Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu?

budowa domu

Wybór projektu domu to jedna z pierwszych rzeczy, które musimy zrobić, decydując się na budowę własnego domu. Wyróżniamy dwie metody pozyskania projektu, pierwszą z nich jest zlecenie go pracowni architektonicznej, która przygotuje projekt dopasowany do naszych wymagań, tzw. indywidualny. Drugą jest zakup gotowego projektu, który być może nie jest spersonalizowany pod konkretnego klienta, ale posiada wiele innych zalet.

Gotowe projekty domów są zdecydowanie tańsze

Zlecenie przygotowania projektu domu jednorodzinnego pracowni wiąże się z poniesieniem sporych kosztów. Jest to też rozwiązane wymagające większej ilości czasu. Zaprojektowanie domu od podstaw wymaga sporej ilość czasu i wielu konsultacji z inwestorem. To wszystko sprawia, że realizacja takiego zadania trwa kilka miesięcy.


Decydując się na projekt gotowy, dostajemy go niemal od ręki, co ważne taki projekt jest kilkukrotnie tańszy od rozwiązań dedykowanych. Niewiele osób o tym wie, ale każdy projekt gotowy można modyfikować na etapie adaptacji.


Gotowe projekty domów z pozoru są rozwiązaniem gorszym, ale jeśli zagłębimy się w temat i sprawdzimy, jak dużo jest takich gotowych rozwiązań do wyboru, może okazać się, że bez trudu znajdziemy idealny projekt naszego domu, który będzie dokładnie taki, o jakim marzyliśmy od dawna.

Na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt domu?

Zanim zaczniemy wybierać projekt, warto dokładnie przeanalizować warunki zabudowy, które są dokumentem ściśle określającym jaki dom można wybudować na naszej działce. Warto też znać dokładną szerokość i długość działki. Wiedza ta już na samym wstępie pozwoli odrzucić projekty domów, których nie będziemy w stanie wybudować na naszej działce.


Jednym z najistotniejszych elementów w trakcie wyboru projektu domu są względy wizualne. Nie skupiajmy się jednak na wizualizacjach, które, choć pięknie wyglądają, mogą trochę zaburzać nasz punt widzenia.


Zdecydowanie lepiej skupić się na rzutach pomieszczeń, które pozwolą nam poznać dokładny rozkład oraz wielkość konkretnych pokoi. Warto w tym miejscu zwracać uwagę na szczegóły takie jak np. rozmieszczenie drzwi.


Może okazać się np. że dany projekt z garażu wewnętrznego ma wejście wyłącznie do kotłowni. Uniemożliwia to w zasadzie korzystanie z takiego garażu bez przechodzenia przez podjazd, co dla wielu osób może być rozważaniem bardzo słabym.


Warto porównywać ceny interesujących projektów, ale zdecydowanie większą wagę musimy przykładać do przykładowych kosztorysów. Zawierają one wstępne informacje na temat materiałów potrzebnych do budowy oraz cenie materiałów budowlanych, które będą potrzebne do wybudowania konkretnego budynku.

Sprawdzaj opinie i dzienniki budowy

Wiele firm oferujących gotowe projekty domów umożliwia swoim klientom oceny zakupionych projektów. To doskonałe źródło informacji o interesujących nas budynkach. Pod wieloma gotowymi projektami można znaleźć dzienniki budowy prowadzone przez osoby, które wcześniej zakupiły dany projekt.


Analizując je, jesteśmy w stanie dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat danego projektu. Bardzo często okazuje się, że po skontaktowaniu się z autorem takiego dziennika istnieje możliwość zobaczenia wybudowanego domu na żywo. To bardzo cenne doświadczenie pozwala dokładnie oglądnąć, jak wygląda nasz projekt po wybudowaniu.


Jeśli wybrany przez nas projekt nie ma dobrych opinii, warto poszukać czegoś innego. Pamiętajmy jednak, że to, co dla innych jest wadą, dla nas może być zaletą. Dokładna analiza informacji pozwoli nam ocenić przydatność danej opinii.

Czy gotowe projekty domów mają jakieś wady?

Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale również wady. Nie inaczej jest w przypadku gotowych projektów domów jednorodzinnych. Wiele osób twierdzi, że gotowe projekty pozbawione są indywidualności. Trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić, z drugiej jednak strony nie każdy ma potrzebę mieszkania w unikalnym, jedynym w skali świata domu.


Każdy projekt gotowy wymaga przeprowadzania adaptacji, dopiero wtedy nadaje się do wykorzystania jako dokument wymagany do uzyskania pozwolenia na budowę. W przeciwieństwie do projektów indywidualnych nie możemy tu liczyć na większą pomoc architekta, który przygotował dany projekt, chociaż przyznać trzeba, że w ostatnim czasie ten trend nieco się zmienił.


Porównując cenę projektów gotowych i indywidualnych, warto brać pod uwagę proces adaptacji budynku do konkretnych warunków gruntowych. Oczywiście adaptacja nie sprawi, że obie ceny będą porównywalne. Projekty indywidualne to zdecydowanie inna półka cenowa.