Postawienie domu w stanie surowym to dopiero początek, gdyż dalej jest zdecydowanie więcej pracy. Choć kupując projekt domu masz już pewną propozycję jego wykończenia, to niekoniecznie musisz z niej skorzystać. Zawsze możesz wykorzystać własny pomysł albo skorzystać z usług innego architekta. Zatem, która opcja będzie najlepsza?
Spis treści
Gotowy projekt – gotowe rozwiązanie
Najprostsza jest opcja z wykorzystaniem wykończenia zaprojektowanym w projekcie bryły budynku. Masz tu zarówno propozycje stolarki okiennej i drzwiowej, jak i wykończenia samej elewacji. Decydując się na tradycyjną bryłę bardzo często do dyspozycji masz różnego rodzaju tynki mineralne w połączeniu z tynkami typu baranek, jak również tradycyjne tynki z cokołem pokrytym cegłą klinkierową. Zwykle takie projekty mają jak najlepiej uwydatniać bryłę budynku, a dobór tradycyjnych rozwiązań jest w tym przypadku najlepszy. Dlatego jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań, to być może skorzystanie z opcji widocznej na zdjęciu projektowym będzie dla Ciebie odpowiednie. Jednak czy warto kopiować wszystko kropka w kropkę, wszak ma to być Twój dom, a nie np. „Dom Anna”. Chodzi o to, aby w projekcie był pierwiastek twojego stylu, a więc może jednak z głowy?
Własny projekt od a do z – czy to dobry pomysł?
Ponieważ w bryle budynku nie możesz wiele zmieniać, choć pewne modyfikacje mogą być dozwolone, jak np. dodanie tarasu, to jednak wykończenie nie jest narzucone i tu można popuścić wodze fantazji. Oczywiście nie bez przesady. Istotne znaczenie ma wszak fakt, w jakiej technologii został wybudowany dom. Przykładowo domu kanadyjskiego nie wykończysz przecież ciężkimi płytami kamiennymi, a raczej gustowną imitacją kamienia. Ponadto zastosowanie jednego materiału na całej elewacji bez ukazania wszystkich uskoków czy podkreślenia stolarki drzwiowej i okiennej może sprawić, że pierwotnie zakupiony projekt wcale „nie nabierze rumieńców”, a raczej stanie się bezbarwny. Zatem już wiesz, że całkowity monochromatyzm raczej nie wchodzi w grę, chyba że masz do czynienia z prostą geometryczną bryłą z płaskim dachem, ale tu również prosi się o urozmaicenie. Dlatego być może warto poprosić o pomoc specjalistę?
Projekty elewacji domów – architekt zaproponuje Ci kilka wersji
Decydując się na usługi firmy zajmującej się projektami elewacji domów masz pewność, że uzyskasz coś niepowtarzalnego i spełniającego Twoje standardy. Najpierw bowiem określasz swoje oczekiwania, przesyłasz zdjęcie budynku i już możesz czekać na pierwsze rezultaty. Na samym początku dostaniesz wstępny projekt i będziesz mógł wprowadzić swoje poprawki, czyli przesłać uwagi. Oczywiście każdy element i użyty materiał zostaje w projekcie należycie opisany. Dzięki temu wykonawca dokładnie wie, co i gdzie ma być zastosowane, co może stanowić niedomówienie jeśli przedstawisz swój własny projekt „z głowy” bez szczegółowego pokazania jak ma wyglądać rezultat pracy.
Decydując się na projekt możesz zdać się na doświadczenie architekta
Mamy jeszcze jeden argument za wyborem architekta. Jeśli nie pracujesz w branży budowlanej i nie znasz się dokładnie na materiałach, to lepiej zdać się na kogoś, kogo niejeden projekt został zrealizowany. Dopasowanie elewacji zarówno do otoczenia, jak i własnych preferencji jest bardzo ważne, a architekt może znaleźć tutaj odpowiedni kompromis, aby dom wyróżniał się pozytywnie na tle pozostałych zabudowań, a jednocześnie elewacja nie była zbyt krzykliwa, a niezwykle elegancka i jednocześnie trwała. Wiedza o tym jakie materiały warto ze sobą łączyć oraz gdzie sprawdzą się, a gdzie będą nieodpowiednim rozwiązaniem jest bardzo ważna. Decydując się na samodzielne wykonanie projektu z wielu rzeczy nie zdajemy sobie sprawy, a potem w trakcie pracy okazuje się, że nie może on dojść do skutku w takim kształcie jak sobie wyobrażaliśmy, co jest niemałym rozczarowaniem.
Decydując się na wybór spośród projektów elewacji domów masz pewność, że określone rozwiązanie sprawdzi się w danych warunkach środowiskowych i krajobrazowych. Zawsze możesz również liczyć na fachowe doradztwo. Dzięki temu na koniec powstaje elewacja marzeń.