Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Oświetlenie do pokoju dziecięcego – na co warto zwrócić uwagę?

pokój zabaw

Urządzanie pokoju dziecięcego zazwyczaj daje dużo frajdy dla rodziców. Obecnie era facebook’a i instagram’ a rozpieszcza licznym inspiracjami, które można zastosować w pokojach dziecięcych. Osoby sławne i celebryci chętnie wstawiają zdjęcia swoich dzieci i ich pokoi na własne profile. Chwalą się nowoczesnymi rozwiązaniami oraz zachęcają do sprawdzenia poszczególnych produktów.

 

Trzeba jednak pamiętać, że pokoje dziecięce nie tylko muszą być urządzone estetycznie, ale również bezpiecznie i funkcjonalnie. Bardzo ważna jest właściwa oprawa oświetleniowa, która ma duże znaczenie i wpływa na codziennie funkcjonalnie dziecka. Oświetlenie bardzo pomaga zmienić sposób, w jaki postrzegana jest przestrzeń i ma wpływ na samopoczucie dziecka.

W pokoju dla dziecięcym oświetlenie musi zapewnić dobre warunki do zabawy i odpoczynku. Warto też pamiętać, aby światło nie było zbyt intensywne, ponieważ może negatywnie wpływać na wzrok dziecka.

Jaki jest najlepszy rodzaj oświetlenia dla dzieci?

Pokój dziecięcy to kraina naszego malucha, w której spędza najwięcej czasu, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Pokój dziecięcy musi, zatem spełniać kilka ważnych i podstawowy roli:

  • ma być wygodną sypialnią
  • miejscem do nauki
  • miejscem do zabawy

W pokoju dziecięcym nasze pociechy śpią, uczą się i bawią. Każda z czynności wymaga zupełnie innego oświetlenia. Najlepszy, więc wyborem jest zainstalowanie kilku punktów świetlnych, które będą służyły do innych celów. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze oświetlenie o odpowiedniej barwie, znacznie lepiej sięgać po światło ciepłe niż zimne.

W każdym pokoju dziecięcym warto zdecydować się na żyrandol lub plafon, który doskonale rozświetli całą przestrzeń. Należy go zawiesić na odpowiedniej długości, aby nie przeszkadzał w zabawię oraz chronił dziecko przed uderzeniem. Dobrym wyborem jest korzystanie z oświetlenie halogenowego lub LED, które nie męczy mocno oczu.

Lampy biurkowe w pokoju dziecięcym

Każdy pokój dziecięcy musi mieć wydzielone miejsce do nauki. Wygodne krzesełko, biurko oraz lampka biurkowa to podstawowe elementy wyposażenia, które muszą znaleźć się w każdym pokoju dziecka. Podczas nauki, rozwiązywania zadań, a nawet malowania dziecko musi mieć odpowiednie światło, wówczas oświetlenie górne może być niewystarczające. Doskonale sprawdzi się lampka biurkowa o barwie 4000 K. Pozwala ona właściwie skupić się podczas nauki i dokładnie oświetlić całe biurko.

Oświetlenie nocne w pokoju dziecięcym

Wiele dzieci nie umie zasnąć przy całkowicie zgaszonym świetle. Niektórzy przed zaśnięciem lubią czytać książki lub swoje wybrane czasopisma. Większość dzieci również budzi się w nocy i chodzi do toalety, dlatego oświetlenie nocne to bardzo dobre rozwiązanie.

Skorzystać można z lampki biurkowej, którą można ustawić na szafeczce nocnej. Najlepiej wybierać lampkę nocną mającą ciepłą barwę i niższą moc świetlną. Taki rodzaj światła sprawi, że atmosfera będzie przytulna i relaksująca. Dla dzieci czytających przed snem można zakupić lampkę z opcją ściemniania. Możliwość ściemniania pozwala dziecko samodzielnie regulować nie tylko natężenie światła, ale i odpowiednią dla niego moc.

Szukając dobrej lampy nocnej nie musimy ograniczać się tylko do wariantów stojących. Ciekawym rozwiązaniem są modele lamp naściennych, które cieszą się dużym powodzeniem i nie wiążą się z problemem np. z wiszącym kablem.

Wygląd i materiały, z jakich warto wybierać lampy do pokoju dziecięcego. ​

Oświetlenie dziecięce powinno być wykonane z bezpiecznych dla dzieci materiałów. Dużą popularnością cieszą się lampy oraz żyrandole z drewna, plastiku, papieru i bawełny. Poleca się korzystać z lamp o wyimaginowanych kształtach, które będą dodatkowo pobudzać dziecięce zmysły. Kolor oświetlenia dziecięcego to zazwyczaj jasne odcienie różu, fioletu, błękitu i zieleni. Chociaż obecnie w pokoje dziecięce nie są już tak kolorowe jak kiedyś, zazwyczaj jest to połączenie dwóch barw – bieli i jednego wybranego koloru.

Bardzo dobrym pomysłem są lampy, kinkiet i żyrandole w przeróżnych ciekawych kształtach, które przypominają np. samochody, zwierzęta, kwiaty. W pokojach dziecięcych chłopców doskonale się prezentują lampy imitujące samoloty, rakiety kosmiczne, samochody, konie i inne. W dziewczęcych pokoikach na pewno odnajdą się lampki biurkowe w formie kwiatów, lalek, księżniczek i nie tylko.

Dzieciaki uwielbiają kolorowe i barwne wyposażenie, dodatki i liczne dekoracje. Warto zastanowić się nad tym, czym interesuje się nasz maluch i zapewnić mu możliwie najbardziej powiązane z jego hobby – zabawki, meble oraz sprzęt.

Przeczytaj też