Jak odnowić meble w stylu vintage?

Wnętrze z przedmiotami w stylu vintage

Meble w stylu vintage stanowią piękne i wyjątkowe dopełnienie wnętrza. Niezależnie od tego, czy całe mieszkanie lub pokój urządzone są w stylu vintage czy w pomieszczeniu znajdują się jedynie pojedyncze meble, które mają przestrzeni dodać charaktery, tego typu aranżacje natychmiast zwracają uwagę. Klimat vintage jest nie do podrobienia, ale i jego osiągnięcie wymaga niemało pracy. Znalezienie odpowiednich mebli to tylko początek, następnie trzeba je umiejętnie odrestaurować. To ostatnie zadanie nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Gdzie kupić meble w stylu vintage?

Meble w stylu vintage można kupić oczywiście w dedykowanym tej stylistyce sklepom, a tego typu ofert jest na rynku coraz więcej. Coraz więcej organizowanych jest również różnego rodzaju targów, festiwali, wystaw, na których tego typu meble można kupić. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem samodzielnego restaurowania mebli, to tego typu oferta nie jest dla ciebie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku wizyta na pchlim targu, targach starych mebli. Można zrobić także mały rekonesans wśród znajomych. W wielu garażach i na wielu strychach można znaleźć prawdziwe cuda. Część osób wystawia także takie meble na aukcjach internetowych: https://allegro.pl/kategoria/meble-fotele-26231

Jak odnawiać meble vintage?

Meble w stylu vintage wymagają uważności. Przede wszystkim na samym początku należy usunąć z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Lepiej jednak w tym celu stosować jedynie delikatną ściereczkę, wodę, ewentualnie bezpieczny i niezbyt silny środek czyszczący. W innym przypadku niechcący można uszkodzić mebel. Do usuwania z mebli starych powłok lakieru lub farby najlepiej nadaje się szlifierka. Na oczyszczone blaty, w przypadku stołów, szafek lub biurek, należy nałożyć odpowiednio dopasowaną kolorystycznie bejcę. Nakładać ją należy pędzlem, a jej nadmiar zbierać ściereczką (najlepiej bawełnianą). Na koniec blat najlepiej zabezpieczyć specjalnym lakierem. Do renowacji kolorystycznej mebli w stylu vintage nadają się najbardziej farby kredowe. Najpierw należy cały mebel pomalować kolorem bazowym, zaraz po wyschnięciu farby (a tego typu farby schną właściwie w ciągu 30 minut) nałożyć kolejny, ale jedynie w miejscach, gdzie planuje się zrobić przetarcia. Dopiero jako trzeci kolor nakłada się ten docelowy. Do malowania najlepiej stosować pędzle o naturalnym włosiu. gwarantują one bowiem równomierne rozprowadzenie farby. Dużym plusem renowacji mebli w stylu vintage jest to, że nie trzeba troszczyć się o wyjątkowo dokładne malowanie, po wprowadzeniu przetarć wszystkie ewentualnie niedoskonałości po prostu znikają.

Jak prawidłowo wykonać przetarcia?

Przecieranie to ten właściwy etap, w którym mebel otrzymuje swój charakter vintage. Aby osiągnąć zadowalający efekt najlepiej połączyć ze sobą dwie metody. Najpierw za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego o gramaturze 80 należy przytrzeć wierzchnią warstwę farby. W tym etapie chodzi przede wszystkim o wydobycie pozostałych, wcześniej nałożonych kolorów. Czasami można przetrzeć mebel tak mocno, aby odsłonić fragment oryginalnego mebla, choć jest to nieco ryzykowne. Drugi etap to tzw. rozmywanie farby. Chodzi o delikatne rozpuszczenie farby wodnej za pomocą przyłożenia do pomalowanej powierzchni gąbki z wodą i rozcieranie tej farby ręcznikiem papierowym. Tę drugą metodę stosuje się jedynie na gładkich płaszczyznach.

Zabezpieczanie mebli w stylu vintage

Woskowanie to ostatni etap renowacji. Ponieważ większość farb wykorzystywanych do tego typu zabiegów, to farby wodne, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Wosk natomiast daje szlachetne wykończenie i matową powłokę, a przy okazji intensyfikuje kolor. Na sam koniec można jeszcze nałożyć wosk patynujący, który idealnie dopełnia stylizacji vintage.