Dywan czy wykładzina? Co jest lepsze?

Jak wiadomo urządzenie mieszkania nie jest prostą rzeczą. Często stajemy przed dylematem, co wybrać: dywan czy wykładzinę? Kierując się wyborem wiele osób decyduje się na opcję, dzięki której łatwiej jest utrzymać dom w czystości. Aby dokonać właściwego zakupu, należy dokładniej przyjrzeć się obu wspomnianym elementom.

 

Jeszcze kilka lat temu można było śmiało stwierdzić, że wykładzina jest tańsza od dywanu, natomiast obecnie ceny tych materiałów dekoracyjnych nie różnią się za bardzo. Ogromnym atutem wykładziny jest niewątpliwie to, iż może być ona rozłożona na całej długości oraz szerokości pomieszczenia. Dzięki temu unika się chodzenia po chłodnych panelach, parkiecie czy też płytkach. Ponadto posiada ona wiele wspaniałych, różnorodnych wzorów, które na pewno będą pięknie się komponowały w mieszkaniu z innymi przedmiotami. Istnieje możliwość wykończenia wykładziny poprzez taśmę. Takie rozwiązanie sprawi, że będzie ona przypominała wyglądem dywan.

Najbardziej tradycyjną formą okrycia każdej podłogi jest dywan. Cieszy się on ogromną popularnością od wielu lat. Obecnie bardzo modne stały się, takie zrobione z długiego włosia. Nie bez znaczenia jest również ich kolor (przeważają różnobarwne). Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na cały wystrój danego pomieszczenia.

Aby dokonać najlepszego wyboru należy odpowiedzieć na pytanie, który z tych materiałów dekoracyjnych będzie lepszy dla osób leniwych? Tutaj szala przechyla się na stronę dywanu, ponieważ ze względu na swoje gabaryty oraz fakt, że nie jest przyklejony do podłoża znacznie łatwiej można go wyczyścić. Nie ma problemu ze zwinięciem go w rulon i wyniesieniem na trzepak. Wykładzina natomiast wymaga trochę więcej czasu, ponieważ zajmuje przeważnie większą przestrzeń. Ze względu na materiał, z którego jest zrobiona należy częściej dokonywać zabiegów pielęgnacyjnych.

Na koniec warto wspomnieć, że dla osób leniwych najlepszym rozwiązaniem może okazać się zamówienie firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów i wykładzin.

Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony:
Dywany Agnella – www.polskie-dywany.pl