Czym się kierować wybierając meble?

Każdy, kto choć raz urządzał swój dom czy mieszkanie wie jak istotnym elementem wystroju są odpowiednio dobrane meble. To one tworzą klimat wnętrza. Sprawiają, że dobrze czujemy się w domu o każdej porze dnia. Meble powinny być z jednej strony funkcjonalne, z drugiej oddawać do pewnego stopnia upodobania domowników. Dla gości, którzy po raz pierwszy odwiedzają czyjś dom to meble są zazwyczaj czymś co zwraca ich uwagę. W poniższym tekście przybliżymy nieco temat doboru mebli do poszczególnych pomieszczeń.

 

Wybór mebli tylko pozornie jest prosty

Każda osoba zapytana o to jakie może wymienić meble bez problemu wymieni kilka z nich. Zazwyczaj będą to szafa, łóżko, stół, krzesło. Kiedy jednak zgłębimy nieco temat okaże się, że mebli jest o wiele więcej. Wchodząc do sklepu z meblami możemy być wręcz przytłoczeni ich wyborem. Współczesne meble dzielimy według pomieszczeń oraz materiałów, z których zostały wykonane. Od naszych potrzeb, gustów i zasobów finansowych zależy, które z nich wybierzemy. Możemy postawić na meble bardzo nowoczesne z elementami szkła, lub meble kolonialne, które sprawią, że poczujemy się jak w minionej epoce.

Dobieramy meble według pomieszczeń

Bez wątpienia numerem jeden w większości mieszkań jest sypialnia. To w niej spędzamy średnio jedną trzecią dnia. Dlatego warto starannie dobrać do niej meble, aby z jednej strony były one ładne, z drugiej pozwalały utrzymać w sypialni porządek. Numerem jeden będzie tu oczywiście łóżko. Powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. W żadnym wypadku nie może przytłaczać i sprawiać, że będziemy się przeciskać wzdłuż ścian, aby wyjść z pokoju. Bardzo często w sypiali sprawdzi się minimalizm. Oprócz łóżka warto pomyśleć o szafie w zabudowie, która zmieści to, co najpotrzebniejsze. Małe nocne szafki dodadzą sypialni uroku i nie zabiorą przy tym zbyt dużo miejsca.

Salon czyli serce każdego domu

To w nim swoje miejsce odnajdą sofy, stół, regały, kredensy, witryny. Jeśli stawiamy na meble z klimatem, w salonie godnie prezentować się będzie komoda kolonialna. W salonie nie może zabraknąć wygodnych krzeseł, a nawet foteli, w których można zanurzyć się w jesienno-zimowe dni z książką i gorącą herbatą. Salon to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go dobrze jest zadbać o spójność znajdujących się w nim mebli. Powinny one do siebie pasować stylem i jakością. Jeśli nie mamy w domu wystarczająco dużo miejsca, aby urządzić sobie miejsce do pracy, warto pomyśleć o wydzieleniu kawałka salonu, gdzie zmieści się wygodne krzesło i np. biurko kolonialne, doskonale pasujące do innych mebli.

Nie ulega wątpliwości, że zakup mebli do całego mieszkania wymaga czasu i namysłu. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto poradzić się fachowca od wystroju wnętrz, który podpowie na co należy zwrócić uwagę, czym się sugerować podczas doboru mebli.