Psst! Kliknij tutaj i przeczytaj o technice gotowania SLOW COOKING.
termostat w grzejniku

Przyjemne ciepło i piękne systemy ogrzewania.

Grzejniki należą do urządzeń, które warto dobierać nie tylko na podstawie parametrów technicznych. Coraz większa uwaga przykładana jest także do estetyki sprzętu. Jakie rodzaje urządzeń sprawdzą się najlepiej w poszczególnych wnętrzach?

Rodzaje grzejników

Do najbardziej klasycznych grzejników należą modele członowe, zwykle żeliwne i stalowe. Dawniej ich chropowata powierzchnia nie była uznawana za szczególnie piękną, a na dodatek dość łatwo zbierała kurz. Nowoczesne grzejniki tego typu prezentują się jednak znacznie bardziej estetycznie. Rynek zalewają także konstrukcje płytowe. Zamiast metalowych żeberek, posiadają łatwą w czyszczeniu, gładką płytę. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach ograniczonych pod względem metrażu. Urządzenia te mogą różnić się kształtem płyty czołowej, a także mocą oraz wielkością. Należą do najbardziej oszczędnych opcji, ze względu na niewielką pojemność wodną. Do najbardziej nowoczesnych rozwiązań zaliczają się natomiast konwektory. Zamiast krążenia wewnętrznego, stosuje się w nich wymiennik ciepła – woda dostarczana jest do grzejnika konwektorowego przez miedziane rurki, dzięki czemu jej podaż jest bardziej ograniczona.

Do pokoju i łazienki

W pokojach coraz większym powodzeniem cieszą się grzejniki aluminiowe, które cechuje niewielka waga i członowa budowa. Modele te bardzo dobrze współpracują z większością kotłów, które wykorzystują system regulacji temperatury. W pokojach z dużymi przeszkleniami, najlepiej sprawdzają się grzejniki pokojowe kanałowe. Aby zapewnić optymalny przepływ powietrza, urządzenia zawsze montowane są na ścianach szczytowych, pod oknami. W przypadku ścian całkowicie szklanych, grzejnik kanałowy najczęściej instalowany jest poniżej poziomu posadzki oraz zakrywany kratką. W łazience powinien znaleźć się model odpowiednio przystosowany do wymogów tego pomieszczenia. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu grzejniki drabinkowe, zbudowane z rurek podłączonych do kolektorów. W łazienkach dobrze sprawdzają się modele wykonane ze stali odpornej na korozję, np. lakierowanej proszkowo lub malowanej.

Grzejniki dekoracyjne

Do specjalnej grupy urządzeń należą grzejniki dekoracyjne. Najczęściej wykorzystywane są w łazienkach, jednak można je spotkać także w salonach i przedpokojach. Do ich cech charakterystycznych zaliczają się finezyjne kształty i kolory. Nowoczesne formy znacząco odbiegają od klasycznych płaskich płyt oraz żeberek. Projektanci dbają jednak o to, aby grzejniki dekoracyjne zachowywały swoje walory funkcjonalne. Pozostają dzięki temu nie tylko estetycznym elementem wystroju, ale również niezwykle praktycznym wyposażeniem i często polecane są przez architektów. Pod względem materiałów, występuje niemal całkowita dowolność. Poza standardowymi metalami, do produkcji stylowych urządzeń wykorzystuje się m.in. kamień, drewno i szkło. Oferująca dekoracyjne grzejniki Warszawa to miasto, gdzie znajduje się oficjalny showroom sklepu artykulygrzewcze.com. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą modeli zróżnicowanych pod względem mocy grzewczej, wielkości oraz stylistyki.

Przeczytaj też