Jak stworzyć wyjątkową kuchnię?

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Wiele osób zaczyna interesować się gotowaniem i traktować je jako hobby. Dla osób, które lubią tworzyć wyjątkowe posiłki niezbędne  jest aby kuchnia była wygodna w użytkowaniu.

W tym celu konieczne jest opracowanie odpowiedniego planu koncepcyjnego. Pozwoli on stworzyć taką aranżację wnętrza, która z jednej strony będzie się ładnie prezentowała, a z drugiej  będzie również pozwalała na komfortowe przygotowywanie posiłków. W kuchni niezbędne jest znalezienie miejsca na wszystkie urządzenia, z których korzysta się przy tworzeniu posiłków. Nie można  oczywiście  zapominać o zachowaniu odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni użytkowej. Jeśli w kuchni nie będzie dużo miejsca do poruszania się, wówczas przygotowywanie posiłków będzie stanowiło spore wyzwanie.

Plan zagospodarowania kuchni

Stworzenie planu aranżacji kuchni to między innymi wybór odpowiednich mebli. Nie można zapominać o wykonaniu bardzo dokładnych pomiarów całej przestrzeni użytkowej. W ten sposób znacznie łatwiejsze będzie dobranie właściwych mebli. W kuchni można wykorzystać różne sposoby ustawienia mebli. Ważne jest, by były one ustawione w taki sposób aby nie utrudniały poruszania się i ułatwiały przyrządzanie posiłków.

Dobrym pomysłem może być ustawienie w kuchni mebli po jednej strony ściany, ale zgodnie z ruchem wykonywania kolejnych czynności przy przygotowywaniu posiłków. Inne rozwiązanie, które jest obecnie coraz bardziej modne, to zastosowanie wyspy na samym środku kuchni gdzie znajdą się wszystkie najważniejsze urządzenia kuchenne. Ustawienie poszczególnych elementów w kuchni zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia jakim się dysponuje. Warto jest szukać takich rozwiązań, które pozwalają zwiększyć ilość wolnej przestrzeni nawet w małym pomieszczeniu.

nowoczesna_kuchnia
źródło: flickr
źródło: flickr

Estetyczny wygląd kuchni

Oprócz stworzenie wnętrza, które jest funkcjonalne dobrze jest  zadbać o ładny wygląd całej przestrzeni kuchennej. Idealnym pomysłem jest wybranie takich rozwiązań stylistycznych, które pasują do naszych gustów. W takich pomieszczeniach zdecydowanie bardziej przyjemnie się przebywa. Podstawowym dylematem jest czy wybrać styl klasyczny czy też styl nowoczesny. W przypadku stylu nowoczesnego nie trzeba martwić się tak dużą ilością drobnych elementów przestrzeni użytkowej. W nowoczesnej stylistyce stosuje się znacznie mniej elementów dekoracyjnych w stosunku do stylu klasycznego.

źródło: flickr
źródło: flickr

Styl nowoczesny lepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach czy też w kuchniach, które łączone są z salonami. Natomiast w większych pomieszczeniach styl klasyczny pozwala na zbudowanie bardziej przytulnego pomieszczenia, w którym przyjemniej się przebywa. Ważne jest aby  styl kuchni nie ograniczał zbytnio jej funkcji użytkowych. W przypadku kolorystyki warto postawić na   barwy ciepłe. Pozwalają one stworzyć pomieszczenie, które ładnie się prezentuje, a jednocześnie jest bardzo dobrze oświetlone.