Tradycyjne żarówki wolframowe powoli odchodzą w zapomnienie. Na ich miejsce wkraczają nowe rozwiązania, bardziej oszczędne i przyjazne środowisku. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są żarówki LED. Jeszcze do niedawna występowały głównie jako źródło światła w elementach dekoracyjnych bądź stanowiły oświetlenie uzupełniające. Obecnie coraz częściej są wykorzystywane jako główne sposoby podświetlenia. Żarówki LED posiadają wiele zalet, jednak są także wymagające pod względem instalacyjnym.
Plusy stosowania żarówek LED
Oświetlenie wolframowe jeszcze do niedawna stanowiło główne źródło światła. Stosowane było zarówno w domach, jak i miejscach publicznych. Posiadały jednak liczne wady, które zadecydowały o ich zastąpieniu przez żarówki LED. Te z kolei odznaczają się zaletami, które pozwalają na dużą oszczędność energii, a także lepiej wpływają na środowisko. Dużym plusem ich stosowania jest nawet 25-krotnie dłuższa żywotność niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Pozwala to na znaczne oszczędności nie tylko w wymianie poszczególnych sztuk, ale także w zużywaniu energii elektrycznej. Żarówki LED pochłaniają zdecydowanie mniej prądu niż tradycyjne źródła światła. Dodatkowo są odporne na uderzenia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich przypadkowego stłuczenia. Dużym plusem jest także czas reakcji, który jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
Instalacja żarówek LED – na co zwrócić uwagę?
Podczas przeprowadzania montażu oświetlenia ledowego, szczególną czujność należy zachować przy obchodzeniu się z elektrostatyką. Elementy elektroniczne, jak taśmy LED, są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, dlatego przed bezpośrednim kontaktem warto rozładować ładunek elektryczny poprzez dotknięcie uziemionego przedmiotu metalowego. Z tej racji takie podzespoły są często umieszczane w specjalnych torebkach zapobiegających nadmiernemu elektryzowaniu się.
Istotną kwestią jest odpowiednie poprowadzenie przewodów. Elementy znajdujące się w ścianach powinny być ukierunkowane w pionie lub w poziomie. Warto pamiętać o tym, aby przewody sygnałowe nie były poprowadzone razem z zasilającymi. W celu oddzielenia ich od siebie stosuje się opaski zaciskowe. Służą one także do spinania ze sobą poszczególnych wiązek elektrycznych, co pomaga w ich uporządkowaniu. Opaski zaciskowe stanowią obręcze wykonane z tworzywa sztucznego z mechanizmem zębatkowo-zaciskowym. Zapewnia to ich odpowiednią trwałość i wytrzymałość. Rozdzielenie przewodów za pomocą wspomnianych opasek zaciskowych pozwala na uniknięcie zakłóceń w działaniu systemu.
Instalacja oświetlenia LED powinna być wykonana przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności. W innym przypadku może dojść do przypadkowego uszkodzenia bądź złego podłączenia poszczególnych elementów. Warto pamiętać o wspomnianych opaskach zaciskowych, jak i odpowiednim obchodzeniu się z fragmentami elektrostatycznymi. Dzięki temu ułatwimy sobie pracę i zapobiegniemy nieprzewidzianym problemom.