Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Stres w pracy? Postaw na wyciszający wystrój w mieszkaniu.

Mieszkanie czy dom można zaaranżować w taki sposób, by wnętrza pozwalały na wyciszenie i odpoczynek. Taki efekt osiągniesz urządzając pomieszczenia w stylu zen.

Minimalizm, prostota i naturalność

To najważniejsze cechy tego sposobu aranżacji. Najważniejsze, by we wnętrzu znalazło się tylko to, co niezbędne i funkcjonalne. W związku z tym mieszkania zen to przestrzenie z małą ilością mebli, zazwyczaj bez dodatków i zbędnych dekoracji.

Dzięki zmniejszeniu liczby elementów możliwe jest wprowadzenie do wnętrza ładu i harmonii. Właśnie te cechy pozwalają na odpoczynek i oderwanie się od codziennego zgiełku. Mieszkańcy domów urządzonych w stylu zen chwalą je za wyciszający charakter, gwarantujący spokojny relaks i sen.

wyciszajace-wnetrza-2

Urządzenie wnętrz minimalistycznych, które pozwalają na uzyskanie spokoju opracowali w Japonii buddyjscy mnisi. Skorzystali oni z zasad kierujących ich życiem codziennym, wypełnionym medytacją, prowadzącą do maksymalnego wyciszenia umysłu. Jest to możliwe dzięki pozbyciu się zbędnych dodatków z najbliższego otoczenia. Ta sama technika została zastosowana przez mnichów we wnętrzach.

Jak urządzić mieszkanie w stylu zen?

Wyciszający wystrój mieszkania czy domu można uzyskać stosując bardzo prostą zasadę: „mniej znaczy więcej”. Najważniejsza jest przestrzeń – nie powinna być zagracona, a raczej jak najbardziej otwarta, jak na przykład w kolekcji Cubic Beds.pl.

wyciszajace-wnetrza-3

W żadnym z pomieszczeń nie powinieneś czuć się przytłoczony. Wnętrze ma dawać uczucie wolności i nie zajmować uwagi niepotrzebnymi elementami. Styl ten charakteryzuje tzw. ascetyczna pustka, którą najłatwiej zaobserwować w japońskich domach (zarówno tych nowoczesnych jak i tradycyjnych).

Ukojenie zmysłów możliwe jest dzięki wstawieniu do pomieszczeń tylko tych mebli, które są potrzebne do ich użytkowania. Użyteczność i funkcjonalność to według miłośników stylu zen główny wyznacznik wyboru mebli i innych elementów wystroju.

Które kolory sprzyjają wyciszeniu?

W mieszkaniach urządzonych według zen prym wiodą stonowane kolory. Beże, szarości, brązy, zgaszona zieleń – to właśnie barwy ziemi są przede wszystkim obecne w tych wnętrzach. Ma to ogromne znaczenie symboliczne: według japońskiej tradycji właśnie kolorystyka ziemi przynosi spokój i optymizm. Dopuszcza się przełamanie stonowanych barw ognistą czerwienią czy żółcią (kojarzonych z ogniem), które symbolizują energię i życie.

wyciszajace-wnetrza-4

Jak wprowadzić wschodni klimat do europejskiego wnętrza?

Styl zen stawia na bliskość natury. W klimacie europejskim kontakt z przyrodą wprowadza się do wnętrz poprzez wysokie okna i wykorzystanie naturalnych materiałów. Drewno, nie tylko jako materiał, z którego wykonane są meble, ale też położony na podłodze, dodaje ciepła i przytulności. Jeśli wprowadza się do pomieszczeń niezbędne dodatki, to tylko z bambusa, morskiej trawy czy papieru.

Kultura europejska pozwala na nieco bardziej liberalne podejście do stylu zen i przełamanie dodatkowymi elementami japońskiego ascetyzmu. Nadal trzeba pamiętać jednak o zachowaniu równowagi pomiędzy wolną przestrzenią a tą, którą zajmuje wyposażenie mieszkania. W przypadku małych pomieszczeń warto pomyśleć o wyborze mebli modułowych, dzięki którym zaoszczędzimy mnóstwo przestrzeni.

wyciszajace-wnetrza-5

Przeczytaj też