Nowoczesny dom to dom oszczędny.

badanie termowizyjne, termowizja

Budowa domu jest sporym wyzwaniem. Warto jednak zwrócić swoją uwagę i w toku projektowania, budowania i urządzanie naszego przyszłego miejsca zamieszkania wykorzystać takie materiały i techniki, które obok zapewnienia wygody będą także źródłem oszczędności energii.

Na etapie budowy

Mówiąc o domu energooszczędnym trzeba mieć na myśli taki budynek, którego zapotrzebowanie na energię wynosi maksymalnie 40kWh/rok. Warto tu zaznaczyć, że standardowe zapotrzebowanie to około 100 do 120 kWh/ rok. W celu osiągnięcia takich wyników należy już na etapie budowy naszego domu korzystać z odpowiednich materiałów. Chcąc cieszyć się domem energooszczędnym nie należy zatem korzystać z materiałów bez odpowiednich atestów i wiadomego pochodzenia. Jakość jest bowiem gwarantem odpowiednich rezultatów, które przekładając się na oszczędności. Co istotne, to także ekipa stawiająca nasz budynek nie powinna składać się z przypadkowych „majster” a być wykwalifikowanym zespołem posiadającym odpowiednie uprawnienia i umiejętności. Warto tu także zaznaczyć, że do ocieplenia (i wnętrza i elewacji) najlepsza będzie pianka pur nakładana natryskowo, która znacznie obniża koszty ogrzewania, a jej koszt zwraca się już po kilku latach. Do tego jest bezpieczna dla alergików i samo gasnąca, a więc bezpieczna.

Nowoczesne elementy wyposażenia

Dom energooszczędny to jednak nie tylko materiały, z których zostanie on wykonany. To także wszelkie elementy, które znajdują się w codziennym użytku, kiedy nasz budynek będzie już użytkowany. Dlatego też tak ważne jest, by w celu zaoszczędzenia w przyszłości nie tylko energii ale także pieniędzy zainwestować w nowoczesne i energooszczędne urządzenia AGD i RTV.

[alert type=white ]Warto przy tym zwrócić uwagę na takie urządzenia, jak:

– pompy ciepła, które pozwalają na ogrzewanie domu przy pomocy ciepła pobranego z otoczenia, gruntu lub powietrza,

– wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, co pozwala na wymianę powietrza, wtedy kiedy tego potrzebujemy i jednocześnie daje możliwość ogrzania pomieszczenia,

– kolektory słoneczne, które pozwolą na uzyskanie energii elektrycznej z promieni słonecznych.[/alert]

Ogromne oszczędności energii i wody można osiągnąć dzięki urządzeniom energooszczędnym o wysokiej klasie oszczędności. Warto także zwrócić swoją uwagę na baterie do wody, które pozwalają na ograniczenie jej zużycia.