Elementarz o drewnie.

My Polacy uwielbiamy drewno. Trzeba jednak przyznać, że nie mamy zbyt dużej wiedzy na jego temat. Warto więc ją poszerzyć i dowiedzieć się więcej o tym materiale, który od setek lat jest ozdobą naszych domów. Pomoże nam w tym Krzysztof Wirchomski – właściciel manufaktury specjalizującej się w pracy z drewnem od ponad 20 lat. Zapraszamy na krótką podróż po wciągającym świecie drewna.

Jakie drewno wybrać.

Każdy entuzjasta drewna natrafia na moment w którym musi zdecydować jaki jego rodzaj i gatunek będzie najbardziej optymalny dla realizacji określonych projektów. Czy będzie to architekt, stolarz, czy zwykły „Kowalski” aby dokonać odpowiedniego wyboru muszą oni dysponować przynajmniej podstawową wiedzą o drewnie oraz jego właściwościach.

Z technicznego punktu widzenia najważniejszymi zagadnieniami są twardość i tzw. skurcz drewna. Twardość jest szczególnie istotna w przypadku realizacji podłogi lub schodów drewnianych. Powierzchnie te są intensywnie użytkowane i wymagają zastosowania najtwardszych gatunków drewna.

– zauważa Krzysztof Wirchomski.

Sporym powodzeniem cieszą się krajowe grab, sosna czy jesion a także podłogi z egzotycznych gatunków drzew: jatoba czy merbau.

W przypadku mebli twardość drewna jest kwestią drugorzędną, choć z reguły unika się używania wyjątkowo miękkich gatunków np. topoli, wierzby czy jodły.

– dodaje właściciel manufaktury Wirchomski.

Bardzo ważną kwestią w kontekście trwałości drewna jest tak zwany współczynnik skurczu drewna. Jest to szczególnie ważny parametr w momencie gdy mamy do czynienia ze sporą wilgotnością w powietrzu oraz częstymi zmianami temperatury. Skurcz bowiem to nic innego jak predyspozycja drewna do zmiany wymiarów pod wpływem wilgotności powietrza. Drewno zmienia swój wymiar w kierunkach ułożenia włókien.

Bardzo newralgicznym okresem dla mebli drewnianych jest rozpoczęcie okresu grzewczego /jesień-zima/, kiedy diametralnie zmienia się wilgotność powietrza. Lepiej tego typu sytuację “znoszą” gatunki drewna o niskim współczynniku skurczu, czyli np. orzech i dąb.

– podkreśla Krzysztof Wirchomski

Wirchomski_Drewno_1

Drewno nie jedno ma imię.

Tak samo jak ma się to w przypadku innych materiałów wykończeniowych, sporo zależ od tego jaki wybierzemy gatunek drewna ale także jakiej jakości (klasy) drewno zastosujemy. Meble uchodzące za najbardziej ekskluzywne oraz drewniane kuchnie wykonywane są z tak zwanej deski ciętej kłodowo z jednej partii produkcyjnej. Sprawia to, że wykonawca dysponuje drewnem wysokiej jakości o bardzo podobnym wybarwieniu oraz rysunku. Oczywiście równie ważny jest gatunek drewna a także technologia jego zastosowania.

Najdroższe gatunki drewna /palisander/ kosztują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy drożej, aniżeli te najbardziej popularne /dąb, sosna/.

– mówi Krzysztof Wirchomski.

Meble drewniane można wykończyć na dwa sposoby. Jeden sposób to mebel z litego drewna, który wykonany jest w całości z masywu jednego gatunku. Drugi sposób to mebel fornirowany. Fornir uzyskuje się poprzez skrawanie płaskie o grubości od 0,1 do 8,0 mm.

Na fornir przeznacza się z reguły drewno okrągłe o dużych średnicach i ciekawym rysunku. W przypadku mebli fornirowanych konstrukcja mebla jest jednego gatunku drewna, natomiast powierzchniowo jest on wykończony dekoracyjnym fornirem, który podnosi wartość estetyczną mebla. Najdroższymi, a zarazem najbardziej efektownymi fornirami są te otrzymane z czeczotki, palisandru i hebanu.

– mówi Krzysztof Wirchomski.

Wirchomski_Drewno_2

Niełatwa sztuka barwienia

Praktycznie 95% mebli drewnianych jest na koniec bejcowana lub olejowana. Bejcowanie i olejowanie zabezpiecza drewnianą powierzchnię a także nadaje drewnu unikalną i piękną barwę. Zabiegi te są sposobami na zmianę naturalnego koloru drewna bez maskowania jego rysunku. Dekoracyjne barwienie drewna jest bardzo trudną sztuką i wymaga sporego doświadczenia oraz wiedzy. W czym tkwi trudność tłumaczy własciciel manufaktury Wirchomski:

Praktycznie każdy gatunek drewna, a są ich setki, jest inny. Gatunki różnią się pod względem twardości drewna, wilgotności, wielkości porów, kolorystyki, zażywiczenia, ścieralności czy gęstości. Przystępując do barwienia drewna, musimy wszystkie te różnice wziąć pod uwagę i dostosować produkt, proces przygotowania drewna oraz metodę aplikacji do konkretnego drewna.

Efekt bejcowania i olejowania jest trudny do przewidzenia ponieważ substancje te wchodzą w reakcje chemiczne z pigmentami, które zawarte są w drewnie. Dodatkowo należy pamiętać, że powierzchnie pobejcowane z reguły pokrywane są lakierami, które także zmieniają końcową barwę bejcy. Krótką mówiąc aby uzyskać należyty transparentny kolor na drewnie należy mieć dużą wiedzę chemiczną o samych bejcach oraz o technikach ich nanoszenia. Równie ważna jest wiedza o naturze drewna.

Wirchomski_Drewno_4

Dobry adres.

Jeśli chcielibyście posiadać piękny drewniany mebel, kuchnię lub gabinet warto zlecić ich wykonanie specjalistom. Manufaktura Wirchomski to miejsce godne polecenia. Tam właśnie powstają meble, drzwi czy biblioteki, które można wykonać z przeróżnych gatunków drewna w wielu odcieniach i rodzajach wykończenia. Każde zamówienie w pracowni Krzysztofa Wirchimomskiego poprzedzone jest konsultacjami. Następny krok to prototyp biurka lub biblioteki, których proces produkcji nadzorują wykwalifikowani rzemieślnicy. Ciekawostką jest, że manufaktura Wirchomski posiada najnowocześniejsze na świecie narzędzia do obróbki drewna a mimo tego ponad 90% prac jest wykonywana ręcznie zgodnie z tradycyjną sztuką stolarską. Sprawia to, że każdy produkt w odróżnieniu od produkcji masowej posiada wyjątkową wartość artystyczną i użytkową.

Więcej informacji na temat marki Wirchomski i oferowanych przez nią produktów znaleźć można na stronie internetowej www.wirchomski.pl .