Jakie płytki wybrać do łazienki? 3 podstawowe porady.

wnętrze łazienki z płytkami łazienkowymi

Wbrew pozorom łazienka nie służy tylko zabiegom higienicznym. Choć możesz tego nie odczuwać na co dzień, w tym pomieszczeniu przede wszystkim odpoczywasz. To właśnie tam przygotowujesz się na trudy dnia i tam doprowadzasz się do porządku, kiedy masz je już z głowy.

Gorący prysznic? Kąpiel z bąbelkami? Jednym słowem relaks. A nie sposób wypoczywać, kiedy niezaspokojone pozostają nasze zmysły estetyczne. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o wystrój łazienki. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest właściwy wybór płytek łazienkowych. O czym trzeba przy tym pamiętać?

Łazienkowe płytki na ścianę czy na podłogę?

Projekt łazienki wymaga wyboru płytek zarówno na ściany, jak i na podłogę. Nie każdy materiał nada się na obie powierzchnie. Za przykład może posłużyć glazura, która świetnie sprawdzi się na ścianach, lecz na podłogi okaże się już zdecydowanie zbyt delikatna. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie szkliwiony klinkier, a także terakota bądź gres porcelanowy.

Warto przy tym pamiętać, że na rynku spotkamy się z różnymi rodzajami gresu czy klinkieru. Przykładowo gres techniczny nie nada się do łazienki w ogóle – problem stanowią chropowatości na jego powierzchni, które utrudniają utrzymanie płytek w czystości. Nie sprawdzi się również gres polerowany, gdyż bez impregnacji mocno chłonie on wilgoć, a więc jest całkowicie nieodporny na zabrudzenia.

Format płytek łazienkowych

Nowoczesne płytki łazienkowe dostępne są zarówno w postaci maleńkich kafelków mozaiki, jak i płytek wielkoformatowych. Te pierwsze najciekawiej wpasują się w rustykalne wnętrza, gdzie znaczenie ma przede wszystkim detal i bogata dekoracja. Te drugie ozdobią pomieszczenia urządzone w zgodzie z eleganckim minimalizmem. Ceramika nie musi się też ograniczać do kwadratów czy prostokątów. Zastosowanie w łazienkach znajdą choćby płytki trójkątne, które ułatwią układanie na ścianach niebanalnych wzorów.

Wszystko zawsze sprowadza się do koloru

Nowoczesne płytki łazienkowe dostępne są chyba w każdym kolorze tęczy. Nikt nie powiedział, że muszą być białe. Faktem jest, że to właśnie biel jest najczęściej wybieraną opcją w tym pomieszczeniu i oczywiście przemawiają za tym logiczne argumenty, lecz możliwości są znacznie szersze. Ciekawe rozwiązanie stanowi na przykład połączenie kontrastujących ze sobą barw. Najprostszy przykład to zestawienie białej ceramiki z czarnymi płytkami łazienkowymi. Ściany mogą też przyjąć mniej oczywiste kolory – zielony czy niebieski (zawsze z powodzeniem odnajdujące się w łazience).

Szukając idealnych i tanich płytek łazienkowych, zapoznaj się z asortymentem sklepu Merkury Market. Znajdziesz tam bogaty wybór ceramiki, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.