Przytulne wnętrze nieodłącznie związane jest z odpowiednim oświetleniem. Dobór lamp i żarówek zależy w dużej mierze od pomieszczenia, do którego szukamy oświetlenia, a także gustu zainteresowanego. Różnorodność wzorów, kolorów i możliwości sprawia, że każdy znajdzie odpowiednie lampy, które zapewnią komfort, spełnią idealnie swoją funkcję rozjaśnienia otoczenia oraz ucieszą oko odwiedzających, oraz domowników.
Spis treści
Ciepło – zimno
Przy wyborze oświetlenia do każdego pomieszczenia ważny jest kolor światła, który będzie świecić z danej lampy. Żarówki mają różne odcienie, a także natężenia światła. Najczęściej wybór dotyczy barwy światła – białe czy żółte. Żółte światło z żarówek to inaczej światło ciepłe. Jest nieco mniej rażące niż swój konkurent.
Stwarza przytulną i ciepłą atmosferę, nadaje intymny klimat i pozwala się zrelaksować w nastrojowej atmosferze. Oświetlenie o ciepłej barwie zalecane jest do miejsc, które służą wypoczynkowi, np. salon dla gości lub sypialnia. Z kolei barwa chłodna światła – biała – sprzyja skupieniu i pracy. Najczęstsze zastosowanie znajduje w gabinetach lub kuchni, gdzie doskonale sprawdza się przy punktowym, wyraźnym oświetleniu danego przedmiotu lub obszaru.
Jaki rodzaj lampy wybrać do pomieszczenia?
Rodzaje lamp są tak naprawdę nieograniczone. Oświetlenie pełni nie tylko funkcję praktyczną, czyli rozjaśnia pomieszczenie, ale również funkcję wizualną, co oznacza, że oświetlenie to także element dekoracji. W ofercie sklepów można spotkać się z wiszącymi lampami o naprawdę zróżnicowanych wzorach i modelach. Do wyboru są żyrandole kolorowe, białe, z bogatymi zdobieniami, z jedną żarówką lub na kilka żarówek. Do łazienki najlepszym rozwiązaniem będą halogeny lub krótkie żyrandole, tzw. plafony.
W salonie mile widziane są długie, wiszące lampy, z dużą ilością elementów ozdobnych. Ponadto rewelacyjnym dodatkiem może być lampa stojąca o imponującym kształcie, która postawiona obok fotela lub kanapy stworzy nieco prywatny kącik. W sypialni bardzo praktyczna może okazać się mała lampka nocna na szafce przy łóżku, aby wieczorne czytanie książki sprawiało jeszcze większą przyjemność.
Kreatywne oświetlenie
Jeśli standardowa oferta oświetlenia nie wystarcza, to niedosyt mogą zapełnić nieco ciekawsze rozwiązania. Instalacje świetlne na ścianie przy pomocy specjalnych taśm LED to doskonały pomysł na wykorzystanie wolnej przestrzeni, oznaczenie jakiegoś elementu wystroju lub też podświetlenie blatu w kuchni.
Innym ciekawym pomysłem są podświetlane elementy wystroju, które służą nie tylko jako ozdoba, ale również dają światło, które rozjaśnia pomieszczenie. Jeśli w danym miejscu niemożliwe jest podłączenie lampy do źródła prądu, warto skorzystać z oświetlenia na baterie lub też energię słoneczną.
Te drugie nie tylko stwarzają ciekawy rodzaj światła, ale przede wszystkim nie generują kosztów związanych z wykorzystaniem prądu. Szczególne zastosowanie lamp na energię słoneczną można znaleźć w oświetleniu balkonów lub przydomowych ogródków.
Wsparcia przy tworzeniu artykułu udzieliła nam strona https://www.elmarco.pl/