Z głowy czy z projektu? Jak zaplanować elewację domu?

nowoczesny budynek jednorodzinny

Postawienie domu w stanie surowym to dopiero początek, gdyż dalej jest zdecydowanie więcej pracy. Choć kupując projekt domu masz już pewną propozycję jego wykończenia, to niekoniecznie musisz z niej skorzystać. Zawsze możesz wykorzystać własny pomysł albo skorzystać z usług innego architekta. Zatem, która opcja będzie najlepsza?

 

Gotowy projekt – gotowe rozwiązanie

Najprostsza jest opcja z wykorzystaniem wykończenia zaprojektowanym w projekcie bryły budynku. Masz tu zarówno propozycje stolarki okiennej i drzwiowej, jak i wykończenia samej elewacji. Decydując się na tradycyjną bryłę bardzo często do dyspozycji masz różnego rodzaju tynki mineralne w połączeniu z tynkami typu baranek, jak również tradycyjne tynki z cokołem pokrytym cegłą klinkierową. Zwykle takie projekty mają jak najlepiej uwydatniać bryłę budynku, a dobór tradycyjnych rozwiązań jest w tym przypadku najlepszy. Dlatego jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań, to być może skorzystanie z opcji widocznej na zdjęciu projektowym będzie dla Ciebie odpowiednie. Jednak czy warto kopiować wszystko kropka w kropkę, wszak ma to być Twój dom, a nie np. „Dom Anna”. Chodzi o to, aby w projekcie był pierwiastek twojego stylu, a więc może jednak z głowy?

Własny projekt od a do z – czy to dobry pomysł?

Ponieważ w bryle budynku nie możesz wiele zmieniać, choć pewne modyfikacje mogą być dozwolone, jak np. dodanie tarasu, to jednak wykończenie nie jest narzucone i tu można popuścić wodze fantazji. Oczywiście nie bez przesady. Istotne znaczenie ma wszak fakt, w jakiej technologii został wybudowany dom. Przykładowo domu kanadyjskiego nie wykończysz przecież ciężkimi płytami kamiennymi, a raczej gustowną imitacją kamienia. Ponadto zastosowanie jednego materiału na całej elewacji bez ukazania wszystkich uskoków czy podkreślenia stolarki drzwiowej i okiennej może sprawić, że pierwotnie zakupiony projekt wcale „nie nabierze rumieńców”, a raczej stanie się bezbarwny. Zatem już wiesz, że całkowity monochromatyzm raczej nie wchodzi w grę, chyba że masz do czynienia z prostą geometryczną bryłą z płaskim dachem, ale tu również prosi się o urozmaicenie. Dlatego być może warto poprosić o pomoc specjalistę?

nowoczesny dom jednorodzinny

Projekty elewacji domów – architekt zaproponuje Ci kilka wersji

Decydując się na usługi firmy zajmującej się projektami elewacji domów masz pewność, że uzyskasz coś niepowtarzalnego i spełniającego Twoje standardy. Najpierw bowiem określasz swoje oczekiwania, przesyłasz zdjęcie budynku i już możesz czekać na pierwsze rezultaty. Na samym początku dostaniesz wstępny projekt i będziesz mógł wprowadzić swoje poprawki, czyli przesłać uwagi. Oczywiście każdy element i użyty materiał zostaje w projekcie należycie opisany. Dzięki temu wykonawca dokładnie wie, co i gdzie ma być zastosowane, co może stanowić niedomówienie jeśli przedstawisz swój własny projekt „z głowy” bez szczegółowego pokazania jak ma wyglądać rezultat pracy.

kamienica z elewacja

Decydując się na projekt możesz zdać się na doświadczenie architekta

Mamy jeszcze jeden argument za wyborem architekta. Jeśli nie pracujesz w branży budowlanej i nie znasz się dokładnie na materiałach, to lepiej zdać się na kogoś, kogo niejeden projekt został zrealizowany. Dopasowanie elewacji zarówno do otoczenia, jak i własnych preferencji jest bardzo ważne, a architekt może znaleźć tutaj odpowiedni kompromis, aby dom wyróżniał się pozytywnie na tle pozostałych zabudowań, a jednocześnie elewacja nie była zbyt krzykliwa, a niezwykle elegancka i jednocześnie trwała. Wiedza o tym jakie materiały warto ze sobą łączyć oraz gdzie sprawdzą się, a gdzie będą nieodpowiednim rozwiązaniem jest bardzo ważna. Decydując się na samodzielne wykonanie projektu z wielu rzeczy nie zdajemy sobie sprawy, a potem w trakcie pracy okazuje się, że nie może on dojść do skutku w takim kształcie jak sobie wyobrażaliśmy, co jest niemałym rozczarowaniem.

Decydując się na wybór spośród projektów elewacji domów masz pewność, że określone rozwiązanie sprawdzi się w danych warunkach środowiskowych i krajobrazowych. Zawsze możesz również liczyć na fachowe doradztwo. Dzięki temu na koniec powstaje elewacja marzeń.