Stoicie przed zadaniem wyboru płytek? Planujecie remont za kilka miesięcy? Przyda Wam się kilka porad ekspertów Ceramstic, które zapewnią bezstresowy remont.
Spis treści
Terakota czy gres?
Przed zmianami, które chcemy dokonać podczas remontu należy przemyśleć odpowiedni dobór płytek. Spotkacie się z różnymi nazwami: glazura, gres i terakota. Każda z nich posiada swoje indywidualne cechy. Dobór płytki zależy od tego w jakim pomieszczeniu mają być zastosowane.
Na podłogę klienci często kupują terakotę, która jest dość odporna na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, jednak w dużo mniejszym stopniu, niż wypalany w znacznie wyższej temperaturze i o wiele twardszy gres. Zatem coraz częściej klienci decydują się właśnie na gres, który sprawdza się zarówno na podłogach, jak i ścianach oraz w najcięższych warunkach, narażonych na duże obciążenia i zmianę temperatur.
– mówi Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic.
Jaka jest najważniejsza różnica między płytkami ceramicznymi a gresowymi?
Płytki ceramiczne to produkt, który najlepiej sprawdzi się wewnątrz domu czy mieszkania, natomiast gres to świetny materiał do zastosowania na zewnątrz, na przykład na balkonie, czy tarasie. Oczywiście można go także z powodzeniem stosować w przedpokoju, kuchni, czy salonie zarówno na podłodze jak i na ścianie. Gres jest wodoodporny, mrozoodporny i bardzo wytrzymały.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu materiałów?
Opakowania płytek posiadają oznaczenia: podeszwa buta, FL albo dłoń, WL. Oznaczenia te mówią nam czy dane płytki stosować na ścianie czy na podłodze. Jest to bardzo ważna informacja gdyż płytki ścienne są mniej wytrzymałe i nie sprawdzą się zupełnie na podłodze. Mogą być nawet wtedy niebezpieczne dla użytkowników. Na schodach i balkonach niezbędne będą okładziny mrozoodporne.
Płytki posiadają również klasę ścieralności. I klasa ścieralności będzie odpowiednia np. do łazienek, które użytkowane są w miękkim obuwiu. Nie sprawdzi się już jednak w miejscu do którego wchodzi się w obuwiu zewnętrznym, które przenosi z zewnątrz piasek. Do takich pomieszczeń należy wybrać klasę ścieralności PEI III. W kuchni zalecane są płytki o III klasie ścieralności lub wyższej. Do przedpokojów i miejsc bezpośrednio przy wejściu na tarasy można zastosować nawet VI klasą ścieralności.
Oprócz odpowiedniego doboru kafli powinniśmy także dobrać odpowiedni rodzaj fugi, jej szerokość i kolor. Będzie to miało duży wpływ na wizualny odbiór całego pomieszczenia. Fugi cementowe na podłodze pod wpływem użytkowania mogą zmienić swój odcień, dlatego ważne jest żeby wybrać kolor i fugę, która będzie odporna na takie oddziaływanie.
Odpowiednia fuga zwiększa trwałość płytek i całej okładziny, ograniczając osadzanie się brudu, pleśni i grzybów. Fuga musi być odpowiednio dobrana do wielkości i koloru płytek oraz całej powierzchni okładziny i charakteru jej użytkowania. Warto zadbać o to, szczególnie w łazience i kuchni, by odznaczała się podwyższoną odpornością na ścieranie, skażenie mikrobiologiczne, plamienie oraz niskim poziomem wchłanianej wody.
-mówi Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Ceramstic i Rotberg.