Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Lampy ogrodowe – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Duży świecznik wykonany z kosza wiklinowego

Oświetlenie ogrodu jest szczególnie istotne w odbiorze całej aranżacji. Potrafi nadać charakterystycznego klimatu, ozdobić przestrzeń, ale też oświetla kluczowe dla ogrodu miejsca. Lampy powinny być jednak umiejętnie dobrane, aby nie zdominowały przestrzeni i spełniały swoją praktyczną funkcję. Jakie więc oświetlenie ogrodowe warto wybrać?

 

Rodzaje lamp ogrodowych

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów lamp ogrodowych. Podstawowy podział obejmuje lampy ogrodowe stojące, wiszące oraz wpuszczane w nawierzchnię. Jeżeli natomiast chodzi o montaż takiego oświetlenia ogrodowego, wyróżnia się słupki, kinkiety, kule, reflektory oraz lampy nawierzchniowe. Lampy dzieli się także ze względu na sposób zasilania, może być ono stałe lub solarne. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się właśnie lampy solarne.

Kształty lamp ogrodowych

Kształt lamp ogrodowych powinien być dopasowany do aranżacji przestrzeni. Oświetlenie ma nie tylko spełniać funkcję praktyczną, ale i ozdobną. Lampy ogrodowe w kształcie kuli tworzą klimatyczny nastrój (homebook.pl), szczególnie jeśli rozłożone są na trawie. Dobrze prezentują się także lampy w formie lampionów. Te z kolei najczęściej zdobią werandy i balkony. Dużą popularnością cieszą się słupki. Można je wbić w dowolnym miejscu w ogrodzie i zawiesić na nich lampy. Na dużych przestrzeniach powszechne jest stosowanie wysokich stojących lamp lub reflektorów, które dobrze oświetlą ogród. W wielu nowoczesnych aranżacjach, w których głównym zadaniem jest tworzenie kameralnego miejsca do odpoczynku, powiesić można girlandy, czyli sznury świetlne z żarówkami ledowymi. Te mogą ozdobić balustrady, ale nawet drzewa. Takie małe lampki przyjmować mogą formę kulek, żarówek czy cotton ballsów.

Lampy ogrodowe – na co zwrócić uwagę?

Wybierając lampy ogrodowe warto zwrócić uwagę nie tylko na kształt i zasilanie, ale i na natężenie światła. Lampki mogą mieć bowiem różne stopnie intensywności. Warto sprawdzać też żywotność baterii i panelu słonecznego, jeśli decydujemy się na konkretny rodzaj lamp. Istotny jest również montaż oświetlenia. Większym bezpieczeństwem wyróżniają się lampy wkręcane, które nie wypadną łatwo z podłoża. Jeśli natomiast wybieramy oświetlenie dla większej powierzchni ogrodu, w której oświetlony ma też być garaż, wejście do domu, ścieżki itp., wówczas warto zwrócić uwagę na czujnik ruchu. Niektóre lampy mogą być wyposażone dodatkowo w czujniki światła. Co to oznacza? Że same wykrywają poziom światła i zapalają się w odpowiednim momencie.

Jakie miejsca ogrodu warto oświetlić?

Oświetlenie ogrodowe to nie tylko kwestia estetyki. Lampy mają zapewnić nam także poziom bezpieczeństwa. W jakich więc miejscach warto je umieścić? Na pewno oświetlone muszą być wejścia do domu i garażu oraz zejścia do ogrodu. Światło powinno padać na schody, ścieżki, podjazdy, oczka wodne i elementy architektury ogrodowej, np. altanki. Warto też oświetlić wyjątkowe okazy roślin, tarasy oraz miejsca do grillowania.

Przeczytaj też