Właściwe dobranie oświetlenia w łazience jest niezwykle ważne w aranżacji tego pomieszczenia. Pozwoli nam ono sprawić by łazienka stała się miejscem funkcjonalnym i jednocześnie przyjemnym w użytkowaniu. Powinno się tutaj znajdować kilka źródeł światła, tak by każda jej strefa była dobrze doświetlona. Łazienka służy nam do wykonywania codziennych czynności higienicznych, jak również do relaksu i wypoczynku.
Spis treści
Jak podzielić oświetlenie w łazience
Przed planowanym remontem lub przy projektowaniu łazienki powinniśmy wcześniej przemyśleć kwestie oświetlenia. Instalacje elektryczne warto podzielić na osobne obwody, które umożliwią niezależne załączanie światła głównego, miejscowego i dekoracyjnego.
Lampy podsufitowe
Przy wyborze centralnego oświetlenia musimy się kierować wielkością łazienki, tym czy znajdują się w niej okna oraz kolorem i stylem ogólnego wystroju wnętrza. Należy pamiętać, że dobrze dobrane oświetlenie może optycznie powiększyć pomieszczenie bądź zrekompensować brak okien. W roli centralnego oświetlenia w mniejszych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się oprawy sufitowe typu plafoniera, która wykorzystuje jako źródło światła żarówki tradycyjne lub energooszczędne. Wygodnym rozwiązaniem są plafoniery z ruchomymi ramionami, które służą za oświetlenie kierunkowe. Możemy wybierać spośród wielu kształtów, wzorów, barw i materiałów wykonania. W dużych łazienkach lub salonach kąpielowych dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe, którego rolę mogą pełnić oprawy wbudowane w podwieszany sufit. Oświetlenie górne powinno dawać jasne światło umożliwiające swobodne korzystanie z łazienki.
Światło wokół lustra
Górne oświetlenie to dopiero początek – teraz powinniśmy zadbać o oprawę świetlną wokół lustra, z którego przecież korzystamy codziennie przy goleniu, robieniu makijażu i układaniu fryzury. Jeżeli lustro jest wąskie i wysokie dobrze sprawdzą się kinkiety lub dwie podłużne oprawy ścienne montowane po jego bokach na wysokości wzroku. Jeśli mamy lustro szerokie odpowiedniejszy będzie panel zamontowany nad nim. Natomiast w każdym przypadku oprawy powinny być wyposażone w silnie rozpraszające światło osłony, wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Światło przy lustrze musi mieć jasny, ciepły i naturalny odcień. Powinno dobrze oświetlać twarz, nie powodując na niej cieni i nie oślepiając oczu. Musimy się czuć komfortowo przy codziennym korzystaniu z niego.
Odprężające oświetlenie w strefie kąpielowej
Warto zamontować oświetlenie również nad kabiną prysznicową lub wanną, zwłaszcza jeżeli są one zabudowane ściankami i dostęp światła ogólnego jest utrudniony. Ze względu na zagrożenie porażeniem prądem w tej zazwyczaj wilgotnej strefie musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Do takich miejsc najlepiej nadają się lampy zasilane prądem o niskim napięciu, które posiadają wodoodporne oprawy.
Oświetlenie dekoracyjne
Łazienka to również miejsce służące do relaksu. Nic nie odpręża tak po całym dniu jak kąpiel lub prysznic. Za pomocą odpowiedniego oświetla można tutaj zbudować niesamowity nastrój. Rolę oświetlenia dekoracyjnego doskonale spełniają diody LED, które możemy kupić zamocowane na specjalnej taśmie. Przy wyborze taśmy do łazienki musimy zwrócić uwagę nie tylko na barwę i siłę światła, ale także na jej parametry ochronne w wilgotnym środowisku. Taśmę taka można wykorzystać na wiele sposobów. Należy pamiętać by zawsze była zamontowana w taki sposób, abyśmy nie widzieli diod, a poświatę jaką one dają. Ciekawy efekty wizualne możemy uzyskać poprzez podkreślenie diodami profilu wanny bądź konturów prysznica. Obiekty podkreślone w ten sposób staną się ozdobą łazienki.
Prąd i woda
Teraz już wiemy jakie oświetlenie powinno znaleźć się w łazience i jak za jego pomocą sprawić by stała się miejscem wyjątkowym. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie. Na opakowaniach opraw oświetleniowych szukajmy informacji na temat ich klasy IP. Jest to klasa bezpieczeństwa, która określa stopień ochrony przed przenikaniem wody. Skala jest wyrażona w cyfrach od 0 do 8, gdzie 0 oznacza brak ochrony a 8 ochronę przed głębokim zanurzeniem.
Więcej na temat oświetlenia w domu
Jeśli chcesz poznać więcej podpowiedzi dotyczących projektowania oświetlenia w domu sprawdź jak wybrać oświetlenie do kuchni. To kolejne pomieszczenie, w którym światło odgrywa kluczową rolę. Wybór odpowiedniego natężenia, barwy oraz rodzaju lamp pozwala osiągnąć wysoki komfort pracy w kuchni a także poprawić bezpieczeństwo.