Dlaczego warto posiadać kominek elektryczny?

kominek elektryczny w salonie
Kominki elektryczne by Rune Enstad on Unsplash

Kominki elektryczne są coraz popularniejsze, co wynika z wielu istotnych faktów. Zamiast tradycyjnego kominka, warto postawić na jego elektryczny zamiennik. Przy odpowiednim wyborze, istnieje szansa, że nie będzie odczuwalna różnica, a zaproszeni do domu goście, nie zorientują się, że w naszym salonie stoi kominek elektryczny.

Co warto wiedzieć o kominkach elektrycznych przed ich zakupem? Jakie są rodzaje elektrycznych kominków? Dlaczego ich zakup jest bardziej opłacalny niż inwestycja w tradycyjny kominek?

 

Jakie rodzaje kominków elektrycznych proponują producenci?

Decydując się na kupno kominka elektrycznego, koniecznie należy wiedzieć, jakie występują ich rodzaje. Dzięki temu będzie można idealnie dopasować konkretny model do swoich potrzeb aranżacyjnych.

Kominki wolnostojące, czyli możliwość dowolnego umiejscowienia go w przestrzeni domowej. Zaletą tego rodzaju kominka elektrycznego jest fakt, że nie będzie on na stałe przypisany do konkretnej lokalizacji. Można go dowolnie przestawiać, według własnych upodobań.

Kominki ścienne, montowane na stałe na ścianie. Podobnie jak w przypadku telewizorów, należy przygotować odpowiednie uchwyty ścienne, a na nich umieścić kominek. Warto więc dla tego rodzaju kominka elektrycznego przygotować nad wyraz eksponowane miejsce.

Kominek elektryczny Aflamo Majestic

Kominki z obudową, dość zbliżone w swojej konstrukcji do kominków wolnostojących. Wystarczy kupić, złożyć i są gotowe do działania. Oczywiście dowolność ustawienia kominka, byle było blisko do gniazdka elektrycznego.

Wkład kominkowy, czyli coś dla osób, którym nie odpowiadają proponowane obudowy kominkowe. Sam wkład kominkowy wymaga, aby samodzielnie przygotować obudowę, najlepiej pasującą do wnętrz. Wkłady kominkowe są również ciekawym rozwiązaniem, kiedy np. aranżuje się wnętrza. Dowolność dopasowania daje spore pole do popisu.

Dlaczego kominek elektryczny jest lepszy od tradycyjnego?

Pierwsza sprawa to kwestie budowlane. Przygotowanie kominka tradycyjnego wymaga dużych zabiegów budowlanych, ingerencji w konstrukcję domu. Przy kominkach elektrycznych (w większości przypadków), nic takiego nie ma miejsca.

Kominek elektryczny Aflamo Vigo

Druga sprawa to umiejętne dbanie o czystość. Posiadacze kominków tradycyjnych muszą sporo się napocić, aby dbać o jego czystość. Po każdym paleniu w kominku należy starannie wyczyścić wnętrze, szybę oraz otoczenie kominka. Przy elektrycznych kominkach tego typu prace odpadają. Koszty eksploatacji kominków elektrycznych są zdecydowanie tańsze niż ma to miejsce przy kominkach tradycyjnych. Praktycznie godzina pracy kominka elektrycznego to groszowe sprawy. Kominki elektryczne są również zdecydowanie bezpieczniejsze niż te tradycyjne. Wystarczy chwila, aby je wyłączyć.