Dobór grzejnika – porady.

Nadchodzi sezon remontowo-budowlany. Jeśli planujecie zaopatrzyć się w nowe grzejniki warto jest poznać kilka zasad, które pomogą Wam precyzyjnie dobrać urządzenie grzewcze.

grzejnik_enix_royal

Przed zakupem grzejnika najważniejsze jest aby określić przeznaczenie oraz moc grzejnika. Mając te dane łatwo będzie dobrać urządzenie o właściwych parametrach i wymiarach dopasowane do powierzchni oraz rodzaju pomieszczenia (sypialni, łazienki, salonu). Przykładowo grzejnika przeznaczonego typowo do łazienki nie powiesimy raczej w sypialni. Dobierając moc grzejnika musimy zwrócić uwagę na ilość ścian zewnętrznych oraz okien.

Weźmy też pod uwagę czy ściany posiadają ocieplenie oraz czy jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Do obliczenia mocy grzejnika przyjmuje się wzór 100 – 150 W x m2. Na chwilę obecną jednak większość nowo powstałych budynków jest należycie ocieplona i wymaga mniejszej mocy.

grzejnik_enix_hiacynt

Ważne jest odpowiednie umiejscowienie grzejnika (np. przestrzeń pod oknem lub jego okolice) oraz pozostawienie właściwej wolnej przestrzeni wokół niego. Od podłogi przestrzeń powinna wynosić 20cm a z pozostałych stron 10cm. Zachowując taką przestrzeń zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza oraz równomierne rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu. Nie zapomnijmy również o tym aby wziąć pod uwagę ciężar kaloryfera, gdyż od niego będzie zależał sposób montażu. Inny będzie na ścianie nośnej, a inny (wzmocniony) w przypadku ściany z rigipsu.

grzejnik_enix_memfis

 

Jeśli chodzi o podłączenie grzejnika to na rynku występują grzejniki z podłączeniem dolnym bocznym, dolnym oraz bocznym. Aby nie przerabiać całej instalacji przed zakupem grzejnika najlepiej sprawdzić rodzaj podłączenia, który występuje w instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu. Powinniśmy się także dowiedzieć o ciśnienie jakie występuje w instalacji – ciśnienie robocze grzejnika powinno odpowiadać temu panującemu w instalacji.

grzejnik_enix_capri

Jeśli wybieramy grzejnik do łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na to czy jest on lakierowany czy chromowany. Grzejniki chromowane posiadają moc grzewczą prawie o połowę mniejszą w porównaniu do takiego samego grzejnika lakierowanego. Jeśli chcemy aby grzejnik dostarczał nam ciepło także poza sezonem w niektóre chłodne dni warto przemyśleć zakup grzejnika z grzałką elektryczną. Gdy będziemy już wiedzieli jakie wymagania techniczne i estetyczne ma spełniać nasz grzejnik możemy udać się do salonu. Na zdjęciach widoczne jest kilka modeli firmy ENIX. W portfolio ENIX odnajdziecie urządzenia grzewcze o interesującym designie, dostępne w bogatej kolorystyce i posiadające bardzo wysoką jakość wykonania.

Przeczytaj też jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny instrukcja krok po kroku: https://domhobby.pl/jak-odpowietrzyc-grzejnik-zeliwny-czyli-odpowietrzanie-grzejnika-krok-po-kroku/