Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Projektowanie wnętrz. Ile kosztuje profesjonalna aranżacja?

Odbierasz klucze od wymarzonego domu lub mieszkania i chcesz je urządzić? Może nie masz na nie żadnego pomysłu. A może po godzinach przeglądasz wnętrza na różnorodnych portalach i w grupach tematycznych. Wstępna wizja już powstała, lecz do jej realizacji wciąż daleko.

Projektowanie wnętrz nie musi być trudne. Nie trzeba narażać się na stres związany z niezgodnościami między zaplanowaną aranżacją a możliwościami technicznymi. Cały proces może być łatwy i przyjemny, o ile postawisz na dobrego architekta. Paradoksalnie przy takiej współpracy można też oszczędzić pieniądze, nie popełniając wielu kosztownych błędów.

Jak znaleźć architekta, który potrafi projektować wnętrza dostosowane do potrzeb klienta?

Podstawą dobrej aranżacji jest znalezienie projektanta wnętrz, który sprosta Twoim potrzebom. W tym momencie pojawia się pierwsza trudność. Efekt współpracy poznasz dopiero po otrzymaniu projektu. Tymczasem umowę trzeba podpisać wcześniej. Jakim cudem wybrać więc idealnego architekta spośród wielu ofert na rynku?

Najlepiej zastosować w tym celu metodę przesiewową. Doświadczone biura projektowe dysponują własną stroną internetową, na której prezentują dotychczasowe realizacje. Przyjrzyj im się dokładnie i oceń, czy są zgodne z Twoim gustem. Zwróć uwagę na nietypowe rozwiązania zastosowane w projektach. Jeśli nie sprawiły one problemu architektowi, oznacza to, że podoła nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom.

Dokładnie zapoznaj się także z opiniami i referencjami. Następnie wykonaj jeden prosty telefon. Przedstaw swój problem i zapytaj o początkową wycenę. Nie wahaj się zaufać swojej intuicji. W projektowaniu wnętrz dobry kontakt to podstawa. Profesjonalny architekt będzie wiedział, jakie pytania zadać podczas wstępnej rozmowy, by móc w przybliżeniu ocenić koszt całej aranżacji.

Koszt projektowania wnętrza jest uzależniony od wielu czynników.

Ostateczna cena będzie zależeć od rodzaju projektu. Najmniej zapłacisz za projekt koncepcyjny, obejmujący rzuty 2D lub wizualizacje. Jeśli masz zmysł techniczny i chcesz przeprowadzić remont samodzielnie, możesz na tym etapie zakończyć współpracę. Zatrudnieni spece od remontu powinni jednak dysponować także rysunkami technicznymi. W takim wypadku będziesz potrzebować projektu wykonawczego.

Najwięcej trzeba zwykle zapłacić za kompleksową usługę obejmującą projektowanie wnętrz, wizualizacje, a także nadzór nad postępem realizacji. Wielu profesjonalnych architektów podejmuje stałą współpracę ze sprawdzonymi ekipami remontowymi. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, dzięki któremu ominie Cię konieczność tworzenia szczegółowego harmonogramu dla poszczególnych specjalistów. Nie będzie także potrzeby jeżdżenia po marketach budowlanych w celu zamówienia konkretnych materiałów, czy mebli.

W tym przypadku cena uzależniona będzie od standardu, w jakim chcesz urządzić dom i początkowego stanu technicznego aranżowanych pomieszczeń. Indywidualna wycena zależy od biura projektowego, z którym rozpoczniesz współpracę.

Zasady aranżacji wnętrz. Jak zaprojektować dom, by dobrze się w nim mieszkało?

Od architekta i projektanta wnętrz możesz oczekiwać naprawdę wiele. Dobry architekt nie tylko potrafi zaprojektować wnętrza w stylistyce, jaką lubisz najbardziej. Potrafi także podpowiedzieć Ci, na jaki styl warto postawić, jeśli nie masz sprecyzowanych oczekiwań w tym zakresie.

Domy i mieszkania projektowane przez specjalistów, są także niezwykle funkcjonalne. Projektant bierze pod uwagę zainteresowania mieszkańców i ich przyzwyczajenia. Zwróci także uwagę na ich wzrost, dzięki czemu będą mogli wygodnie korzystać ze wszystkich sprzętów. Wszelkie potencjalne problemy związane z funkcjonowaniem poszczególnych domowników zostaną rozwiązane już na etapie projektu.

Twój architekt zrozumie także, jeśli zależy Ci na reprezentatywnej funkcji mieszkania. Bez trudności zaprojektuje też wnętrza bezpieczne dla rodziny, szczególnie, jeśli są w niej małe dzieci lub osoby starsze. Korzystając z jego usług stworzysz wnętrza, w których będziesz przebywać z prawdziwą przyjemnością.

Przeczytaj też