Pielęgnacja podłóg w zależności od nawierzchni.

szczotka do podłogi, kafelki, czyszczenie podłogi

Czyszczenie i pielęgnacja podłóg zależy od rodzaju nawierzchni. Podłogi pokryte wykładziną dywanową wymagają regularnego odkurzania. Powierzchnie drewniane są podatne na zarysowania a panele szybko absorbują wilgoć.

Podłogi drewniane

Drewniane podłogi są zwykle pomalowane lakierem, który tworzy na nich zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi warstwę ochronną. Podstawą pielęgnacji drewnianych nawierzchni jest zamiatanie, odkurzanie i przecieranie wilgotną szmatką. Drewnianej podłogi nie należy myć ociekającym wodą mopem. Deski będę absorbować wodę ociekającą z mopa, co spowoduje powstanie odkształceń i ciemnych plam. Trudne zabrudzenia trzeba usuwać za pomocą produktów do pielęgnacji drewna, np. marki Sidolux, które mają w swoich ofertach stacjonarne sklepy i drogeria internetowa Superkoszyk.

Drewniane podłogi są podatne na zarysowania. Warto zabezpieczyć je przed działaniem piasku i twardymi spodami mebli, które mogłyby rysować powierzchnie i sprawiać, że staną się szare i matowe. W tym celu najlepiej kupić dużą wycieraczkę oraz niewielki dywanik do przedpokoju, na których można będzie ustawiać obuwie. Twarde nóżki mebli dobrze podkleić miękkim materiałem, np. filcem.

Płytki ceramiczne

Posadzki ceramiczne są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, ponieważ brud nie wnika w ich warstwy. Wystarczy umyć je wodą z dodatkiem detergentu usuwającego zabrudzenia i pozostawić do wyschnięcia. Nie należy zapominać, że myjąc płytki trzeba też zadbać o czystość fug, w których gromadzi się kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Fugi można wyczyścić szczoteczką i lekko zwilżonym proszkiem do pieczenia lub specjalnym środkiem do spoin.

Wykładziny dywanowe

Podłogi z wykładzinami dywanowymi trzeba regularnie odkurzać, aby kurz i paprochy nie wbijały się we włókna. Plamy należy usuwać na bieżąco, zaraz po ich powstaniu. Zapobiegnie to wnikaniu zabrudzenia we włosie i trwałemu odbarwieniu tkaniny. Rozlaną substancję można usnąć za pomocą ręcznika kuchennego lub chłonnej szmatki, a plamę wyczyścić gąbeczką zwilżoną w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub płynu do prania tkanin. Zabrudzenia najlepiej usuwać kierując się od brzegu do środka wykładziny. Należy też pamiętać, aby często płukać gąbkę. W sprzedaży dostępne są też specjalne produkty do prania wykładzin oraz odkurzacze piorące, które czyszczą nawet mocno zabrudzone powierzchnie.

Czy wiesz, że…?

[alert type=white ]Tłuste plamy na dywanie, np. z czekolady, można usunąć, posypując je talkiem lub mąką i zostawiając na dobę. Po tym czasie wystarczy dokładnie odkurzyć dywan. Plamy po winie trzeba od razu zalać wodą gazowaną i osuszyć mokre miejsce suchą chłonną ściereczką.[/alert]

Panele

Panele wymagają częstego odkurzania i mycia, ponieważ łatwo się elektryzują i przyciągają zabrudzenia. Produkowane są z materiałów drewnopochodnych. Podłogi pokryte panelami należy myć mopem lekko zwilżonym w wodzie z dodatkiem czyszczącego detergentu. Podczas pielęgnacji trzeba unikać czyszczenia powierzchni szczoteczkami lub bardzo mokrym mopem. Szczoteczki mogą zniszczyć powierzchnię laminatu, a ociekająca z mopa woda wniknie pomiędzy panele powodując odkształcenia i nieestetyczne bąble.