Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Woda bez kamienia w czajniku? To możliwe!

Kamień odkładający się w czajniku negatywnie wpływa na smak przygotowywanych napojów. Jeśli wpadnie do kubka i przez przypadek wypijemy herbatę razem z nim, będzie nieprzyjemnie trzeszczał pod zębami. Ponadto okropnie wygląda w przezroczystej szklance. Jak zapobiegać jego powstawaniu i jak skutecznie sobie z nim radzić?

Skąd bierze się kamień w czajniku?

Nieestetyczny i kruchy kredowy osad powstający na dnie i ściankach czajnika wynika z gotowania twardej wody, która płynie w większości domów. O ile twarda woda nie jest szkodliwa dla organizmu – jej twardość wynika z wysokiej zawartości minerałów, które są korzystne dla człowieka – o tyle skraca żywotność wielu sprzętów i rurociągów. Wytrącane w procesie podgrzewania minerały osiadają w czajniku, podczas gdy woda mięknie (gotowana woda jest uboższa w składniki mineralne!).

Wytrącone w postaci kamienia minerały psują smak napojów i konsystencję deserów. Aksamitny budyń z chrupiącym kamieniem jest ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę. W takiej sytuacji ważne jest regularne oczyszczanie czajnika, a najlepiej zapobieganie jego powstawaniu.

przeźroczysty czajnik bezprzewodowy

Jak zapobiec powstawaniu kamienia w czajniku?

Skoro wiesz już, że do powstawania kamienia w czajniku przyczynia się twarda woda, warto, byś korzystał z przefiltrowanej. Jednym z rozwiązań jest założenie na kranie – lub jeszcze w rurze! – specjalnego filtra. Częściej jednak do filtracji wykorzystuje się dzbanki w wkładami. Dzięki nim ograniczysz wydatki na zgrzewkach wody, ponieważ wlaną i przefiltrowaną wodę będziesz mógł pić bez obawy o jej czystość. Więcej o dzbanku dowiesz się z artykułu: Dzbanek filtrujący – jak prawidłowo go używać i jak przechowywać czystą wodę?.

Filtrowanie wody pozwala na zachowanie dłuższej żywotności czajnika i innych sprzętów kuchennych, np. garnków. Różnicę odczujesz także w smaku napojów.

[alert type=white ]Warto wiedzieć, że pewne typy czajników gromadzą więcej kamienia niż inne. Mowa tu o urządzeniach z grzałkami spiralnymi oraz płytowych. Do tych pierwszych osad przywiera bardziej, co sprawia, że czajnik ma krótszą żywotność. Kamień łatwiej usuwa się z płyty. Jest go tam również mniej.[/alert]

Jak usunąć kamień z czajnika?

Jeśli jest już za późno i w czajniku zdążył osadzić się kamień, skorzystaj z jednego z trzech sposobów na jego usunięcie. Każdy ma inne zalety:

woda z octem to mikstura domowa i przynosząca rewelacyjne efekty. Za jej pomocą z równym powodzeniem usuniesz drobny osad i gruby nawarstwiony kamień. Wodę miesza się z octem – im większy osad, tym więcej octu – a następnie zagotowuje w czajniku. Sposób ten niestety wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, który ogarnia kuchnię w czasie wykonywania zabiegu. Po ukończeniu warto kilka razy zagotować czystą wodę, by smak octu nie przeniósł się do kawy czy herbaty,

woda z kwaskiem cytrynowym działa podobnie do powyższej mikstury, jednak dużo słabiej. Nie poradzi sobie z większym kamieniem, za to nie generuje brzydkiego zapachu. Wykorzystuje się ją w sposób analogiczny do wody z octem,

odkamieniacz, czyli gotowy środek, jest możliwy do kupienia w sklepach z artykułami do domu. Występuje w postaci proszku, który – na wzór kwasku cytrynowego – wsypuje się do wody, by następnie ją zagotować. Odkamieniacz nie wydziela zapachu. Jest równie dobry lub lepszy od octu. Sprawdzi się przy dużych problemach z osadem w czajniku czy garnku.

Przeczytaj też