Dom nad jeziorem – perła wśród projektów wnętrz autorstwa JT Grupa.

zestaw wypoczynkowy, wygodne granatowe fotele
foto: Tom Kurek

Zlokalizowany nad jeziorem dom to idealne miejsce, aby dać upust architektonicznym fantazjom wybiec daleko przed trendy. Wielkie wyzwanie, przed którym stanęli architekci z biura projektowego JT Grupa okazało się ogromną przyjemnością. A efekt końcowy jednocześnie zachwyca i zaskakuje. Projekt szybko docenili eksperci, którzy w ramach 2019-2020 European Property Awards przyznali mu wyjątkowe wyróżnienie Interior Design Private Residence.

 

Kiedy architekci z pracowni JT Grupa przedstawili wizualizacje projektu aranżacji domu nad jeziorem właściciele uznali je za zbyt odważne. Ostatecznie jednak dali przekonać się do ich 100% realizacji, aby dzisiaj te budzące najwięcej wątpliwości elementy stały się tymi ulubionymi. Dom znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim na pięknej działce z bezpośrednim zejściem do jeziora. Budynek został zaprojektowany i wybudowany 9 lat wcześniej. Architekci nie ingerowali w jego bryłę i dostosowali się do istniejącego układu ścian, burząc tylko jedną z nich, korygując otwór na schody i poprawiając instalację elektryczną.

Rodzinny dom pełen sztuki

W domu mieszka młode małżeństwo z dwójką dzieci i cała rodzina do dyspozycji ma przestronny parter, na którym mieści się strefa dzienno-wypoczynkowa. Już od wejścia uwagę zwraca przestronna kuchnia otwarta na jadalnię, która dzięki wyburzeniu ściany pozwala prawie od wejścia zobaczyć przez okna taflę jeziora. Z kuchni przechodzimy do efektownej jadalni z dużym, rodzinnym stołem, a dalej do przestronnego salonu – serca domu. W pokoju dziennym stanął duży, komfortowy narożnik. Dodatkowo w pomieszczeniu wydzielono niewielką, bardzo prywatną strefę relaksu z leżankami.

sypialnia
foto: Tom Kurek

Na piętrze, na które prowadzą oryginalne, futurystyczne schody wygospodarowano miejsce na dużą sypialnię rodziców oraz pokoje dla synów. To, co przyciąga wzrok to dopracowane do perfekcji detale i wiele dzieł sztuki, które wprowadzają w domu artystyczny, ale nadal przytulny oraz rodzinny klimat. To miejsce zdecydowanie magiczne oraz wyjątkowe, do którego chce się wracać, zapraszać gości i spędzać jakościowy czas. Każde pomieszczenie zostało zaaranżowane bardzo oryginalnie, z użyciem najwyższej jakości materiałów i wielce kreatywnym podejściem architektów do designu, projektowania i trendów.

sztuka
foto: Tom Kurek

W domu, szczególnie na parterze, architekci postawili na sztukę. Szukano jej po aukcjach, galeriach, wystawach młodych artystów, a także na zamówienie. Do istniejącej rzeźby doprojektowano postument kamienno-drewniany i pięknie oświetloną postawiono w holu. Do obrazów JT Grupa zaprojektowała mosiężne ramy, na „szelkach”, które przypominać mają galeryjne klimaty. Całość dopełnia duży format obrazu Tomasza Kołodziejczyka w jadalni, który idealnie współgra z działką. Na parterze, w każdym pomieszczeniu pojawia się projektowana elegancka listwa przypodłogowa wykonana z drewna i ciemnobrązowego marmuru Emperador Dark.

