Ogrzewanie kominkowe powoduje miejscowe nagrzewanie się ściany w niektórych miejscach mimo zastosowania warstwy izolacyjnej, która ma zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu. Dlatego zarówno na ścianie nad kominkiem, jak i do obudowy samego kominka należy zastosować płytki ścienne o parametrze odporności na wyższą temperaturę. Zatem na jakie najlepiej się zdecydować?
Spis treści
Gresy – płytki ceramiczne o doskonałych parametrach cieplnych
Ze względu na to, że gresy wypalane są w temperaturze ponad 1000 stopni są odporne na wysoka temperaturę i z powodzeniem można stosować je do obudowy kominka czy ściany wokół niego. Tutaj dostępna jest bardzo szeroka gama kolorystyczna, jak i rodzaje wykończenia, które można dobrać w zależności od wybranej aranżacji. Mogą imitować kamień, beton, czy nawet drewno, co daje nieograniczone możliwości w kwestii doboru dodatków do wnętrza, w zależności od określonego stylu.
Spieki – odpowiedni montaż ma znaczenie
Choć piękne płytki ścienne ceramiczne wypalane w wysokiej temperaturze i posiadające zwartą strukturę, takie jak gresy są niezwykle wytrzymałe, to jednak kluczowe znaczenie, aby ściana przy ogrzewaniu kominkowym dobrze się prezentowała, ma dobranie odpowiednich materiałów budowlanych, a więc zaprawy klejowej. Podobnie jest w przypadku spieków kwarcowych, które dodatkowo trzeba przycinać w sytuacji wykonywania obudowy kominka. Tu oczywiście należy skorzystać z pomocy profesjonalistów i zamówić przycięcie płytek na określony wymiar. Dzięki temu uniknie się uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby powstać w przypadku próby samodzielnego ich przycinania.
Klej do przyklejenia takiej płytki musi być odporny na wysokie temperatury, tylko wtedy będzie pewność, że nie odklei się w trakcie użytkowania kominka. To samo tyczy się stosowanych fug. Spieki kwarcowe świetnie sprawdzą się do aranżacji w stylu glamour, zwłaszcza takie, które posiadają wykończenie na wysoki połysk, które świetnie komponuje się z efektownym oświetleniem żyrandola. Oczywiście w przypadku powierzchni polerowanych, czy to spieków, czy gresów trzeba pamiętać o ich impregnacji.
Płytki kamienne – doskonałe rozwiązanie do obudowy kominka i ścian
Wśród materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury są również płytki kamienne. Tutaj można postawić zarówno na marmur, jak i trawertyn. Oczywiście w przypadku jasnego wybarwienia płytek konieczne jest dobranie białej zaprawy klejowej, która odporna jest na temperatury do 90 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, że klej nakłada się zarówno na płytkę jak i powierzchnię na której będzie ona przyklejona. To zapewnia, że nie będzie się odklejać, nawet przy nagrzewaniu się powierzchni.
Płytki marmurowe i trawertynowe doskonale prezentują się w aranżacji salonu z kominkiem w stylu glamour. Trzeba pamiętać, że cięższe płytki ścienne muszą być przyklejone na odpowiedniej jakości elastycznym kleju. Szukając kamiennego wykończenia kominka, które będzie znacznie lżejsze można postawić na kamienne tapety, czyli forniry. Świetnie skomponują się one z wykończeniem ściany przy kominku w łupku kwarcytowym.
Płytki klinkierowe – idealne do aranżacji w stylu industrialnym
Kominek może być wykonany z cegły klinkierowej, ale można wykorzystać również płytki klinkierowe do jego wykończenia, w przypadku jego wybetonowania. Przede wszystkim piękne płytki ścienne klinkierowe do złudzenia przypominają cegłę, a dodatkowo posiadają zbliżone cechy. Stąd są odporne na wysoką temperaturę i nie trzeba obawiać się, że przy pierwszym, czy którymś z kolei rozpaleniu kominka zaczną pękać. W ten sam sposób można wykończyć przeciwległą do kominka ścianę, a pozostałe utrzymać w bieli lub szarościach. W ten sposób powstanie udana aranżacja salonu w stylu industrialnym.
Wybór płytek ściennych przy ogrzewaniu kominkowym jest stosunkowo prosty. Wystarczy wybierać te, które zostały przystosowane do warunków podwyższonej temperatury, a także przestrzegać podstawowych zasad ich montażu. Można zdecydować się również na mozaiki kamienne i wybrać do nich kontrastującą fugę. Możliwości jest naprawdę wiele. Oczywiście ze względu na wagę materiału do obudowy, lepszym wyborem od kamienia są ceramiczne płytki ścienne z klink.pl.