Wielkość domu a potrzeby naszej rodziny, czyli wybieramy projekt domu.

Planując budowę domu warto mieć w głowie ułożony plan jak docelowo powinien wyglądać i jakie funkcje spełniać. Często mylnie wydaje się nam, że dom powinien być duży, a wtedy wszystkim domownikom będzie wygodnie.

Budowa domu to ogromna inwestycja, często największa jaką dokonamy podczas całego życia, nic dziwnego więc, że pragniemy aby finalny efekt spełniał nasze oczekiwania i odpowiadał na potrzeby całej rodziny. W sytuacji kiedy mamy ograniczony budżet zależy nam żeby każdy metr powierzchni był jak najlepiej wykorzystany.

Jak zatem zaplanować wielkość domu tak, aby nie był zbyt mały, przy jednoczesnym nie budowaniu na wyrost. Projekty domów są bardzo różne, zaczynają się już od 60-70 metrów kwadratowych, a górna granica to nawet 400-450 metrów kwadratowych. Najbardziej optymalne jednak są domy o powierzchni 100-130 metrów, które gwarantują wygodę i komfort 4-6 osobowej rodzinie.

Poza wielkością domu ważna jest również liczba kondygnacji. Ta decyzja powinna być uwarunkowana od dwóch czynników, wielkości działki – na mniejszych działkach domy parterowe nie zdają egzaminu oraz liczby i wieku członków rodziny oraz ich indywidualnych potrzeb.

[alert type=white ]Oto kilka modeli rodzin i krótki opis tego, na co w projekcie domu powinniśmy zwrócić uwagę:[/alert]

Młode małżeństwa, choć początkowo nie mają dużych potrzeb, powinny brać pod uwagę ewentualne powiększenie rodziny i zaplanować miejsce na dodatkowe pokoje dla dzieci. Doskonale sprawdzi się tu wybór domu parterowego z opcją późniejszego zaadoptowania poddasza na dodatkowe sypialnie i łazienki. To rozwiązanie pozwoli też podzielić inwestycję na dwa etapy, co w przypadku młodych osób ma ogromne znaczenie.

Jeśli jesteśmy rodziną wielopokoleniową powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby sypialnia seniorów ulokowana była na parterze. Tak jak w poprzednim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie dom z użytkowych poddaszem.

Jeśli z kolei szukamy miejsca gdzie moglibyśmy spokojnie odpocząć na emeryturze warto rozważyć budowę niewielkiego domu parterowego. Dla osób starszych lub niepełnosprawnych zawsze lepszym rozwiązaniem będzie usytuowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji.

Projekty domów tworzone są w taki sposób aby spełniały wymagania konkretnego modelu rodziny, zanim wybierzemy oceńmy czy na pewno dany projekt powstał dla rodziny z naszymi potrzebami, jeśli czegoś brakuje może warto poświęcić więcej czasu na poszukiwania.