Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak segregować odpady?

pojemniki do segregacji śmieci

Segregowanie odpadów przyczynia się do wzrostu gospodarki oraz do ochrony środowiska naturalnego. Do selektywnej zbiórki odpadów mobilizują nas przepisy prawa. Niestety jednak, osoby segregujące odpady są w zdecydowanej mniejszości. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów, dzięki którym można rozpocząć lub ułatwić sobie proces selekcjonowania odpadów.

Niekoniecznie trzeba kupować 6 pojemników na odpady. Na początek wystarczą dwa: na śmieci nadające się do recyklingu i drugi na pozostałe odpady. Jest to pierwszy krok, który pozwoli na zapanowanie nad selekcjonowaniem odpadów i sprawdzeniem, jak spełniamy się w tej roli. Pamiętajmy, że ilość śmieci gwałtownie zmaleje, szczególnie w sezonie letnim, gdy w ogrodzie postawimy kompostownik. Do kompostownika można wrzucać wszystkie odpadki organiczne i łączyć to np. z trawą pozostającą po koszeniu trawnika.

pojemniki_na_odpady

[alert type=white ]Na początek naszej przygody z selekcjonowaniem odpadów wystarczą nam dwa duże pojemniki do selekcjonowania odpadów. fot. Eco-Market[/alert]

Od czego zacząć?

Śmieci dzielą się na kilka głównych kategorii: odpady organiczne, metale, szkło, odpady z plastiku, papier oraz na odpady, które nie podlegają recyklingowi. Każdej z kategorii odpowiada inny kolor kosza na śmieci. Niebieski służy do składowania papieru, żółty do zbierania w nim plastiku i metalu, natomiast biały i zielony jest na szkło.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na kupno kilku pojemników do kuchni, warto ustawić je w taki sposób, aby dostęp do nich był jak najbardziej intuicyjny. Należy oznaczyć je oddzielnymi kolorami (najlepiej kompatybilnymi z oficjalnymi oznaczeniami dla kontenerów zewnętrznych).

kolorowe pojemniki na odpady

[alert type=white ]Pojemniki do segregowania śmieci oznaczone są kolorami: niebieski służy do składowania papieru, żółty do zbierania w nim plastiku i metalu, natomiast biały i zielony jest na szkło, fot. Eco-Market[/alert]

Kolejną rzeczą jest to, aby zachować zasady selekcjonowania odpadów. Wbrew pozorom, nie jest to tak skomplikowane, na jakie wygląda. Po pierwsze, trzeba zapamiętać, że do niebieskiego pojemnika nie wrzucamy papieru, w którym znajdują się zszywki, twarde lub ofoliowane okładki. Nadają się tutaj natomiast świetnie tekturowe opakowania, torby i gazety, o ile nie są zabrudzone.

Do pojemnika żółtego, przeznaczonego do zbiórki metalu i plastiku, nie można wrzucać butelek w zakrętkach oraz opakowań które mają na sobie nalepki i etykiety. Przed wrzuceniem czegokolwiek do pojemnika żółtego, należy to umyć i wysuszyć. Nie można tutaj wrzucać także zabawek, opakowań po olejach oraz naczyń jednorazowych.

Zielone i białe pojemniki służą do selekcjonowania odpadów na szkło. Opakowania szklane wrzucane do tych pojemników muszą być pozbawione etykiet, nie mogą być też w żaden sposób brudne. Butelki nie mogą być potłuczone. Do pojemników na szkło nie wrzuca się ceramiki ani porcelany, ani tym bardziej elementów stłuczonych luster lub żarówek.

specjalny_pojemnik_na_baterie

[alert type=white ]Pamiętajmy, że istnieje grupa rzeczy, których nie należy wrzucać do żadnego z pojemników: baterie, żarówki, odpady pobudowlane i inne należy składać do specjalnych pojemników. Na zdjęciu powyżej: pojemnik do zbierania baterii, fot. Eco-Market[/alert]

Do żadnego z wyżej opisanych pojemników nie można wrzucać baterii i akumulatorów, a także gruzu i odpadów pozostających po budowie. Oddzielnej utylizacji podlegają też lekarstwa, świetlówki oraz sprzęt elektroniczny, niezależnie od jego rozmiarów.

Gdzie segregować odpady?

Segregowanie odpadów zwykle odbywa się w kuchni. To właśnie tam gotujemy, w związku z czym to właśnie tam powstaje najwięcej odpadów. Jak zorganizować miejsce do segregowania śmieci? Należy wybrać miejsce, do którego sięganie będzie dla nas wygodne. Zachowajmy przy tym zasadę mówiącą, że kosze, do których wyrzuca się najwięcej, powinny znajdować się najbliżej nas. Jeśli chodzi o odpady z tworzywa sztucznego – zanim trafią do kosza na śmieci, muszą zostać dokładnie umyte i osuszone. Dlatego miejscem na ich składowanie może być wnętrze jednej z kuchennych szafek. Miejsce pod zlewozmywakiem zostawmy na kosz przeznaczony na odpady zmieszane, nienadające się do recyklingu. Na szczęście w dzisiejszych czasach sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują najróżniejsze komfortowe rozwiązania ułatwiające segregowanie odpadów.

kosz_do_segregacji_odpadow_ovetto

[alert type=white ]Sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują rozmaite produkty ułatwiające segregowanie odpadów w kuchni. Powyżej: obrotowy kosz Ovetto z trzema wyjmowanymi wkładami, fot. Eco-Market[/alert]

Mogą to być systemy do segregowania przyczepiane do wewnętrznej strony drzwiczek od szafek kuchennych lub wysuwane szuflady z koszami na śmieci.

Innym rozwiązaniem może być zakup autonomicznego kosza, którego wnętrze podzielone jest na kilka przegródek. Warto przy tym stawiać na te kosze, w których przegródkami są wyjmowane wkłady, na przykład w postaci wiaderek. Wkłady tego rodzaju bardzo często są wykonane z materiałów, które są na tyle łatwe w czyszczeniu i odporne na zniszczenia, że niepotrzebne jest zabezpieczanie je dodatkowo workami na śmieci.

Przeczytaj też