Drewniane podłogi to koncepcja wykończeniowa bardzo elegancka oraz szlachetna. Decydując się na wybór podłogi należy kierować się nie tylko jej wyglądem lecz także nowoczesnymi rozwiązaniami oraz praktycznością. W końcu jest to decyzja na lata.
Gotowe dwuwarstwowe podłogi dostępne na naszym rynku są produktem, który na pewno nie zawiedzie nawet bardzo wymagającego użytkownika. Ich montaż jest prosty, są wytrzymałe oraz nie sprawiają problemów podczas ich codziennej pielęgnacji. Zaletą gotowych podłóg dwuwarstwowych jest to, że po latach gdy trzeba będzie odświeżyć ich powierzchnie można poddać je procesowi szlifowania. Dodatkowym atutem jest to, że można stosować je na ogrzewaniu podłogowym. A wszystko to za sprawą ich warstwowej budowy.
Spis treści
Zalety dwóch warstw.
Sukces podłóg dwuwarstwowych, takich jak np. FertigDeska i FertigParkiet (Jawor-Parkiet), tkwi w ich budowie. Górna warstwa, którą nazywa się również szlachetną (grubość 4mm lub 6mm), wykonana jest z drewna jesionu, dębu albo egzotycznego. W przeciwieństwie do powszechnych na rynku podłóg trójwarstwowych, warstwa spodnia również zrobiona jest ze szlachetnego i trwalszego drewna liściastego. Ułożenie warstw względem siebie prostopadle pozwala ograniczyć do minimum pracę drewna i sprawia, że podłoga jest znacząco odporna na skurcze i rozkurcze, które zachodzą przykładowo podczas zmiany wilgotności otoczenia. Dlatego właśnie podłogi o takiej konstrukcji są rekomendowane do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Technologia dwuwarstwowa upraszcza cyrkulację powietrza oraz pozwala zmniejszyć całkowitą grubość do 11mm.
Szybki i prosty montaż.
Większość z nas pamięta z czym kiedyś wiązał się montaż drewnianej podłogi. Ciężka praca parkieciarzy, pył, który był następstwem cyklinowania, a w końcu oczekiwanie aż ręcznie pomalowana podłoga wyschnie i będzie można ją użytkować. Na szczęście gotowych podłóg dwuwarstwowych to nie dotyczy. Oczywiście montaż wymaga od parkieciarzy wiedzy o drewnie, jego specyfice oraz o zasadach jego układania. Jednak jest on prosty i szybki. FertigParkiet i FertigDeska jeszcze na etapie produkcji zostają zabezpieczone siedmioma warstwami lakieru lub trzema warstwami olejowosku. Właśnie dlatego posadzki są gotowe do użytkowania niemal zaraz po ułożeniu. Ma to także znaczenie estetyczne – właściwie niemożliwe jest położenie tak równej i jednolitej warstwy ochronnej w procesie ręcznego lakierowania.
Co po latach użytkowania?
Zabezpieczenie powierzchni takiej dwuwarstwowej podłogi sprawia, że użytkownik może korzystać z niej przez wiele lat. Jednak jeśli zechce odświeżyć powierzchnię bez problemu może podać ją procesowi szlifowania. Grubość warstwy wierzchniej pozwala cyklinować ją nawet kilkakrotnie w ciągu kilkudziesięciu lat jej użytkowania.
W parkiecie i desce dwuwarstwowej o całkowitej grubości 14 mm warstwa szlachetna liczy 6 mm grubości. Dla porównania – w podłogach litych warstwa ta ma 8 mm, a w przypadku popularnych na rynku podłóg trójwarstwowych (o grubości 15 mm) 2,5-3,5 mm. Podczas jednego procesu renowacji ubytek surowca wynosi 1,5 mm. Parametry tego produktu pozwalają więc na jego bezpieczną kilkukrotną renowację.
Sporo możliwości wykończenia
Jest kilka możliwości na to aby dostosować gotową podłogę do indywidualnych potrzeb. Najważniejsza to zabezpieczenie warstwą ochronną. Kluczowa różnica pomiędzy olejowoskiem i lakierowaniem tkwi w sposobie renowacji i konserwacji. Lakier nie wymaga konserwacji jednak nie pozwala także na doraźne, punktowe naprawy. Olejowosk z kolei pod kątem konserwacji jest bardziej wymagający ale umożliwia punktowo uzupełniać warstwę ochronną. Interesującym oraz ostatnio bardzo modnym efektem jest postarzanie podłogi. Efekt uzyskuje się za pomocą procesu szczotkowania. Miękkie części słojów są szczotkowane w celu uzyskania drobnych zagłębień. Dzięki temu procesowi struktura drewna jest bardziej eksponowana.