Begonie – co warto wiedzieć o ich sadzeniu i pielęgnacji.

begonie w donicach

Begonie od lat stanowią dumną ozdobę naszych ogrodów i tarasów. Zachwycają mnogością odmian i barw. W poniższym poradniku przedstawimy podstawowe informacje na temat tych roślin, ich charakterystyki, uprawy i pielęgnacji.

Begonie przez ostatnie lata odnotowywały spadek zainteresowania, jednak finalnie wróciły do naszych ogrodów ze zdwojoną mocą. Ponad 1000 gatunków sprawia, że każdy może wśród tego bogactwa odnaleźć coś dla siebie. W ramach przydomowej uprawy sięgamy po te najtrwalsze.

Z uwagi na to, że begonia nie wykazuje dużych wymagań w zakresie uprawy świetnie sprawdzi się jako kwiat dla początkujących ogrodników. Występuje w wielu odmianach – poniżej opisujemy begonie przeznaczone do donic jak i do ogrodowego podłoża.

Co warto wiedzieć o begonii stale kwitnącej ?

Ta odmiana pochodzi z Brazylii i jest chętnie wybierana do uprawy w ogrodach i na rabatach. Begonia stale kwitnąca osiąga do 30 cm wysokości, a w fazie kwitnienia wypuszcza drobne kwiaty w kolorze różu, bieli, żółci lub czerwieni. Te okazałe kwiaty to jednak nie wszystko – warto bowiem zwrócić także uwagę na połyskujące liście, które występują nie tylko w tradycyjnym odcieniu zieleni, ale również czerwieni czy brązu.

Begonia stale kwitnąca
Begonia stale kwitnąca

Begonia zwisająca – świetna opcja do donic

Kolejnym ciekawym przykładem jest begonia zwisająca. Zgodnie z sugestywną nazwą jej walory będą najlepiej podkreślone w donicach umieszczonych na balkonie czy parapecie, a przede wszystkim – w wiszącej doniczce.

Z uwagi na to, że doskonale odnajduje się w towarzystwie innych roślin można z powodzeniem hodować ją także z innymi kwiatami. Liście o sercowatym kształcie w połączeniu z dużymi kwiatami o intensywnej barwie będą urozmaicać stworzone przez Ciebie kompozycje.

begonia zwisająca
Begonia zwisająca

Jeżeli chcesz wyposażyć się w dorodne bulwy begonii – skorzystaj z zasobów zaufanego dostawcy. Sklep Benex oferuje pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/begonia/ begonie w różnych odmianach gatunkowych i kolorystycznych.

Wymagania begonii stale kwitnącej

Ta odmiana begonii najlepiej odnajdzie się w próchniczym, żyznym podłożu. Kolejny warunek, który powinien być spełniony to zapewnienie begonii odpowiednio nasłonecznionego miejsca. Jedne gatunki preferują dobrze doświetlone miejsca, inne – przewagę cienia.

W ramach podpowiedzi – odmiany o ciemnych liściach preferują dużo dostępu do słońca, z kolei te o jaśniejszych liściach – lepiej odnajdą się w zacienionym stanowisku.

Równie istotne jest także systematyczne podlewanie, zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy.

Ważne: pamiętaj, aby dostosować sposób postępowania i pielęgnacji begonii do wybranej odmiany. Mogą one bowiem znacząco się różnić, choćby na etapie samego podlewania!

Jak sadzić begonie?

Begonie kojarzą nam się z otwarciem sezonu cebulkowego. Należy wybierać wyłącznie zdrowe bulwy, pozbawione pleśni czy oznak gnicia. W okresie wiosny na bulwach można dostrzec pędy o różowym zabarwieniu, które tylko poświadczają o ich dobrej kondycji. W trakcie sadzenia zaleca się zachowanie ostrożności, aby nie dopuścić do wyłamania bulw.

Kiedy i w jakich odległościach ulokować begonie w podłożu?

Optymalny termin sadzenia przypada na koniec lutego i początek marca. Sugerowana głębokość wynosi od 5 do 10 cm, z kolei sugerowany rozstaw to 20 x 25 cm. Jeżeli zdecydujesz się na późniejsze ulokowanie bulw w podłożu – nie będzie to miało negatywnych skutków w kwitnieniu, a jedynie przyczyni się do późniejszego pojawienia się kwiatów.

Czy nawożenie begonii jest konieczne?

Wiosna to dobry czas, który warto przeznaczyć do nawożenia begonii. Warto robić to przez 2 lub 3 tygodnie z wykorzystaniem specjalistycznych nawozów lub takich, które obfitują w fosfor lub azot.

Begonie to drobne i urokliwe kwiaty, które świetnie odnajdą się w wielu ogródkach. Bez względu na to, czy Twoja przestrzeń będzie mieć dużo dostępu do światła czy też nie – z łatwością dopasujesz odpowiednie odmiany, które odwdzięczą się bujnym kwitnieniem.