Jak wygląda polski konsulat w Pradze? Zobaczcie.

Nową aranżację polskiego konsulatu w Pradze przygotowała pracownia 81.WAW.PL. Jedną z głównych wytycznych było zastosowanie elementów wyposażenia wyłącznie polskiej produkcji. Ważne było także, aby odnaleźć cechy łączące Polskę z Czechami i wykorzystać je w ogólnej koncepcji.

 

Niezbyt regularne korytarze oraz ściany w konsulacie zlokalizowanym na Praskim Starym Mieście były dla architektów dodatkowym utrudnieniem. Jednak pracownia 81.WAW.PL po raz kolejny udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Znakomicie udało się połączyć funkcjonalność z niepospolitym wyglądem placówki, która stała się najlepszą wizytówką naszego kraju.

[alert type=white ]
Pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi na myśl podczas poszukiwania wspólnych atrybutów Polski i Czech są blokowiska z płyt betonowych.[/alert]

konsulat_polski_praga

W nowoczesnym nawiązaniu do tego odnośnika architekci postanowili umieścić betonową kostkę, która jest pomieszczeniem gdzie obsługuje się interesantów. Kostka została obłożona betonowymi płytkami w kształcie diamentów, które w swojej formie odnoszą się do trójkątów umieszczonych na fladze Czech.

konsulat_w_pradze_aranzacja__1 konsulat_w_pradze_aranzacja__2  konsulat_w_pradze_aranzacja__4

Nie sposób nie zauważyć plakatów autorstwa Ryszarda Kaji, które umieszczone są w każdym pomieszczeniu. W projekcie wykorzystano również krzesła Diago, które świetnie komponują się z zaprojektowanym otoczeniem.

konsulat_w_pradze_aranzacja__3

W konsulacie znalazło się również miejsce na pokój dziecięcy, dzięki któremu rodzice mogą skupić się na załatwieniu swoich spraw, a nie na opiece nad podopiecznymi. W pokoju odnajdziemy dziecięce meble ze sklejki marki Kutikai oraz miękkie panele ścienne od Fluffo.

konsulat_w_pradze_pokoj_dla_dziecka

Tektonika elementów nawiązuje do ozdobnej betonowej ściany w pomieszczeniu obsługi interesantów, ale dzięki temu że jest miękka, idealnie odnajduje się w przestrzeni dla dzieci

– wyjaśnia Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL.

Sala wielofunkcyjna przeznaczona jest do najróżniejszych okoliczności. Może to być sala ślubów, miejsce spotkań konsula czy lokal wyborczy. Aby ułatwić jej dostosowanie do oczekiwanej funkcji zastosowano sześć małych stołów, które na co dzień tworzą jeden duży. Dzięki temu, że blaty są mobilne można bardzo łatwo zmienić ich konfigurację.

konsulat_w_pradze_sala_wielofunkcyjna_2 konsulat_w_pradze_sala_wielofunkcyjna_1