Psst! Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o zdrowym gotowaniu!
parkiet

Parkiet – olejowany czy lakierowany?

Przy wyborze parkietu należy wziąć pod uwagę nie tylko gatunek drewna czy rozmiar klepek, ale również wybrać odpowiednie wykończenie jego nawierzchni. Parkiet może być olejowany lub lakierowany – na co warto się zdecydować?

Parkiet wykonany z drewna naturalnego to generalnie droga impreza, ale ci, którzy zdecydowali się właśnie na taką podłogę, mówią, że jest ona warta swojej ceny. Jednak na montażu parkietu nie kończą się wydatki z nim związane, ponieważ trzeba również pokryć go środkiem zabezpieczającym – do wyboru jest lakierowanie lub olejowanie powierzchni drewna. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, dlatego też warto je przeanalizować, aby podjąć dobrą decyzję zgodną ze swoimi oczekiwaniami co do gotowej już podłogi.

Parkiet olejowany – zalety i wady

Pierwszą różnica, która widoczna jest na pierwszy rzut oka, jest matowe wykończenie parkietu olejowanego, które podkreśla piękno drewna – jego barwę, strukturę oraz rysunek słojów. To idealny wybór dla tych osób, które doceniają naturalność.

Dzięki temu, że olej wnika głęboko w strukturę drewna, impregnuje je skuteczniej niż lakier, a przy tym również pozwala na swobodną cyrkulację powietrza i przepuszczalność pary wodnej, dlatego podłogi olejowane „oddychają” i najlepiej wybrać je do łazienki i innych wnętrz, gdzie pojawia się wilgoć. Oczywiście, olejowana podłoga jest również bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Zalety:

głębokie zaimpregnowanie drewna

naturalny efekt uwydatniający piękno drewna

brzegi klepek nie są sklejone

mniej widoczne ewentualne rysy

możliwość łatwego wykonania miejscowego remontu

olej nie elektryzuje podłogi

Wady:

ryzyko zmiany wybarwienia drewna – zwłaszcza przy jasnych parkietach

konserwacja musi być prowadzona częściej niż przy lakierowaniu

konserwacja jest trudniejsza i droższa, ponieważ wymagane są specjalne specyfiki

Parkiet lakierowany – zalety i wady

Wykończenie parkietu lakierem pozwala na uzyskanie wysokiej odporności podłogi z możliwością wyboru różnych efektów jej nawierzchni – lakiery oferowane przez producentów można podzielić na błyszczące, satynowe, czyli półmatowe, a także matowe.

Lakier dobiera się również pod względem jego wytrzymałości na ścieranie – im będzie ona wyższa, tym parkiet będzie mniej narażony na niszczenie. Również należy pamiętać o tym, że lakier jest jedynym wyborem do miękkiego drewna, na przykład sosnowego, które po olejowaniu byłoby bardziej narażone na uszkodzenia.

Zalety:

uproszczona pielęgnacja i konserwacja pakietu

możliwość wyboru efektu wykończenia podłogi

daje twardą i wysoce odporną na uszkodzenia powłokę

Wady:

drewno wygląda sztuczniej niż olejowane

powłoka lakiernicza nie pozwala na bezpośredni kontakt z drewnem

zarysowanie powłoki pozostawia widoczną rysę

podłoga może się elektryzować

trudniejsze remonty

miejscowe brzegi klepek zostają sklejone

wydłużony czas utwardzania powłoki

Zatem, jak widać, każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Generalnie różnice zasadzają się na efekcie i konserwacji. Olejowanie daje bardziej naturalny wygląd drewnu, z kolei lakierowanie pozwala na łatwiejsze utrzymanie podłogi w czystości. Warto również skonsultować swój wybór ze specjalistą, który będzie mógł doradzić optymalny wybór.

Jeżeli szukasz ekspertów w zakresie montażu oraz olejowania i lakierowania parkietów w Warszawie, wybierz firmę APEX – Parkiety dla Ciebie. Z jej pełną ofertą oraz z galerią realizacji można zapoznać się na stronie internetowej pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.

Przeczytaj też