Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jakie krzewy i drzewka ozdobne wybrać do małego ogrodu?

Krzewy i drzewa ozdobne w małym ogrodzie, obok taczka ogrodowa na alejce z płyt chodnikowych

Przystępując do planowania nasadzeń w małym ogrodzie, warto znać odmiany, które pozwolą cieszyć się różnorodną roślinnością nawet na niewielkiej powierzchni. Mowa tu przede wszystkim o drzewach karłowatych i krzewach ozdobnych. Kolumnowe drzewka pozwolą cieszyć się obfitym zbiorem smacznych owoców, nie zabierając przy tym zbyt wiele miejsca. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jakie rośliny wybrać do małego ogrodu.

Krzewy ozdobne – rośliny idealne do małego ogrodu

Krzewy do małego ogrodu powinny charakteryzować się powolnym wzrostem lub docelowo osiągać niewielkie rozmiary. Karłowate odmiany popularnych gatunków doskonale spełniają swoją funkcję ozdobną, ponieważ zwykle przyjmują kulisty kształt. Poznaj gatunki krzewów ozdobnych, które warto wziąć pod uwagę, planując ogród niewielkich rozmiarów.

  • Berberysy – rosną nawet na słabych glebach i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Ich największym atutem są drobne liście w odcieniach zieleni i czerwieni. Wybierając Berberys do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na odmianę. Czerwonolisty osiąga niewielkie rozmiary – ok. 1,5 m, natomiast pospolity może mieć nawet do 3 m wysokości. Każdy z nich dobrze znosi przycinanie.
  • Bukszpan – w zależności od odmiany może rosnąć do 1,5 m lub do 3 m. Doskonale znosi silne cięcie i formowanie, dzięki czemu jest często wybierany do tworzenia żywopłotów. Charakteryzuje się powolnym wzrostem i dekoracyjnymi liśćmi, które w zależności od odmiany mogą być jasnozielone lub wykończone białą obwódką. Bukszpan zimozielony nie gubi liści i dzięki niewielkim rozmiarom może być uprawiany w donicy lub w rabatach kwiatowych.
  • Forsycja – ten krzew charakteryzuje się intensywnie żółtymi kwiatami, które kwitną wczesną wiosną i natychmiast ożywiają otoczenie. Roślina wymaga regularnego przycinania, co jest atutem w przypadku małych ogrodów, inaczej przyjmuje nieregularny kształt i gubi liście od dołu. Cięcie wykonujemy zawsze po kwitnieniu, nigdy latem.

Powyższe przykłady stanowią propozycję krzewów liściastych, których ubarwienie stworzy feerię barw w ogrodzie. Niewielkie rozmiary i możliwość formowania sprawią, że będą idealne do uprawy na małych powierzchniach – w przydomowym ogródku, a nawet na tarasie.

Sprawdź również poradnik: Małe drzewa ogrodowe: różne gatunki i ich pielęgnacja

Rośliny iglaste do małego ogrodu

mały chłopiec, a w tle bujne kwiaty i rośliny w małym ogrodzie

Iglaki cenione są przede wszystkim za całoroczną zieleń, która sprawia, że rośliny te świetnie sprawdzają w roli żywopłotu. Chociaż w większości osiągają wysokie rozmiary, to istnieją również odmiany doskonałe do małego ogrodu.

  • Jałowiec chiński – występuje w wielu odmianach, które nadają się do uprawy ogrodowej. Nie wszystkie jednak sprawdzą się w małych ogrodach, ponieważ rosną wysokie lub mają zbyt rozłożyste korony. Do mniejszych przestrzeni sprawdzą się odmiany jałowca chińskiego: Kuriwao Gold, Piramidalis i Blaauw. Rosną do ok. 1,5 m i świetnie sprawdzają się w roli dekoracji.
  • Cyprysik groszkowy – wyglądem przypomina popularne tuje, ma jednak mniejsze łuski, a jego szyszki przypominają ziarna grochu. Do małego ogrodu warto wybrać odmiany krzewiaste lub karłowate, które dorastają do zaledwie 30 cm.
  • Globosa Viridis – odmiana sosny, która dzięki niewielkim rozmiarom świetnie sprawdzi się w małym ogrodzie. O jej dekoracyjnym charakterze decyduje zwarty, gęsty, podłużny kształt. Rośnie powoli i osiąga maksymalnie 1 m wysokości, co dla niektórych stanowi jej dodatkowy atut.

Jak widzisz, nie musisz rezygnować z drzew iglastych nawet w małym ogrodzie. Wszystko czego potrzebujesz, to odpowiednio dobrać odmiany popularnych gatunków, które dorosną do rozmiarów niewiele większych od krzewów.

Drzewa ozdobne do ogrodu – czy warto je sadzić na małej posesji?

Krzewy i drzewa ozdobne w małym ogrodzie, w tle mały niebiesko-biały dom

Oprócz drzew iglastych do małego ogrodu nadają się również te liściaste. Wybór jest spory, a dzięki zmianom w ubarwieniu liści, Twoja posesja będzie zmieniać wygląd przez kolejne pory roku.

Drzewa mają tę zaletę, że mogą rosnąć wysokie, nie zajmując miejsca przy gruncie. Przy nich możesz nasadzić niżej rosnące byliny, tworząc w ten sposób bujną kompozycję roślinną. Ich obecność tworzy możliwość osiedlania się ptaków, których śpiew uprzyjemnia każdy dzień.

Do małych ogrodów nie polecamy jednak odmian bardzo wysokich, ponieważ zacienią całą przestrzeń i mogą negatywnie wpłynąć na wzrost innych roślin. Jakie drzewa ozdobne nadadzą się do małych ogrodów?

  • Klon palmowy – największą jego ozdobę stanowią czerwone, rozłożyste liście. Wyrasta na krótkim pniu. Drzewo to rośnie powoli, dorastając ostatecznie do 4−5 m.
  • Lilak pospolity – popularnie nazywany bzem. Rośnie do 10 m, ale powoli i daje się przycinać. O jego atrakcyjności decydują kwiaty, które mogą być w zależności od odmiany białe, jasno lub ciemno fioletowe. Kwiaty lilaka roztaczają intensywny zapach, który stanowi atrakcję wczesna wiosną.
  • Miłorząb dwuklapowy – rośnie do 3 m wysokości, więc jest idealną propozycją do mniejszych ogrodów, ale tylko sadzony samodzielnie. Ciekawostką jest to, że drzewo należy do grupy iglaków, a nie wytwarza igieł. Zamiast nich tworzy charakterystyczne rozłożyste liście.

Mówiąc o drzewach do małego ogrodu, nie sposób pominąć drzewka kolumnowe. Jest to specjalna odmiana drzew owocowych o strzelistym kształcie i niewielkim wzroście. Zajmują niewiele miejsca, dając jednocześnie obfite zbiory. Dzięki nim nawet w małym ogrodzie będziesz mógł cieszyć się smakiem owoców zerwanych wprost z drzewa.

Powyższe przykłady roślin do małego ogrodu pokazują, że nawet na niewielkiej powierzchni można zaaranżować zieloną oazę. Planując nasadzenia, zawsze bierz pod uwagę maksymalny rozrost roślin, zbyt bliskie sąsiedztwo może negatywnie wpływać na ich odżywienie i ostatecznie źle wyglądać. Nastaw się również na to, że początkowo Twój ogród może wyglądać pusto, ale z każdym rokiem krzewy będą bujniejsze i większe, a przestrzeń coraz bardziej rajska.

Źródła zdjęć: pexels.com, pixabay.com, unsplash.com

Przeczytaj też