Kuchnia i jadalnia – miejsce na celebrowanie posiłków

Po wejściu do domu tuż za reprezentacyjnym przedsionkiem z efektowną szafą i siedziskiem odgrodzonym pięknymi, szklanymi drzwiami przechodzimy do holu z asymetrycznymi schodami. Na lewo znajdziemy urządzoną w bieli i drewnie kuchnię, która została zaprojektowana z myślą o komfortowym użytkowaniu – przygotowaniu oraz wspólnym spożywaniu posiłków. To dlatego w pomieszczeniu przy ścianie udekorowanej efektowną tapetą w żurawie i motyle (Wall&Deco „Żurawie”) zagospodarowano miejsce na okrągły stół i cztery krzesła.

kuchnia
foto: Tom Kurek
tapeta na kuchennej ścianie
foto: Tom Kurek

Kiedy właścicieli odwiedzają goście tuż za kuchnią umiejscowiono przestronną jadalnię z ogromnym stołem i witryną z zastawą oraz minibarkiem. Piękny, unikatowy stół to projekt architektów z JT Grupa – ma 3 m długości, ale można rozłożyć go aż do 4 m. Blat złożony jest z drewna dębowego, delikatnie zakończonego obło, w które zagłębiony jest cienki spiek kwarcowy laminam staturaio venato, o szlachetnym rysunku kamienia. Całość dopełnia masywna, ale rozrzeźbiona mosiężna noga. Stół pomimo swojej masy jest lekki wizualnie. Przy nim stoją krzesła w intensywnym kolorze turkusu. Na ścianie nie mogło zabraknąć obrazu przywodzącego na myśl pomost nad jeziorem, które nota bene widać przez okno.

Duży stół i turkusowe krzesła
foto: Tom Kurek

[alert type=white ]Kuchnia

– hokery kuchnia: firma midj model joe

– lampy nad półwyspem: Muuto Ambit

– stół okrągly: GUBI 2.0 Glass

– krzesła: firma midj model sonny

– tapeta kuchnia: wall&deco incanto[/alert]

[alert type=white ]Jadalnia

– obraz Tomasz Kołodziejczyka

– stół salon -projekt: JT GRUPA

– mosiądz + drewno + spiek kwarcowy wzór: marmur calacatta oro

– krzesła do stołu: firma midj model sharon

– lampy nad stołem: foscarini chouchin

– lustro nad barkiem: oskar zięta → do kupienia w lumann design

– barek i komoda projekt: JT GRUPA ,użyte uchwyty Buster & punch

– dywan pod stołem: limited edition trendy[/alert]

 

Strefa wypoczynkowa – serce domu

Jadalnia, zgodnie z zamysłem architektów na maksymalne otworzenie przestrzeni, płynnie przechodzi w salon. Strefy oddzielone są od siebie zaprojektowanymi przez JT Grupę ażurami stalowo-mosiężnymi na tyle krótkimi, aby obu pomieszczeń nie zamykać optycznie, ale jednak je zaznaczyć. I to nie zwykły salon, a przestronny pokój z rozłożystym narożnikiem marki Papadatos (z Mesmetric) i ogromnym oknem. Na przeciwko niego znajduje się piękna marmurowo-drewniana ściana, która w rzeczywistości jest zabudową projektu architektów z z dużymi frontami przesuwnymi, które w jednej części kryją TV wraz z głośnikami, w drugiej szafki na przechowywanie przedmiotów, a w trzeciej zabudowę kominka. Fronty przesuwne tworzą kompozycję niczym graficzny obraz poprzez nafrezowanie forniru w układ wieloboków. Dodatkowo niektóre pola wypełnione zostały spolerowaną blachą mosiężną. Dół zabudowy to kamienna nisza i zabudowa kominka, która jest nieco w głębi.

duża sofa w salonie
foto: Tom Kurek

Do kominka asymetrycznie schodzą się płyty spieku kwarcowego. We wnęce zaaranżowano dodatkowe miejsce wypoczynkowe – na wieczór z książką lub kieliszkiem wina – z wygodnymi leżankami. Za nimi znajduje się regał autorstwa JT Grupa wykonany przez uzdolnionego ślusarza, który bez wątpienia w tym wnętrzu dał popis swoich umiejętności. Mebel to stalowe przekroje uzupełnione półkami drewnianymi bejcowanymi na kolor czarny. Regał jest lekki optycznie, pomimo swoich gabarytów, przez to nie przysłania ściany z piękną tapetą marki Wall&Deco „House is my dress”. Z salonu można wrócić do głównego holu, a stamtąd przejść do toalety i pokoju gościnnego, który pełni także funkcję gabinetu. Znajdziemy w nim projektowaną zabudowę biurka, rozkładaną sofą oraz efektowną tapetę w małpy (Cole&Son, seria ARDMORE, model SAVUTI, odcień 109/1006).

