Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Projekty domów z poddaszem – co warto wiedzieć?

Na szczęście minęły już czasy domów- pudełek szpecących krajobraz i przeczących polskiej tradycji budowlanej, która opierała się w zamierzchłych czasach na pięknych projektach z dachem dwuspadowym. Dom z poddaszem nie tylko wrócił do łask, ale obecnie wręcz króluje w budownictwie.

Powrót poddasza

Dom z poddaszem kontynuuje uroczy styl dworkowy znany i lubiany przez wiele stuleci. Bryła domu z dachem dwuspadowym jednocześnie łączy się z poddaszem użytkowym spełniającym funkcję jako pomieszczenia użytkowe jak i mieszkalne.


Planując dom z poddaszem, projektanci przede wszystkim dążą do połączenia funkcji użytkowej z walorami estetycznymi. Dlatego domy te nie tylko są wygodne i praktyczne ale też eleganckie i nowoczesne. Dom z poddaszem to jednocześnie większa powierzchnia domu i oszczędność powierzchni zabudowy. Praktycznej roli poddasza nie da się przecenić.

Poddasze bardzo użytkowe

Parterowy dom z dachem dwuspadowym może posiadać jedynie powierzchnię użytkową na parterze, bez zagospodarowanego poddasza, jednak rozwiązanie takie jest zarówno niepraktyczne jak i niemądre.


Przede wszystkim jest to bowiem nieekonomiczne. Wiadomo, że najdroższym etapem budowy domu jest wykonanie parteru wraz z przygotowaniem terenu. Gdy więc już stoją mury i wykonany jest strop oraz dach, niewykorzystanie poddasza byłoby nieprzemyślaną stratą finansową.


Dlatego we współczesnym budownictwie wykorzystuje się funkcję użytkową poddasza. Uzyskujemy dzięki temu użytkową drugą kondygnację i powiększamy powierzchnię domu i jego funkcjonalność.


Jako przykład takiej funkcjonalności  może posłużyć projekt FLORES (EF24). Zewnętrzna bryła domu podkreślona drewnianymi elementami wykończenia poddasza tworzy efekt lekkości i nowoczesności. Świetnie wkomponowany balkon wychodzący z połaci dachowej stanowi główny element estetyczny projektu.


Mamy tu również rewelacyjnie wykorzystane poddasze, w którym zaplanowano aż cztery sypialnie na piętrze. Okna w połaci dachowej oraz na obu szczytach pozwalają na dobre oświetlenie powierzchni poddasza, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem.


Dodatkowo zaprojektowany balkon nad frontowym wejściem również znacznie rozjaśnia pokoje na piętrze. Nie jest to jedyny sposób na oświetlenie poddasza, bowiem Istnieją też rozwiązania użytkowe z oknami mansardowymi, wychodzącymi z powierzchni dachu, co było powszechnym elementem w dawnych dworkach.

Wizualizacja budynku według projektu domu FLORES. Źródło: wybieramprojekt.pl

Poddasze w wersji mini

Panuje błędne przekonanie, że dom z poddaszem musi być duży. Przeczy temu wiele dobrych projektów jak na przykład JAMAJKA (EE77). Powierzchnia zabudowy to zaledwie 59,20m2 a powierzchnia użytkowa domu to 75,78 m2. Poddasze tu wykorzystane jest na całej powierzchni.


W jednym ze szczytów domu znajduje się balkon. Płaski dach z oknami w połaci dachowej tworzy zwartą lekką bryłę. Dach tego typu znacznie obniża koszt budowy domu. Poddasze nie jest duże, gdyż jego powierzchnia użytkowa wynosi około 37 m2 ze względu na niewielką powierzchnię zabudowy.

Wizualizacja budynku według projektu domu JAMAJKA, źródło: wybieramprojekt.pl


Innym przykładem małego poddasza jest projekt TRYNIDAD EF19. Ten parterowy dom  o powierzchni użytkowej 156,17 m2 również posiada małą powierzchnię poddasza. Powodem jest, że poddasze zostało tu wykorzystane jedynie częściowo.


Jednak powierzchnia mieszkalna jest tu na tyle duża, że dom może zamieszkiwać nawet 6 osób. Na poddaszu zaprojektowano dwa pokoje z garderobą i  wspólną łazienką, co sprawia, że może ono również służyć jako sfera dla gości.

Wizualizacja budynku według projekt domu TRYNIDAD. Źródło: wybieramprojekt.pl

Poddasze duże i funkcjonalne

W parterowym domu z dachem dwuspadowym zyskujemy zarówno wielofunkcyjną powierzchnię jak i dodatkowy komfort z powodu wyraźnego rozdzielenia części dziennej i wypoczynkowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem i często stosowanym jest pokój dzienny, gabinet i część kuchenna na parterze a na poddaszu część rekreacyjna i sypialna.


Pozwala to właśnie na stworzenie komfortu zarówno pracy jak i wypoczynku. Przykładem może być projekt „Dom przy Cyprysowej 15 K4 ( IW14). Mimo niewielkiej powierzchni użytkowej bo tylko 154, 20 m2, dom jest zaprojektowany tak, że stwarza przestrzeń o różnych funkcjach nawet dla większej rodziny.


Oprócz bowiem bardzo funkcjonalnego parteru z dwoma pokojami, kuchnią i łazienką, oferuje na poddaszu aż cztery pokoje i dwie łazienki.


Poza tym poddasze również zawiera niewielki strych, co jest dodatkową atrakcją. Pokoje oświetlone są zarówno oknami w połaci dachowej jak i poprzez drzwi balkonowe. Bowiem to poddasze perfekcyjnie zaplanowane daje również możliwość wyjścia na jeden z trzech balkonów. Niewątpliwie projekt ten jest przykładem perfekcyjnego zaplanowania poddasza.

Źródło: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-parterowego-z-poddaszem/

Przeczytaj też