Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Parkiet – olejowany czy lakierowany?

parkiet

Przy wyborze parkietu należy wziąć pod uwagę nie tylko gatunek drewna czy rozmiar klepek, ale również wybrać odpowiednie wykończenie jego nawierzchni. Parkiet może być olejowany lub lakierowany – na co warto się zdecydować?

Parkiet wykonany z drewna naturalnego to generalnie droga impreza, ale ci, którzy zdecydowali się właśnie na taką podłogę, mówią, że jest ona warta swojej ceny. Jednak na montażu parkietu nie kończą się wydatki z nim związane, ponieważ trzeba również pokryć go środkiem zabezpieczającym – do wyboru jest lakierowanie lub olejowanie powierzchni drewna. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, dlatego też warto je przeanalizować, aby podjąć dobrą decyzję zgodną ze swoimi oczekiwaniami co do gotowej już podłogi.

Parkiet olejowany – zalety i wady

Pierwszą różnica, która widoczna jest na pierwszy rzut oka, jest matowe wykończenie parkietu olejowanego, które podkreśla piękno drewna – jego barwę, strukturę oraz rysunek słojów. To idealny wybór dla tych osób, które doceniają naturalność.

Dzięki temu, że olej wnika głęboko w strukturę drewna, impregnuje je skuteczniej niż lakier, a przy tym również pozwala na swobodną cyrkulację powietrza i przepuszczalność pary wodnej, dlatego podłogi olejowane „oddychają” i najlepiej wybrać je do łazienki i innych wnętrz, gdzie pojawia się wilgoć. Oczywiście, olejowana podłoga jest również bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Zalety:

[alert type=white ]głębokie zaimpregnowanie drewna

naturalny efekt uwydatniający piękno drewna

brzegi klepek nie są sklejone

mniej widoczne ewentualne rysy

możliwość łatwego wykonania miejscowego remontu

olej nie elektryzuje podłogi[/alert]

Wady:

[alert type=white ]ryzyko zmiany wybarwienia drewna – zwłaszcza przy jasnych parkietach

konserwacja musi być prowadzona częściej niż przy lakierowaniu

konserwacja jest trudniejsza i droższa, ponieważ wymagane są specjalne specyfiki[/alert]

Parkiet lakierowany – zalety i wady

Wykończenie parkietu lakierem pozwala na uzyskanie wysokiej odporności podłogi z możliwością wyboru różnych efektów jej nawierzchni – lakiery oferowane przez producentów można podzielić na błyszczące, satynowe, czyli półmatowe, a także matowe.

Lakier dobiera się również pod względem jego wytrzymałości na ścieranie – im będzie ona wyższa, tym parkiet będzie mniej narażony na niszczenie. Również należy pamiętać o tym, że lakier jest jedynym wyborem do miękkiego drewna, na przykład sosnowego, które po olejowaniu byłoby bardziej narażone na uszkodzenia.

Zalety:

[alert type=white ]uproszczona pielęgnacja i konserwacja pakietu

możliwość wyboru efektu wykończenia podłogi

daje twardą i wysoce odporną na uszkodzenia powłokę[/alert]

Wady:

[alert type=white ]drewno wygląda sztuczniej niż olejowane

powłoka lakiernicza nie pozwala na bezpośredni kontakt z drewnem

zarysowanie powłoki pozostawia widoczną rysę

podłoga może się elektryzować

trudniejsze remonty

miejscowe brzegi klepek zostają sklejone

wydłużony czas utwardzania powłoki[/alert]

Zatem, jak widać, każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Generalnie różnice zasadzają się na efekcie i konserwacji. Olejowanie daje bardziej naturalny wygląd drewnu, z kolei lakierowanie pozwala na łatwiejsze utrzymanie podłogi w czystości. Warto również skonsultować swój wybór ze specjalistą, który będzie mógł doradzić optymalny wybór.

Jeżeli szukasz ekspertów w zakresie montażu oraz olejowania i lakierowania parkietów w Warszawie, wybierz firmę APEX – Parkiety dla Ciebie. Z jej pełną ofertą oraz z galerią realizacji można zapoznać się na stronie internetowej pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.

Przeczytaj też