Wybieramy najlepszy rekuperator do domu. Czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o montażu wentylacji mechanicznej w domu najczęściej zapada na etapie budowy. Wtedy najłatwiej poprowadzić wszystkie niezbędne przewody. Oczywiście sercem systemu wentylacji jest w tym przypadku rekuperator. Jaki najlepiej wybrać do domu i czym kierować się przy jego zakupie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Rekuperator – jaka moc potrzebna jest w domu?

Przede wszystkim wybierając rekuperator trzeba dopasować go do instalacji wentylacji mechanicznej a nie odwrotnie. Zatem na samym początku potrzebny jest dobry projekt, który zakłada również obliczenie wszystkich oporów, czyli strat ciśnienia w rurach i kształtkach. Trzeba również wziąć pod uwagę rozmieszczenie całej instalacji, to gdzie znajdują się kanały nawiewne, a gdzie wywiewne oraz w którym miejscu ma być umieszczony rekuperator. Średnia wartość ciśnienia w centrali wentylacyjnej dla przeciętnego domu wynosi 150 Pa. Jednak wartości dokładne uzależnione są od wielkości budynku i rozmieszczenia instalacji.

Rodzaj rekuperatora – na który warto się zdecydować?

Jeśli chodzi o rodzaj rekuperatora to możemy wyróżnić centrale wentylacyjne, w których stosuje się następujące rodzaje wymienników ciepła: krzyżowe, obrotowe, przeciwprądowe i spiralne. Dwa ostatnie uważane są za najbardziej wydajne, to znaczy pozwalają na odzysk ciepła na poziomie 90%, a nawet powyżej tej wartości. Chodzi tu przede wszystkim o budowę urządzenia. W przypadku rekuperatorów przeciwprądowych płytki, pomiędzy którymi przepływa powietrze wywiewane i nawiewane, ustawione są do siebie równolegle, a powietrze przepływa w przeciwnych kierunkach. Natomiast wymiennik spiralny od przeciwprądowego różni to, że w wymienniku, który ma kształt walca powietrze zatacza swego rodzaju spiralę, dzięki czemu dłużej znajduje się wewnątrz wymiennika i w większym stopniu umożliwia odzyskanie ciepła. W związku z czym nie mamy do czynienia ze zjawiskiem szronienia, które wpływa na efektywność urządzenia regulującego pracę wentylacji mechanicznej.

Filtry, czyli ważna część każdego rekuperatora

Jednym z głównych powodów wyboru wentylacji mechanicznej jest możliwość stałej i sprawnej wymiany powietrza w domu. Zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy dużo mówi się o zanieczyszczeniach powietrza wentylacja grawitacyjna jest coraz mniej opłacalna, a jeśli spojrzy się na rosnące temperatury i coraz dłużej trwające upały tym bardziej. Ale o tym za chwilę. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia, to w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie możemy zapobiegać ich przedostawaniu się do domu przy wietrzeniu pomieszczeń. Pozostaje nam kupowanie urządzeń elektrycznych takich jak oczyszczacze powietrza, które mogą wyłapać przynajmniej część zanieczyszczeń. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, gdyż centrale wentylacyjne zawsze wyposażone są w filtry. Stopień wyłapywania poszczególnych cząstek trwałych zależny jest od dokładności filtrów. W przypadku niektórych stopień zatrzymywania zanieczyszczeń jest bardzo wysoki i wyłapują również bakterie, wirusy czy grzyby. Istotne znaczenie ma regularna kontrola stopnia zanieczyszczenia filtrów. Niektóre filtry można po przeczyszczeniu używać, jednak w większości wymagają wymiany na nowe.

Gruntowy wymiennik ciepła do rekuperatora – kiedy warto z niego korzystać?

Oczywiście w przypadku każdego wydajnego rekuperatora, możliwe jest dołączenie gruntowego wymiennika ciepła pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednio dużą wolną przestrzenią na doprowadzenie instalacji. Musi być ona poprowadzona na głębokości około 2 metrów, gdzie panuje stała dodatnia temperatura. W związku z tym latem możliwe jest doprowadzenie chłodniejszego powietrza do budynku, dzięki zastosowaniu by-passu w jednostce wewnętrznej, którą montuje się tuż obok rekuperatora. Zatem w kotłowni, czy innym miejscu, gdzie planowana jest taka instalacja również ilość miejsca musi być wystarczająca. Zastosowanie rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła nie jest zamiennikiem klimatyzacji w okresie letnim. Pozwala jedynie uzyskać nieco bardziej komfortowe warunki, jeśli chodzi o wilgotność powietrza.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej jest gwarancją wymiany zużytego powietrza na świeże, a także utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza, jeśli wybierze się odpowiedni model rekuperatora. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na dopasowanie rekuperatora do instalacji i potrzeb mieszkańców, a nie tylko jego cenę.