Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Oryginalne ramy, które wzbudzają zachwyt.

Nawet najlepiej wykonane zdjęcie lub najładniejszy obraz, nie będzie prezentował się estetycznie, jeśli będzie umieszczony w niedopasowanej ramie bądź ramce. Dlatego w trakcie urządzania wnętrza naszego mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaką ramę oprawione są posiadane przez nas obrazy oraz jakie ramki ozdabiają zdjęcia rodzinne na ścianie.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sklepzramami.pl, który oferuje ramki na zdjęcia oraz ramy do oprawy obrazów.

Czym powinny charakteryzować się ramy do oprawy obrazów?

Ludzie wybierają obrazy z bardzo różnych powodów. Dla jednych obraz będzie stanowił cenną pamiątkę rodzinną, inni nie będą mogli przejść obojętnie obok konkretnego dzieła sztuki. Dla jeszcze innych wybór obrazu będzie zupełnie przypadkowy i stanowić będzie jedynie chęć posiadania obrazu w sypialni lub salonie. Często kupując obraz, jest on już oprawiony. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w przypadku zakupu obrazów na niektórych aukcjach bądź w antykwariatach. Jednak zamontowane ramy do obrazów niekoniecznie muszą pasować do treści oraz techniki malarskiej obrazu. Jednym z kryteriów, na podstawie którego możemy dopasować ramę obrazu, jest kryterium techniki malarskiej. Tutaj ważny jest przede wszystkim materiał, na którym wykonany został obraz. Ramy profesjonalnej, o odpowiedniej głębokości, wymagać będzie obraz namalowany na płótnie. Ryciny i grafiki stworzone na kartonie nie wymagają tak specjalistycznej ramy, jednak w tym przypadku warto zastosować oprawę szklaną. Drugie kryterium doboru ramy do obrazu jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga wiedzy z zakresu historii malarstwa. Tutaj musimy rozpoznać, z jakim stylem malarskim mamy do czynienia. Uproszczone kryterium dla osób nie posiadających zbyt dużej wiedzy z zakresu malarstwa jest następujące: im starszy jest obraz, tym więcej ozdobień może mieć oprawiająca go rama. Warto również pamiętać o tym, że rama nie powinna przesłaniać obrazu. Przeciwnie, powinna podkreślać jego walory. Oczywiście w trakcie dobierania ramy do obrazu powinniśmy uwzględnić także jego rozmiary. Najlepszą opcją w przypadku większości obrazów są ramy na wymiar online. Obrazy mogą mieć bardzo niestandardowe wymiary, więc zamiast tracić czas na żmudne poszukiwania ramy do naszego obrazu w ofercie sklepów stacjonarnych, ramy na wymiar lepiej po prostu zamówić online.

Ramki na zdjęcia – jak dobierać?

Zdjęcia oprawione w piękne ramki mogą stanowić znakomitą ozdobę licznych powierzchni w naszym domu. Może to być na przykład parapet, półka z książkami czy miejsce na biurku tuż obok monitora. W ofercie wielu sklepów, oferujących akcesoria fotograficzne, może znaleźć również niestandardowe ramki na zdjęcia. Ramki te mają jednak rozmiary najbardziej powszechnych formatów zdjęć, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem ramki o odpowiednich wymiarach. Dodatkowo możemy zadecydować, czy ramka powinna być gładka, czy może powinna posiadać ozdoby. Przykładowo, poszukując odpowiedniej ramki do rodzinnego zdjęcia z ostatnich wakacji nad morzem, odpowiednia będzie ramka, zawierająca muszle oraz inne motywy nawiązujące właśnie do morskich krajobrazów.

Elektroniczne ramki na zdjęcia – kiedy warto?

W ofercie wielu sklepów z elektroniką, znaleźć możemy, zyskujące na popularności elektroniczne ramki na zdjęcia. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Osoby, których dom urządzony jest w stylu nowoczesnym, śmiało mogą zastosować ramki tego typu w wystroju wnętrza swojego domu. Elektroniczne ramki nie są jednak zalecane w przypadku mieszkań, które utrzymane zostały w stylu bardziej klasycznym. Do największych zalet takiej ramki należy fakt, że tego typu ramka to ogromna oszczędność miejsca. Przy pomocy komputera oraz dostarczonej przez producenta specjalnej aplikacji możemy zaprogramować ramkę tak, aby wyświetlała ona kilka lub nawet kilkadziesiąt zdjęć w pętli. Wyświetlanie zdjęć ma charakter pokazu slajdów. Oczywiście możemy dostosować czas, po którym poszczególne zdjęcia będą się wyświetlać oraz kolejność, według których będą wyświetlane zdjęcia. Niektóre rami wyposażone są również w funkcje takie jak zegar czy pomiar temperatury w pomieszczeniu. Jest to więc bardzo przydatny produkt.

Zapisz

Przeczytaj też