Rodzice uczą dzieci oszczędzania energii poprzez przypominanie im o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają, czy o wyłączaniu nieoglądanego telewizora. To bez wątpienia ważne, ale nie jedyne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy prowadzić dom w sposób ekonomiczny.
Jak wynika z raportu „Świadomość energetyczna Polaków” opracowanego przez TNS Polska, ponad połowie badanych (51%) oszczędność prądu kojarzy się przede wszystkim z gaszeniem niepotrzebnego światła. 38% Polaków wymieniło stare żarówki na energooszczędne, 31% odłącza nieużywane urządzenia, ale już tylko 10% używa energooszczędnego sprzętu AGD, a 2% dostrzegło profity z korzystania z nocnej taryfy.
Wiele osób nadal nieświadomie przepłaca za prąd. A oszczędzać można na różne sposoby. Warto rozważyć m.in. zmianę sprzedawcy energii, wybór innej taryfy, wymianę energożernych, starych urządzeń czy zakup listwy zasilającej.
Spis treści
Konkurencja z korzyścią dla konsumenta
Konkurencja na rynku energetycznym i możliwość zmiany dostawcy przez klienta sprawiły, że spółki energetyczne zmuszone są walczyć o konsumentów. Oprócz korzyści takich jak rabaty w wybranych sklepach czy pokrywanie kosztów interwencji elektryków firmy wychodzą z propozycjami korzystnymi ekonomicznie. Może to być współpraca z bankiem, dzięki której otrzymujemy zwrot części sumy wydanej na rachunki.
Do najbardziej przekonujących form promocji należy jednak po prostu tania energia elektryczna oferowana w ramach atrakcyjnego, przejrzystego cennika z gwarancją niezmiennej ceny w ustalonym okresie. Warto przeanalizować oferty różnych sprzedawców energii i zdecydować, która będzie najkorzystniejsza dla naszego gospodarstwa domowego.
W podjęciu decyzji pomóc może kalkulator cen energii dostępny na stronie Urzędu Regulacji Energetyki. Warto przy okazji zastanowić się nad optymalną taryfą.
Jeśli korzystamy z prądu głównie w godzinach wieczornych lub nocnych, możemy rozważyć zmianę taryfy z całodobowej na dwustrefową, w której w ciągu dnia cena energii jest wyższa niż w przypadku taryfy całodobowej, ale w nocy (np. od godziny 21 lub 22) – jest ona znacznie niższa.
Wyłączamy prądożerców
Kolejnym krokiem na drodze do obniżenia rachunków za prąd jest racjonalne użytkowanie sprzętu domowego. Prąd pobierają nie tylko urządzenia pracujące, ale także wszelkie sprzęty podłączone do gniazdek i znajdujące się w trybie czuwania. Nie sprawi nam problemu wyłączenie przycisku stand-by w telewizorze czy odłączenie od gniazdka nieużywanego tostera, ekspresu do kawy bądź kuchenki mikrofalowej. W przypadku wielu urządzeń podłączonych blisko siebie (np. sprzęt komputerowy, kino domowe itp.) warto zakupić listwę antyprzepięciową. Można podłączyć do niej wiele urządzeń i wyłączać je wszystkie na raz za pomocą jednego wyłącznika. Dodatkowo uchroni ona sprzęt elektroniczny przed skutkami skoków napięcia oraz obniży ryzyko zniszczenia podczas burzy.
O oszczędności warto myśleć już w momencie rozmieszczania sprzętów. Istotne jest właściwe ustawienie np. lodówki, ponieważ to ona odpowiada za 25-30% zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Nie może zatem stać blisko urządzeń wytwarzających ciepło ani też za blisko ściany (odległość 8-10 cm jest optymalna). W kuchni nie powinna panować zbyt wysoka temperatura. Nie wstawiajmy do lodówki produktów wilgotnych i ścierajmy nagromadzone na ściankach krople wody (wilgotne powietrze chłodzi się wolniej niż suche).
Stare jest wrogiem oszczędnego
Kupując nowe urządzenie warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Obecnie na rynku dostępne są już sprzęty klasy A+++, ale przeciętnemu gospodarstwu domowemu w zupełności wystarczy A++. Różnica w cenie między lodówką klasy A++ a nieco mniej oszczędną zwróci się już po kilku latach. Warto sprawdzić przed zakupem, czy wybrany sprzęt faktycznie spełnia wszystkie parametry deklarowane przez producenta — testy takie przeprowadził instytut Appliance Testing for Energy Label Evaluation na zlecenie Komisji Europejskiej.
Decydując się na zakup pralki, dobrze jest zwrócić uwagę na jej programy prania; w nowoczesnych urządzeniach istnieje wiele opcji oszczędzających energię i wodę. Aby pranie było bardziej ekonomiczne, należy pamiętać, żeby prać dopiero wówczas, gdy zapełnimy bęben. Nie zapominajmy też, że większość średnio zabrudzonych ubrań nie wymaga do prania temperatury wyższej niż 40°. Jeśli chodzi o piekarnik, to najoszczędniejszy jest ten wyposażony w termoobieg, który nagrzewa się dużo szybciej niż same grzałki.
W kwestii telewizora i monitora komputerowego najbardziej oszczędny jest sprzęt LED. Technologię tę wykorzystuje się zresztą w energooszczędnym oświetleniu. Warto przy okazji mieć na uwadze naturalne oświetlenie pomieszczeń w jak największym stopniu.
Jak na razie z energooszczędnych urządzeń RTV i AGD korzysta w Polsce w sposób optymalny jedynie nieco ponad 1/4 osób, a 1/5 badanych Polaków w ogóle nie oszczędza energii. W ten sposób tracimy niepotrzebnie setki milionów złotych rocznie. Warto zmienić przyzwyczajenia, zwiększyć swoją świadomość w kwestii optymalnego zużywania energii, a także świadomie podjąć decyzję dotyczącą sprzedawcy energii elektrycznej i optymalnej dla własnego domu taryfy.