Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Na co zwrócić uwagę wybierając żarówki led?

Nowoczesne technologie wypierają tradycyjne żarówki i halogeny. Największą popularnością cieszy się oświetlenie led, które jest energooszczędne, ale także bardzo efektowne. Cena żarówek led nie jest wygórowana. Jest jednak kilka innych elementów, na które należy zwrócić uwagę wybierając żarówki led. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

Moc

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze żarówek jest moc. Pamiętajmy że nie wystarczy kierować się parametrami podanymi na opakowaniu. Należy uwzględnić deklaracje producentów, ale także zalecenia UE. Wyrażona w watach moc, określa tylko pobór prądu generowany przez diody oraz układ zasilania. W zależności od jakości układu, efektywności świecenia diod danego producenta strumień świetlny o tych samych parametrach może znacznie się różnić. Poniżej przedstawiamy tabelę, którą warto zasugerować się podczas zakupu. Przedstawia ona wielkość strumienia świetlnego odpowiadającego tradycyjnej żarówce o określonej mocy.

W celu uniknięcia błędów, warto przy zakupie posłużyć się poniższą tabelą, w której została podana wielkość strumienia światła przewidzianego dla odpowiednika tradycyjnej żarówki o określonej mocy. Waty określają ile prąd zużywa żarówka led, z kolei lumeny określają ile światła będzie emitowała żarówka.

• do 200 lm – żarówki led słabe, stosowane w oprawach obejmujących kilka opraw
od 200 do 500 – żarówki led o średniej mocy stosowane zwykle w celu doświetlenia pomieszczenia
od 500 lm – silne żarówki led – wykorzystywane do oświetlenia głównego, mogą oświetlić duże pomieszczenie np. salon.

Rozmiar i sposób mocowania

Przed zakupem żarówki led należy sprawdzić w lampie rodzaj mocowania, aby wybrać żarówkę o odpowiednim trzonku. Do najpopularniejszych trzonków zaliczamy e27 – duży gwint, e14- mały gwint, uchwyty bagnetowe GU10, trzonki wtykowe Mr11, Mr16. Istotny jest także rozmiar żarówki, który należy dostosować do oprawy, danej lampy w naszym domu. Na stronie http://leddo.pl/zarowki-led.html dostępne są żarówki led z dowolnymi trzonkami.

Barwa światła

Wartość ta określana jest w Kelvinach. Im niższa wartość tym cieplejsze światło. W przypadku żarówek Led wartość ta jest mniejsza niż 3000K. Barwa światła w przypadku tradycyjnych żarówek wynosi około 2500-2700 K, w przypadku żarówek led wszystko zależy od modelu.


[alert type=white ]

Możemy wybrać oświetlenie led o barwie światła

ciepłej (3000-35000K) – idealnie sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych

• zimnej (5000-5500K) – stosowane, gdy światło led miesza się ze światłem naturalnym,

• neutralnej (4000-4500K) – stosowane w pomieszczeniach biurowych, najmniej przyjazne dla oka.[/alert]

Szerokość strumienia świetlnego

Strumień świetlny wyrażany jest w lumenach i określa on, czy wybrana przez nas żarówka będzie mocno, czy słabo świecić. Tym więcej światła LED emituje, im wyższy jest strumień. Jeśli podzielimy strumień przez moc wyrażoną w watach, uzyskamy w ten sposób informacje na temat efektywności. Na ile wydajne i oszczędne jest nasze źródło światła.

Żywotność

To bardzo istotny parametr, który determinuje częstotliwość wymiany żarówki. Najczęściej producenci podają żywotność w godzinach zazwyczaj wynosi ona od 3000 do 5000 godzin, co powinno wystarczyć na około 15 lat. Jednak większość producentów udziela tylko 2 letniej gwarancji, co daje wiele do myślenia.

Pamiętajmy, aby dokonując wyboru żarówki nie kierować się wyłącznie ceną, ale istotnymi parametrami jak moc, ilość lumenów, efektywność i żywotność, barwa światła i inne, które wpływają na czas i komfort użytkowania.

Przeczytaj też