Salon jest tym pomieszczeniem w domu, w którym spędzamy na co dzień najwięcej czasu. To właśnie tam spożywamy posiłki, relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy albo spotykamy ze znajomymi. Jak widać pokój ten spełnia wiele różnych funkcji, więc oświetlenie w nim musi być odpowiednio zróżnicowane. Jakie źródło światła sprawdzi się najlepiej przy urządzaniu wnętrza salonu?
Jeżeli wierzyć badaniom, to właśnie salon jest niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu na wykonywaniu różnych czynności – wskazuje na niego aż 41% wszystkich badanych! Dla porównania na drugim miejscu znajduje się kuchnia… ale wybrało ją zaledwie 28% osób. Ta wyraźna dysproporcja najlepiej obrazuje, jak istotną rolę odgrywa w naszym mieszkaniu salon. Dlatego przy urządzaniu wnętrza salonu trzeba zadbać o to, żeby był on możliwie jak najbardziej funkcjonalny. Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego? Odpowiedź jest prosta: za pomocą dobrze zaplanowanego oświetlenia.
Spis treści
Chwytaj dzień!
Nawet najlepsza żarówka nie zastąpi naturalnego światła. Dlatego planując oświetlenie w salonie, warto jak najdłużej wydłużyć działanie światła dziennego – dzięki temu znacznie ograniczymy zużycie energii na doświetlenie pomieszczenia. Rzecz jasna w większości wypadków nie mamy wpływu na liczbę i wielkość okien w mieszkaniu albo lokalizację salonu względem kierunku świata (najlepiej, gdy pokój dzienny znajduje się od strony południowej), ale nie oznacza to, że nie możemy nic z tym fantem zrobić.
– Powstrzymajmy się przed wieszaniem grubych, przytłaczających zasłon, bo obniżają one poziom doświetlenia pomieszczenia – ostrzega Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Zamiast nich lepiej postawić na rolety albo delikatne firanki. Uwaga: po rozsunięciu zasłony lub firanki okno powinno być całkowicie odsłonięte.
Urządzanie wnętrz a dobór światła
Dobór oświetlenia zależy od funkcji, jakie ma spełniać dane pomieszczenie. Przypadek salonu jest o tyle skomplikowany, że dzieli się go przeważnie na kilka stref o całkowicie odmiennym przeznaczeniu. W praktyce oznacza to tyle, że stosowane tam oświetlenie musi być odpowiednio zróżnicowane; warto pokusić się wręcz o zamontowanie niezależnych obwodów – takie rozwiązanie sprawi, że każdym z zamontowanych źródeł światła będziemy mogli manewrować niezależnie.
– W przypadku salonu jedną z najważniejszych ról odgrywa strefa jadalna i umieszczony tam stół – zauważa Maciej Balcerek. – Stół wymaga mocnego oświetlenia, np. światłem ogólnym. Najlepiej umieścić nad nim lampę wiszącą; szczególnie dobrze sprawdzają się modele w kształcie odwróconej misy, ciętej kuli, stożka lub walca, gdyż budują atmosferę bliskości. Jeżeli chodzi o wysokość, na której należy zawiesić lampę, to zależy ona od szerokości stołu (stół o szerokości 120 cm – 50 cm nad blatem; szerszy – 80 cm).
Urządzanie wnętrza salonu z myślą o wypoczynku
Salon to także strefa relaksu. W pobliżu kanap i foteli warto zastosować oświetlenie ścienne; kinkiety zapewnią niezbyt jasne, rozproszone światło, które doskonale zbuduje klimat wypoczynku. Podobną funkcję spełniają również lampy stojące. Ich delikatne światło docenią przede wszystkim miłośnicy oglądania telewizji, bo nie męczy wzroku i niweluje silne kontrasty, jakie daje włączony telewizor.
Można pomyśleć też o dekoracyjnym podświetleniu niektórych elementów, np. obrazów albo rzeźb. W ten sposób nadamy wnętrzu nieco przestronności.