Zalety domów parterowych.

Wybór projektu domu nie jest łatwym zadaniem. W końcu od tej decyzji zależy jak będziemy mieszkać przez wiele następnych lat. Sprawdźmy więc, dlaczego warto wybrać dom parterowy zamiast piętrowego?

 

Przede wszystkim koszty.

Domy parterowe są tańsze w budowie, a wpływ na to ma wiele czynników. Przykładowo w domach parterowych nie zawsze musimy wykonywać strop. Zamiast sufitów sklepieniem parteru może być konstrukcja dachu. Nie musimy również martwić się o schody. Dobrze wykonane, bezpieczne schody to kosztowna inwestycja co sprawia, że zwiększają się ogólne wydatki związane z budową domu.

dom_parterowy_1
fot: dobredomy.pl

Krótszy czas realizacji

Domy parterowe są zazwyczaj bryłami o bardzo prostej budowie. W związku z tym oczywiste jest to, że czas ich realizacji jest stosunkowo krótszy od czasu wybudowania domu piętrowego. Na krótszy czas realizacji wpływ ma również fakt, że nie zawsze musimy dokonywać wszystkich prac budowlanych, które są niezbędne podczas budowy domu piętrowego.

Mniej przeszkód

W domu parterowym nie musimy się martwić na przykład o problemy związane ze schodami, które muszą być przede wszystkim bezpieczne oraz wygodne w użytkowaniu. Problemem może także być odpowiednie ich umiejscowienie. Schody nie powinny zajmować w domu zbyt dużo miejsca.

Dwie proste strefy

Budynki parterowe zazwyczaj charakteryzują się prostym podziałem na dwie strefy, dzienną (salon, kuchnia, jadalnia, toaleta) oraz nocną (1-3 pokoje, 1-2 łazienki), które oddziela ciąg komunikacyjny zwany holem.

Musimy jednak pamiętać, że takie rozstawienie pomieszczeń w naszym mieszkaniu, to konieczność posiadania dość szerokiej działki. Przykładowo przyjmuje się że działka na której planujemy postawić dom z 3-4 pokojami musi mieć co najmniej 20 m szerokości. Wszystko po to, aby zachować jak najwięcej wygody i funkcjonalności zarówno w samym mieszkaniu jak i wokół niego. Dlatego sprawę wyboru odpowiedniego projektu domu należy bardzo dokładnie przemyśleć. Na pewno nie może to być decyzja podjęta lekkomyślnie, warto więc wybrać pracownię, która przygotuje projekt dopracowany w każdym detalu.

dom_parterowy_3
fot. dobredomy.pl

Artykuł powstał we współpracy z Dobre Domy Flak&Abramowicz. Firma tworzy m.in. projekty domów:
• O różnych powierzchniach, w tym do 120 m kw.,
• Energooszczędnych,
• Dostosowanych do wymagań programu Mieszkanie dla Młodych.