salon z kominkiem obłożonym spiekami kwarcowymi
foto: Tom Kurek
salon
foto: Tom Kurek
zestaw wypoczynkowy, wygodne granatowe fotele
foto: Tom Kurek

[alert type=white ]Salon

– stoliki kawowe koło sofy: Poliform model Mondrian

– sofa salon: papadatos model upper

– fotelik klubowy koło sofy: Vibieffe opera

– lampa podłogowa koło sofy: LUCE ANGELICA

– dywan okrągły: limited edition astral

– plafony sufit: Axo light, model muse

– leżanki: Vibieffe model class

– lampy koło leżanek: NORTHERN , MODEL BALANCER

– tapeta: vall&deco house is my dress[/alert]

Schody – droga do prywatnego nieba

Klatka schodowa miękko nas wprowadza na piętro. To zdecydowanie jedna z perełek tego projektu. Podczas projektowania wnętrz zmieniono kształt otworu w stropie, na ścianę położono masywne marmurowe płyty, o pięknym rysunku, składane w motyla. Na ich tle umieszczono iście hollywoodzką klatkę schodową. Boki to dębina lakierowana na kolor złamanej bieli, a wypełnienie środka – dębina o pięknym głębokim kolorze brązu (fornir Orzech Canaletto).

schody na piętro
foto: Tom Kurek

Na ścianie na klatce schodowej umieszczona została projektowana podświetlona rzeźba, która powstała przy współpracy ze ślusarzem. Rzeźba składa się z koncentrycznych okręgów, wykonanych ze stalowych profili lakierowanych na czarno oraz polerowanej blachy mosiężnej. Jej przeskalowana forma dopełnia klatkę schodową, lekko podświetlając kamień i tworząc ciekawy efekt.

podświetlana rzeźba na ścianie
foto: Tom Kurek

Schody prowadzą na piętro, na którym znajdują się sypialnie: przestronna dla rodziców i dwie dla dzieci. Na piętrze zagospodarowano także miejsce na pokój wypoczynkowy z telewizorem i sprzętem RTV.

duża sypialnia
foto: Tom Kurek

W sypialni rodziców oprócz wielkiego, wygodnego łóżka znajdziemy garderobę zaprojektowaną przez architektów w skórze, marmurze i szarym lakierze oraz szafę z pięknym fornirowanym wnętrzem przeznaczoną dla pana domu.

garderoba
foto: Tom Kurek

W pokojach chłopców duża uwagę poświęcono przemyślanemu składowaniu zabawek. W ten sposób powstały ciekawe meble, jak „żyrafa” czy „plastry miodu”, skrzynie na klocki ozdobione klockami, regały i wąskie półki na książki.

pokój dziecięcy
foto: Tom Kurek

[alert type=white ]Klatka schodowa

– kamień na klatce schodowej

– marmur statuario venato układany „w motyla”

– lampa na klatce schodowej – mosiądz i stal → projekt JT GRUPA

– lampy wiszące Lee Broom MODEL CRESCENT[/alert]

[alert type=white ]Sypialnia

– kinkiety przy łóżku: NORTHERN, MODEL BIRDY

– lampa wisząca nad bankietką: Bocci no 4 – tapeta za łóżkiem: wall&deco lurk

– łóżko i zabudowy w sypialni: projekt JT GRUPA[/alert]

[alert type=white ]Pokój syna

– kinkiet ścienny przy biurku: GRAS, N 203

– kinkiet przy łóżku: artemide tolomeo

– meble i zabudowy: projekt JT GRUPA[/alert]

FOT. TOM KUREK