Jak urządzić pokój swojego dziecka?

Planowanie remontu lub urządzania pokoju dla dziecka jest niemałym wyzwaniem. Pomieszczenie przystosowane do najmłodszych członków rodziny to miejsce, w którym dziecko rośnie i kształtuje swój stosunek do świata. Pokój ten powinien pełnić funkcję azylu, który pozwoli na przeżywanie radości oraz pełnej skali emocji. Naturalnie nasuwa się pytanie, w jaki sposób osiągnąć idealne wykończenie i stworzyć atmosferę sprzyjającą rozwojowi? Oto kilka praktycznych rad, które pomogą Ci w aranżacji pokoju dziecięcego.

 

Pokój dla chłopca i dziewczynki – czy taki podział jeszcze istnieje?

W branży projektowej nadal istnieje kilka stereotypów dotyczących wnętrz dla dzieci, z czego większość jest związana z płcią. Najczęściej dotyczy on kolorów oraz zabawek ustawionych w pokoju. Różowy kolor dla dziewczynki oraz niebieski dla chłopca, tak przez długi czas ozdabiano pokoje dziecięce, w dzisiejszych czasach nie jest to jednak polecane podejście. Naukowcy, badając wpływ kolorów na rozwój dziecięcy, doszli do wniosku, że pokój zdominowany przez jeden kolor lub zawierający wszystkie kolory tęczy źle wpływa na samopoczucie dziecka. Dwie dominujące, spokojne kolory oraz kilka małych akcentów kolorystycznych powinno załatwić sprawę. Inspiracji kolorystycznych możesz szukać na nowoczesnych stronach wnętrzarskich, jak na przykład https://inmondo.pl/.

Farba vs. tapeta

Na ścianach w pokoju dziecięcym znaleźć powinna się hipoalergiczna farba na bazie wody, którą można czyścić. Jeżeli jednak wolisz tapetę, wybierz taką, która nadaje się do rysowania lub zmywalną. Pokoje dzieci mają tendencję do szybkiego brudzenia się, dlatego z reguły poleca się malowanie zamiast tapetowania, ze względu na łatwość powtórnej aplikacji farby, a ta na pewno nastąpi prędzej czy później. Popularnym rozwiązaniem jest również zaklejenie naklejką śladów po kredkach i flamastrach, co powinno dać Ci dodatkowych kilka miesięcy, żeby przygotować się do malowania/tapetowania.

Odpowiednie oświetlenie

Bardzo istotnym jest, by podczas aranżacji pokoju dziecięcego zadbać o oświetlenie, które pomoże dbać o wzrok Twojego dziecka. Oczywistym jest, że zamontujesz lampę na suficie lub żyrandol, ale warto rozważyć dodanie dodatkowych źródeł światła:

  • lampa stołowa lub kinkiet przy łóżku,
  • doświetlenie strefy zabaw w pokoju,
  • wysokiej jakości lampę na biurko.

Projektując wnętrze pokoju dla dzieci, nie zapomnij o odpowiedniej ilości gniazdek.

Jakie meble wybrać?

Pokój Twojego dziecka powinien zawierać trzy podstawowe meble: łóżko, szafę oraz stolik lub biurko, zależnie od potrzeb. Przydatnym meblem jest również skrzynka lub komoda do przechowywania zabawek. Pozostałe meble należy wybierać zależnie od metrażu oraz potrzeb, ale tych kilka podstawowych w zupełności powinno wystarczyć. Najważniejsze, żeby wybrane przez Ciebie meble były wygodne oraz funkcjonalne.

Podsumowanie

Aranżacja pokoju dziecięcego nie należy do zadań łatwych, jednak najważniejszym jest, żebyś zidentyfikowała potrzeby swojego dziecka i opowiedziała na nie, stosując odpowiednie meble oraz dekoracje. Stwórz swojej pociesze miejsce, w której będzie miała okazję się rozwijać.