Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jaki wzór tapety wybrać do salonu?

Tapety nie wychodzą z mody, co z pewnością jest także zasługą szerokiej gamy wzorów, w jakich można je dostać. Współczesne tapety nadają się do niemal wszystkich wnętrz, a jeśli chcemy je wyeksponować, najlepiej wykorzystajmy je w salonie. Na jaki wzór warto się zdecydować?

Elegancka tapeta do reprezentacyjnego salonu

W salonie, który ma wyglądać elegancko, a nawet luksusowo, zastosujemy tapetę glamour. To okładzina z charakterystycznym, pałacowym wzorem, która wprowadzi do salonu szyk i dobry smak. Do wyboru mamy produkty w różnych odcieniach – zarówno stonowanych, jak i kontrastujących, które w zdecydowany sposób ożywią monotonne wnętrze.

Tapety dla miłośników stylu eko

Jeżeli w salonie chcemy zachować naturalny styl, sięgnijmy po jedną z taper z drewnopodobnym wzorem. Sprawdzi się jako element akcentujący np. filar lub jedną ze ścian. Wzór drewna może być utrzymany w pionie lub poziomie oraz w różnych odcieniach, co daje nam szerokie możliwości jego zastosowania.

Ale naturalne materiały to nie tylko drewno – nie zapominajmy też o okładzinach imitujących kamień lub cegłę. Dzięki nim nasza ściana zmieni się nie do poznania, przypominając wyglądem tę wykończoną prawdziwym surowcem.

Tapety do salonu z motywami florystycznym

Wśród tapet bardzo dużą grupę stanowią produkty zdobione wzorami kwiatowymi bądź z podobiznami drzew i gałązek. Utrzymane w lekkich, pastelowych odcieniach łatwo wtopią się w wystrój przytulnego, a przy tym eleganckiego salonu. Wśród tego typu okładzin bez trudu znajdziemy modele odpowiednie do wnętrza klasycznego, minimalistycznego czy skandynawskiego.

Nowoczesne tapety z napisami

Salon urządzony swobodnie, nowocześnie i na luzie? Tapety z napisami sprawdzą się w nim idealnie, podkreślając osobowość lokatorów. Taką okładzinę, zwłaszcza w wyrazistych kolorach, najlepiej jednak zastosować na jednej ze ścian bądź tylko na jej fragmencie.

Ponadczasowe pasy i groszki

Wąskie, szerokie, w pionie i w poziomie – takie mogą być pasy zdobiące okładziny ścienne. Dzięki nim możemy nie tylko ozdobić wnętrze, ale także optycznie zmodyfikować jego niedoskonałości, np. uczynić optycznie wyższym lub szerszym.

Nie zapominajmy też o groszkach – tapeta z takim wzorem nadaje się nie tylko do pokoju małej księżniczki. Świetnie zaakcentuje wybrany fragment salonu, wprowadzając do niego ciepłą, domową atmosferę.

Geometria na ścianie

Motywy geometryczne modne są nie od dziś – będą doskonałą ozdobą modnego, nowoczesnego salonu, a umiejętnie dobrane wpasują się w wiele aranżacji. Romby, trójkąty, koła, kwadraty czy powtarzające się linie to tylko niektóre z wzorów geometrycznych, jakie spotkamy na nowoczesnych tapetach.

Co jeszcze znajdziemy na tapecie?

Wspomniane wyżej wzory to tylko niektóre z motywów, którymi możemy ozdobić nasze ściany w salonie. Wśród dekoracyjnych tapet znajdziemy także te ze wzorami orientalnymi, pokryte efektownymi ornamentami. Możemy też zdecydować się na tapetę z motywami marynistycznymi, zwierzęcymi, zupełnie gładką albo o oryginalnej strukturze i zdobioną brokatem.

Przeczytaj też