Amerykańskie domy są znane Polakom głównie z filmów i seriali. Ich wnętrza w produkcjach tego typu prezentują się stylowo, często są wyjątkowo strojne i bogate. Czy przeciętny Amerykanin naprawdę mieszka w ten sposób? Zwykle okazuje się, że nie. W filmowym i prawdziwym, amerykańskim domu znajdzie się jednak pewne podobieństwa. Sprawdź, jakie.
Spis treści
Dom pełen przestrzeni
W nowych ogłoszeniach o sprzedaży domu czasem można natrafić na wzmiankę, że wnętrza zostały urządzone w stylu amerykańskim. Wielu kupujących nie ma jednak pojęcia, co to tak naprawdę oznacza. Styl skandynawski jest dobrze znany, dzięki niedrogim sklepom meblowym, prowansalski kojarzy się z wakacjami na zachodzie Europy, a rustykalny – z wiejskim domkiem po babci. Amerykański styl ma jednak inne cechy.
W amerykańskim domu powinny znaleźć się przede wszystkim stylowe meble, które ustawia się na ogromnej przestrzeni. Na 150-200 m2 tworzy się otwarte salony z kuchniami, które nierzadko płynnie przechodzą w sypialnie. Dodatkowo z głównych sypialni nierzadko przechodzi się do łazienek, które oddziela od alkowy jedynie przeszklenie lub przesuwana ściana. Dzięki takim rozwiązaniom, meble o masywnych kształtach nie przytłaczają aranżacji, a dom wydaje się jeszcze większy niż jest w rzeczywistości.

Meble amerykańskie i ich cechy
Eleganckie meble amerykańskie są najbliższe formom mebli klasycznych. Ogromne kanapy i zestawy wypoczynkowe stawia się w towarzystwie drewnianej komody, nad którą wisi duży telewizor. Nietrudno oprzeć się zatem wrażeniu, że w domu w USA ważny jest przede wszystkim rozmiar. W dużej mierze jest to prawda, jednak ekskluzywne meble dodatkowo powinny mieć drogie obicia ze skóry i elementy z wysokogatunkowego drewna.
Meble stylowe w amerykańskim domu to również stoły i krzesła. Wszyscy domownicy powinni mieć możliwość zasiadania wokół ogromnego stołu, który dodatkowo pomieści krewnych zaproszonych na Święto Dziękczynienia lub rodzinną uroczystość. Przy stole stawia się tradycyjne krzesła, które często uzupełnia się eleganckimi przykryciami, sięgającymi aż do podłogi.
W przypadku łóżek w amerykańskim stylu królują łóżka kontynentalne. Ich rozmiar zwykle wynosi nie mniej niż 160×200 cm. Często obok nich ustawia się komplety podnóżków, otwieranych siedzisk i puf ze schowkami oraz fotele do czytania przed snem. Jeśli sypialnia stanowi część salonu, łóżko można ukryć za przeszkleniem lub przepierzeniem.

Rozwiązania, które warto kopiować
Czy warto brać przykład z Amerykanów podczas urządzania domu? W polskich, niewielkich mieszkaniach sprawdzają się jedynie niektóre rozwiązania z USA. Uwagę warto zwrócić głównie na tworzenie mebli na wymiar. Zabudowy kuchenne pozwalają nie tylko stworzyć eleganckie wnętrze, ale i skutecznie zaoszczędzić przestrzeń, przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności. Komfortowe i stylowe zagospodarowanie przestrzeni umożliwiają również wszelkie zabudowy wnęk oraz wielofunkcyjne stoliki do jadalni lub salonu, które w USA cieszą się sporą popularnością.
Z Amerykanów warto brać przykład również w kwestii stawiania na klasyczny design. Ponadczasowe wzornictwo wygląda znakomicie, bez względu na to, jakie dodatki w postaci tekstyliów i dekoracji dobierze się do aranżacji. Domownicy mogą zmieniać kolorystykę ścian, zasłon lub poduszek bez obaw, że salon lub sypialnia stracą swój urok. Godnym uwagi jest ponadto tworzenie dużych, otwartych przestrzeni. Ograniczanie liczby ścian i ciasnych pomieszczeń sprawia, że nawet niewielkie mieszkanie zyskuje na funkcjonalności i uroku.