Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak urządzić pokój dzienny?

szara sofa, dywan i lampa podłogowa w pokoju dziennym

Pokój dzienny to miejsce, wokół którego toczy się spora część życia rodzinnego i towarzyskiego. Warto zatem szczególnie zadbać o to, aby przestrzeń ta sprzyjała spotkaniom oraz wypoczynkowi. Można to uczynić poprzez przemyślany wybór mebli oraz detali. Ważne jest także umiejscowienie poszczególnych elementów, które będzie wpływało na funkcjonalność i utworzony w pomieszczeniu klimat. Jak zadbać o każdą z tych rzeczy i stworzyć miejsce, w którym z radością będziesz przebywać ze swoimi bliskimi? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

Znaczenie wielkości pomieszczenia

Na samym początku trzeba zastanowić się nad tym, co zmieści się do Twojego wnętrza. W zależności od rozmiarów pomieszczenia będziesz mógł pozwolić sobie na bardzo odmienne rozwiązania. Jeśli na przykład Twój pokój dzienny ma poniżej dwudziestu pięciu metrów kwadratowych, to powinieneś skupić się wyłącznie na najbardziej potrzebnych meblach i dekoracjach. Nie przesadzaj wtedy z ilością wyposażenia, ponieważ pomieszczenie szybko może wydać się zagracone. Lepiej podejdź do tematu minimalistycznie i wybierz tylko te meble do pokoju dziennego, które naprawdę się przydadzą. Zadbaj natomiast o to, aby poza swoją funkcją użytkową stanowiły także oryginalne rozwiązania, które dodadzą wnętrzu charakteru.

W przypadku większych pokojów nie trzeba tak bardzo uważać na oszczędność w ilości mebli, aczkolwiek ich rozważny dobór jest tak samo istotny jak w mniejszych pomieszczeniach. Również mając duży salon, postaraj się sprawić, aby wszystko do siebie pasowało. Zatroszcz się też o to, aby były w nim wydzielone poszczególne strefy, na przykład: jadalnia, kanapa i fotele przed telewizorem, kącik do czytania i tak dalej.

Kolorystyka i oświetlenie

Bardzo ważną rolę podczas urządzania pomieszczeń odgrywa oświetlenie oraz dobór kolorystyki. Światło może różnić się odcieniem. Jeśli będzie w kolorze bieli, to optycznie ochłodzi pokój i wszystkie jego barwy. Z kolei, jeśli żarówki będą świeciły na żółto, to pomieszczenie wyda się cieplejsze. Warto wykorzystać te właściwości oświetlenia w trakcie urządzania pokoju dziennego. Pamiętaj, że klosze lamp również wpływają na odbiór barw.

Jeśli chodzi o kolory ścian i dodatków, to musisz wiedzieć, że jasne odcienie optycznie powiększają przestrzeń. Ta informacja przyda Ci się, jeżeli jesteś właścicielem, skromnego w swych rozmiarach, pokoju dziennego. Możesz wówczas pomalować ściany na biało lub pastelowe odcienie różu, mięty czy beżu. Nie ryzykuj także ze zbyt dużą ilością ozdobników. Jeśli marzy Ci się wzorzysta fototapeta, to powieś ją tylko na jednej ze ścian.

Meble do pokoju dziennego i ich ustawienie

Najważniejszą rzeczą w każdym pomieszczeniu są, oczywiście, meble. Nie wystarczy jednak kupić ładny komplet wypoczynkowy i meblościankę. Trzeba jeszcze w umiejętny sposób je poustawiać. Tak, jak pisaliśmy wcześniej, wybór mebli powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, a ustawienie ich niech spowoduje utworzenie się kilku wyraźnych stref.

Niezależnie od wielkości Twojego wnętrza na pewno przydadzą się takie meble do pokoju dziennego jak sofa lub kanapa, stolik i meblościanka lub zestaw mebli systemowych, który będzie można dopasować do rozmiarów przestrzeni i własnych potrzeb.

Przeczytaj też