Przedpokój – niedoceniane wnętrze.

fototapeta na ścianę, widok na hawaje

Przedpokój w mieszkaniu lub przedsionek w domu to wnętrza zdecydowanie niedoceniane. Zazwyczaj stawia się w nich szafkę na buty oraz umieszcza na ścianie wieszaki na odzież wierzchnią. Prócz tego większość osób nie zastanawia się nad odpowiednią aranżacją przedpokoju – a przecież to właśnie przedpokój goście widzą od razu po otwarciu drzwi. To właśnie przedpokój żegna właścicieli co rano, gdy idą do pracy i wita od razu po przyjściu z niej. Oto kilka rad, jak go właściwie zagospodarować!

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że przedpokój to ważna część domu. Zwykle konstruowany jest w taki sposób, że jego kształt to podłużny prostokąt – niełatwo jest więc właściwie go zagospodarować, ale da się. Po pierwsze, nie może stać w nim zbyt dużo rzeczy, bo jeszcze bardziej się zmniejszy. Po drugie, wszystko co w nim stoi nie może być potężne i masywne, bo jedyne, co w ten sposób uzyskamy to element, który trzeba będzie omijać. Lepiej zdecydować się na szafki dłuższe, a cieńsze, niż jeden, potężny i spory mebel. Lepiej zamiast niego ustawić w przedpokoju jakąś ładną, oryginalną rzecz – na przykład pamiątkę z dalekiej podróży. Sprawi, że wnętrze będzie interesujące!

W takim pomieszczeniu niezwykle ważne jest oświetlenie – chyba nie zdarza się bowiem, aby w przedpokoju było okno. Najlepiej zdecydować się na nastrojowe, podwieszane światła – kinkiety lub plafony. Jeden z pewnością nie wystarczy – najlepiej, by były dwie lub trzy takie lampy, w zależności od długości pomieszczenia.

Na ścianie powinno się znaleźć wielkie lustro. Dobrze jest, by zawieszone zostało w pewnej odległości od miejsca, gdzie kładziemy buty i wieszamy kurtki, aby nie zostało przez nie zasłonięte. Duże lustro zwiększy przedpokój optycznie – szczególnie jeśli na ścianach znajdą się na przykład fototapety, które dodadzą mu głębi. Szczególnie polecane do tego miejsca są te z widokiem natury – panoramą gór, łąki, czy lasu. Zwłaszcza ten ostatni widok jest chętnie kupowany właśnie do przedpokoju – las jesienią, albo wiosną na ścianie to sposób na klimatyczne wnętrze. Reszta ścian powinna nawiązywać kolorystycznie raczej do jaśniejszych tonów znajdujących się na fototapecie. Przedpokój jest zwykle mały, a zatem ciemne kolory jeszcze by go pomniejszyły!

A podłoga w przedpokoju? Najpopularniejsze są drewniane panele, do których można dobrać ładne meble. Warto zdecydować się na taki komplet, ponieważ drewno nadaje pomieszczeniom ciepła i jest bardzo polecane w domach – uspokaja i stanowi dla człowieka namiastkę natury.

fototapeta_hawaje

* na zdjęciu fototapeta do przedpokoju ze sklepu TanieFototapety.eu (aranżacja).