Dom drewniany kontra murowany.

Jeszcze kilka lat temu drewno było uznawane za materiał, z którego można zbudować co najwyżej domek letniskowy lub altankę. Obecnie naturalne materiały budowlane są bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na postawienie domu wykonanego z drewna. W tej chwili możemy już wybierać pomiędzy projektami nowoczesnych domów drewnianych lub takimi, które upodobnią nasz dom do dworku szlacheckiego lub tradycyjnego domu góralskiego.

 

Większość osób jednak w dalszym ciągu ma wątpliwości czy dom drewniany może być tak samo wytrzymały jak murowany. Dzieje się tak, ponieważ przez lata domy murowane zyskały opinię solidnych i odpornych. Uważa się, że mają szansę zachować swój pierwotny wygląd przez lata.
Nie warto jednak od razu skreślać drewna jako materiału na dom. Jeśli wybierzemy drewno najlepszej jakości, to dom z tego materiału również przetrwa kilka dziesięcioleci. Na polskim rynku jest jeszcze stosunkowo mało firm, które zajmują się produkcją domów drewnianych w technologii szkieletowej. Ważne jest, abyśmy wybrali taką, która może się poszczycić wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie (np. firma Partner ze Szczecina).

Oprócz wyboru odpowiedniego wykonawcy musimy również zadbać o dobór odpowiednich materiałów. Drewno, z którego powstanie nasz dom powinno być najwyższej jakości i dobrze wysuszone. Zapewni to dużą wytrzymałość konstrukcji, porównywalną do wytrzymałości domu murowanego. Jeśli jeszcze dołożymy do tego odpowiednią pielęgnację naszego lokum, to możemy być pewni, że pomieszkamy w nim ok. 50 lat, a nawet i dłużej. Dobre drewno do budowy domu powinno być suszone w temperaturze, która spowoduje wyginięcie wszelkich pasożytów, pleśni i grzybów. W ten sposób eliminuje się wszystkie czynniki mogące pogorszyć jakość wykorzystanego do budowy materiału.

Niewiele technologii budowy domu jest tak bliskich naturze jak technologia szkieletowa. Gwarantuje nam ona niskie koszty realizacji oraz późniejszego użytkowania obiektu. Użycie elementów prefabrykowanych zapewnia krótki czas budowy – średni czas realizacji projektu to 2-3 miesiące. Dodatkową zaletą systemu szkieletowego jest możliwość budowania domu nawet w okresie zimowym.

Domy drewniane są lżejsze od murowanych, co skutkuje wykonywaniem lżejszych i tańszych fundamentów. Dzięki temu domy drewniane mogą być również stawiane na niestabilnych gruntach, na których wybudowanie murowanej wersji byłoby niemożliwe.
Ściany w domach wykonanych z drewna nie są tak grube jak w domach murowanych, dzięki czemu zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową. Dzięki zastosowaniu wełny mineralnej jako warstwy izolacyjnej ścian nasz dom stanie się energooszczędny, co wpłynie na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Domy drewniane wykonane technologią szkieletową mają też tą zaletę, że można je łatwo i dowolnie rozbudowywać w każdym czasie.
Co więcej, domy te są ognioodporne. Może się to wydawać dziwne przy takim materiale jakim jest drewno, jednak wynika to z tego, że wełna, która znajduje się w ścianach wypełnia je szczelnie i wraz z płytami kartonowo-gipsowymi stanowi doskonałą przegrodę ogniową. Przyczynia się do tego również specjalna obróbka drewna, dzięki której ogień jedynie ślizga się po nim, nie czyniąc przy tym zniszczeń.

Szukając firmy, której zlecimy wykonanie naszego domu, powinniśmy zwrócić również uwagę, czy wykona ona dla nas również dach i wszelkie instalacje (kanalizacyjną i elektryczną). Wygodniejsze jest zatrudnienie jednego wykonawcy, który kompleksowo nas obsłuży, niż szukanie kilku podwykonawców. Obniży to również koszty budowy domu. Warto zdecydować się na firmę Partner ze Szczecina, która posiada opinię solidnego partnera na rynku budowlanym, i która zapewni nam szeroki zakres usług wysokiej jakości.