Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak poradzić sobie z wyznaczeniem punktów elektrycznych bez projektanta.

Nowoczesna sypialnia

Projekt oświetlenia powinien być wykonany na etapie przygotowania do remontu lub budowy gdyż montaż instalacji elektrycznej wiąże się z działaniami niezbędnymi do wykonania już na samym początku prac budowlanych. Trzeba wiedzieć,że dobry projekt oświetlenia można wykonać dopiero w momencie posiadania docelowej wizji wnętrz.

 

Idealnie jest już wiedzieć jakie dekoracje będą królowały: obrazy, rzeźby, grafiki czy np. ciekawa struktura lub tapeta. Problem w tym,że rzadko kiedy taka wizja czeka już na początku prac budowlanych. Przeważnie w toku prac korygujemy nasze wyobrażenie o gustach, priorytetach funkcjonalnych czy też zakładanym budżecie.

Jeśli nad pracami czuwa projektant jest dużo łatwiej. Nawet jeśli wiemy czego chcemy dobrze jest zasięgnąć porady doświadczonych architektów aby zwyczajnie się upewnić. W wyniku utraty pewności siebie, swoich wyborów lub zwyczajnej odwagi można stracić okazje do spełnienia marzeń o swoim ukochanym wnętrzu. Co zrobić gdy nie mamy projektanta lub jest za późno na omawianie i ustalanie wizji? Stoimy przed elektrykiem który wymaga od nas wskazania punktów oświetleniowych, gniazdek, włączników. I to już w tej chwili…

Kilka zasad, które sprawdzają się w niemal każdym wnętrzu.

Najważniejsze to oświetlenie górne – o dużej mocy, najlepiej „na ściemniaczu”. Wówczas nawet jeśli nie mamy pomysłu na lokalizacje kinkietów to przyciemnione światło da nam możliwość zróżnicowania mocy świetlnej i namiastkę podziału oświetlenia na sekcje.

Sporo gniazdek także pod włącznikami do pomieszczeń ( prawie nigdy tam nic się nie stawia )oraz koło grzejnika. Wówczas nawet jeśli nie mamy pomysłu na ustawienie sprzętów w chwili gdy elektryk przebiera nogami , nie zastawimy potem wszystkich gniazdek meblami.

Gniazdka umożliwią postawienie lampy podłogowej lub gabinetowej na komodzie – przy braku opraw nastrojowych ściennych i sufitowych jest to niezawodny sposób na stworzenie przytulnej atmosfery. Ponadto jest to bardzo elastyczne rozwiązanie: przy zmianie kolorystyki wnętrza lub stylu – zmieniamy lampę stojącą do czego nie potrzeba fachowych narzędzi lub umiejętności.

Wyznaczenie miejsc na lustra i nad nimi montaż kinkietów – tak aby nie oślepiały osoby przeglądającej się w lustrze. Jest to dobry sposób także na powiększenie i doświetlenie wnętrz.

Gniazdka do sprzętów i tv. Wcale nie potrzeba serii gniazd w ścianie – można zastosować listwę, którą można schować w szafce rtv i wówczas ze ściany wystaje tylko jeden przewód.

Kuchnia

jeśli nie jesteśmy pewni gdzie dokładnie i jaka szeroka będzie szafka, gdzie płyta, piekarnik, zlew – sprawdzi się ciąg opraw sufitowych ( wpusty lub natynkowe ) rozmieszczone nad blatem kuchennym w równych odstępach w odległości 10 – 20 cm od krawędzi blatu – czyli ok 45 cm od ściany. Przed wysoka zabudową -czyli ok.75 cm od ściany ( lodówka, kominy z piekarnikiem itp. ) – także montujemy punkty oświetleniowe. Można też przygotować przewody do gniazd za szafkami wiszącymi i zamontować w dnie takie listwy:

https://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/gniazda-wtyczki-akcesoria/serie-gniazd-i-wlacznikow/gniazdo-usb-slim-kremowy-lexman,p413894,l1056.html

Sufity obniżone – jeśli planujemy obniżenie nad większa częścią pomieszczenia np. nad strefa wypoczynkową w salonie to można pokusić się o podział na dwie sekcje nad tą strefą: dekoracyjną oraz główną. Dekoracyjna sekcja może przyjąć formę taśmy ledowej ukrytej w podcięciu sufitu ( przekrój na rys. 1 ) lub delikatnych punktów. Punkty wówczas nie wymagają sufitu obniżonego ale sama zabudowa daje pewne pole manewru: na etapie położenia przewodów wystarczy tylko przygotować te przewody z pewnym zapasem a dokładne ich wyprowadzenie powinno nastąpić po wyborze konkretnej oprawki oraz ustaleniu docelowego ustawienia mebli. Wpusty są o różnej głębokości – są takie które można wprowadzić w sufit już 4 cm wysokości więc obniżenie nie musi być tak duże jak na załączonym rysunku.

Łazienka

Podstawa to oświetlenie nad ( a najlepiej wokół ) lustra oraz mocne ogólne oświetlenie. Niedoświetlona łazienka wygląda na niezbyt czystą. Poza tym gniazdka hermetycze najlepiej w okolicy umywalki i więcej niż jedno. Więcej gniazdek w łazience nie jest potrzebnych ( o ile nie ma pralki lub innych urządzeń wymagających zasilania prądem).

Sypialnia

Oprócz niezbędnego oświetlenia ogólnego, przyda się oświetlenie do czytania oraz kilka gniazdek przy łóżku ( do ładowania telefonu, laptopa, budzika ). Zakładając,że nie ma sprecyzowanego projektu nie warto kombinować z kinkietami nad łóżkiem gdyż aby spełniały swoja role muszą być precyzyjnie wyprowadzone przewody. Lepiej sprawdza się gniazdka do lampek na stolikach nocnych lub do lamp podłogowych. Warto też zaplanować miejsce na lustro oraz jego oświetlenie.

Pokój dziecka

Oświetlenie ogólne ale także do pracy przy biurku, do czytania i dodatkowo przyda się szczególnie u młodszych dzieci oświetlenie o małej mocy, które może być włączone całą noc. Poza tym sporo gniazdek gdyż wiele akcesoriów dziecięcych wymaga zasilania prądem ( np.niania elektryczna, podgrzewacze itp)

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę www.abrys.net specjalizującej się w projektowaniu i aranżacji wnętrz.

Przeczytaj też