Podczas planowania budowy domu zawsze warto ustalić już na wstępie, w jakiej formie zostanie wzniesiona konstrukcja dachu. Obecnie najpowszechniejsze są dachy kopertowe. Niemniej jednak są też inne typy dachów, gdzie kalenica jak najbardziej znajduje zastosowanie. Chcesz dowiedzieć się co to takiego? Sprawdź ten poradnik!
Kalenica znajduje zastosowanie przede wszystkim na dachach skośnych. To, krótko mówiąc, pozioma linia, którą montuje się w miejscu przecięcia dwóch połaci dachowych będących naprzeciwko siebie. Wbrew pozorom kalenica nie jest pojedynczą częścią konstrukcji. To część dachu, która składa się z kilku elementów.
Spis treści
Jak zbudowana jest kalenica i z czego się składa?
Kalenica to po prostu elementy, które znajdują się w okolicy łączenia poszczególnych elementów poszycia dachowego. Składa się głównie z takich części konstrukcyjnych, jak:
- krokwie,
- pokrycie wstępne,
- kontrłaty i łaty,
- wywietrzniki do kalenicy,
- gąsiory.
Takie części zaliczamy też do elementów więźby dachowej, która jest niezbędna
do wzniesienia stabilnej konstrukcji dachu. Jeśli myślisz o samodzielnej budowie konstrukcji dachowej, koniecznie dowiedz się więcej o cechach charakterystycznych kalenicy i sposobach montażu.
Więcej informacji o kalenicy znajdziesz na stronie: https://roofchallenge.eu/artykul/kalenica-charakteryzacja-montaz/.
Metody mocowania kalenicy dachowej
Kalenica naturalnie powstaje w miejscach, gdzie przecinają się połacie dachowe. Można powiedzieć, że to najistotniejszych element konstrukcyjny dachu. Prawidłowy montaż kalenicy ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o sposób dociśnięcia poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Warto też dodać, że kalenice występują w różnych odmianach, zależnie od metody montażu. Wyróżniamy takie, jak:
- Kalenica do dachów łupkowych – najczęściej wykonana z łupku oraz ocynkowanego grzbietu. Do montażu są gwoździe z uszczelkami.
- Kalenica do blachodachówki i płytek kompozytowych – montaż przebiega z użyciem blachy ocynkowanej o grubości o 1 mm. Poszczególne części łączy się na wcześniej położonej warstwie polimeru, co dodatkowo chroni dach przed uszkodzeniami i oddziaływaniem warunków atmosferycznych.
- Kalenica do onduliny – w przypadku takich konstrukcji dachowych kalenica jest od razu zespolona wraz z dachem. Co więcej, materiał jej wykonania może mieć róże kolory, choć najczęściej występuje w takiej formie, jak materiał bazowy na dach.
Jest wiele metod montażu kalenicy. Niemniej jednak warto wybrać taki, który będzie dedykowany dla wybranej konstrukcji dachowej. To gwarancja szczelności i stabilności połączenia.
Zobacz też, jakie są częste błędy podczas montażu kalenicy: https://roofchallenge.eu/artykul/kalenica-najczesciej-popelniane-bledy-montazowe/.
Jak obliczyć wysokość kalenicy? Podsumowanie
Aby ocenić, jaka wysokość kalenicy będzie odpowiednia, trzeba ustalić trzy podstawowe dane: długość podstawy pomiędzy nogami krokwi, kąt nachylenia dachu oraz wartości funkcji trygonometrycznych. Wysokość kalenicy jest stosunkiem odległości między punktami odniesienia krokwi, tangensu kąta pomiędzy nimi.