Tolomeo znaczy ideał.

Ponadczasowe, uniwersalne, wszechstronne, nowoczesne, elastyczne – synonimy można by mnożyć, ale i tak trudno słowami oddać wszystkie użytkowe i estetyczne właściwości lamp z rodziny Tolomeo marki Artemide.

Ideał – to chyba najwłaściwsze słowo i nie jest to marketingowe wyolbrzymienie, ale fakt potwierdzany od ponad 20 lat nieustającą popularnością.

tolomeo-2

Włoscy projektanci Michele De Lucchi i Giancarlo Fassina stworzyli dla marki Artemide aluminiową lampę stołową. Nazwali ją Tolomeo, czyli Ptolemeusz. W 1989 roku lampa zdobyła jedną z bardziej prestiżowych nagród w dziedzinie designu – „Compasso d’Oro” (Złoty Kompas). Opisywana jako perfekcyjny mariaż techniki (inżynierii) i designu, stała się klasykiem już 20 lat temu, by z roku na rok umacniać swą niepodważalną pozycję.

tolomeo-1

Od tego czasu rodzina Tolomeo znacznie się rozrosła: powstały modele podłogowe (terra), kinkiety (parete), lampy sufitowe (sospensione). Wszystkie w wielu wersjach, z niezliczonymi wręcz możliwościami kombinacji tak, by maksymalnie spełnić oczekiwania użytkowników: Tolomeo Micro, Tolomeo Mini, Tolomeo Basculante, Tolomeo Mega…

tolomeo-3

Co takiego złożyło się na olbrzymią sławę lamp Tolomeo? Ci, którzy mieli z nimi kontakt na pewno nie mają problemu z odpowiedzią. To ich niesamowita elastyczność oraz zdolność przystosowania się do wymagań najbardziej wybrednych użytkowników. I nie chodzi tutaj tylko niespotykaną ruchomość ramion i kloszy, które „wykręcać” możemy nawet o 360 stopni. To także ich unikalna wszechstronność – wspaniale wyglądają tak we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych.

tolomeo-4

Żeby uwierzyć, trzeba zobaczyć i… dotknąć.