Psst! Kliknij tutaj i przeczytaj o technice gotowania SLOW COOKING.

Dom z fabryki – czy się opłaca?

Obecnie wielu inwestorów chce budować domy szybko i ekonomicznie. Ciekawym rozwiązaniem jest dom prefabrykowany, czyli taki, którego większość elementów powstaje jeszcze w fabryce. Jest to zatem znaczna oszczędność czasu wykonywania poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jednak domy z fabryki nadal często traktuje się jako nietrwałe. Czy takie zdanie jest słuszne? I czy warto postawić właśnie na taką formę budowy?

[alert type=white ]W dzisiejszych czasach z prefabrykatów buduje się przede wszystkim budynki jednorodzinne. Powstają one jeszcze w fabryce, na placu budowy dokonuje się jedynie montażu poszczególnych modułów. Właśnie dlatego tego typu domy zwane są często modułowymi.[/alert]

Zalety domów z fabryki

Do największych zalet domów modułowych należy krótki czas budowy. Wynika on właśnie z samej technologii – na działce budowlanej konieczny jest tylko montaż elementów, które powstają jeszcze w fabryce. Szacuje się, że na plac budowy dostarczany jest dom gotowy prawie w 70%! Właśnie dlatego sama „budowa” może trwać od jednego do kilku dni. Do tego dochodzą prace wykończeniowe, które zwykle można zamknąć w 1-3 miesiące.
Ogromną zaletą domów prefabrykowanych jest również wysoka niezależność ich budowy od prac mokrych, a co za tym idzie – od pór roku. Na plac budowy dostarcza się bowiem gotowe elementy, które montowane są przy użyciu dźwigu. Z postawieniem domu modułowego nie trzeba czekać do sezonu budowlanego, można go budować, gdy tylko ma się na to środki. Jest to szczególnie korzystne dla inwestorów, którzy chcą rozpocząć prace i zakończyć je jak najszybciej.


Poszczególne moduły przygotowywane są w fabryce przez specjalistów i bardzo precyzyjne maszyny. Dzięki temu jakość ich wykonania jest wysoka, maleje również ryzyko ewentualnych błędów wykonawczych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że na działce budowlanej odbywa się tylko ostatni etap budowy, więc ewentualne błędy są naprawiane jeszcze przed dostarczeniem poszczególnych modułów.

 
Najczęściej wybieranym przez inwestorów typem domów modułowych są te w szkielecie drewnianym. Z fabryki na plac budowy przywożone są kompletne ściany zewnętrzne i wewnętrzne domu, a także więźba dachowa przygotowana pod konkretne pokrycie. Ekipa montażowa jest wyspecjalizowana w stawianiu właśnie tego typu domów, mamy więc gwarancję, że dom będzie odpowiednio złożony i solidnie wykonany.

Niskie koszty budowy i eksploatacji

Budowa domu w technologii modułowej jest zbliżona do tej tradycyjnej, murowanej. Warto tu jednak zwrócić uwagę na ograniczenie do minimum kosztów nieprzewidzianych, które często w tej drugiej mogą się zdarzyć. Przygotowanie elementów w fabryce jest wycenione z góry, a ich złożenie przez wyspecjalizowaną ekipę trwa na tyle krótko, że wykonawcy również mogą z dużą dokładnością ocenić jego koszt.


Co jednak najważniejsze, domy prefabrykowane należą do tych, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Przede wszystkim wszystkie elementy przed dostarczeniem na plac budowy są dokładnie sprawdzane pod kątem technicznym. Jeszcze w fabryce dokonuje się próbnego montażu, który ma na celu kontrolę funkcjonalności i parametrów technicznych.

Wysoka efektywność cieplna

Ponadto w technologii modułowej wysoki poziom ochrony cieplnej można osiągnąć niedużym kosztem, w porównaniu do innych znanych technologii budowy. Szkielety ścian wykonane np. z drewna usztywnia się specjalnymi płytami, a przestrzenie wypełnia warstwami, które zapewniają izolację termiczną, akustyczną i odpowiedni poziom ognioodporności. Parametry takie jak współczynnik przenikania ciepła są tu zwykle na bardzo dobrym poziomie. Co więcej, precyzyjne przygotowanie poszczególnych elementów pozwala na uzyskanie wysokiej szczelności konstrukcji – domy modułowe są praktycznie pozbawione mostków cieplnych. Dzięki temu domy z fabryki są w większości przypadków zaliczane do energooszczędnych.


Warto zwrócić uwagę również na możliwość łatwej, a co za tym idzie niedrogiej modyfikacji czy rozbudowy domu prefabrykowanego. Wystarczy dołożyć kolejne moduły, by stworzyć nowe pomieszczenia mieszkalne czy gospodarcze. Domy prefabrykowane można również w dowolny sposób modyfikować i wykańczać.

Przeczytaj też