Żarówki LED.

żarówki led

Właściwe oświetlenie pomieszczenia, w którym spędza się dużo czasu, jest niezwykle ważne. Liczy się nie tylko intensywność, ale również barwa światła. W takich wypadkach najlepiej sprawdzają się żarówki LED. Ich główną zaletą jest energooszczędność, jednak zanim podejmie się decyzję o zakupie warto poznać dostępną na rynku ofertę.

W przypadku żarówek LED należy wybierać produkty od znanych i dobrych producentów. Niestety w popularnych sieciówkach pojawiają się produkty niepełnowartościowe, które cechuje niska jakość oraz dość uboga informacja o żarówce na opakowaniu. Właśnie dlatego warto, przed zakupem oświetlenia LED, przyjrzeć się uważnie kilku bardzo ważnym parametrom, o których powinien poinformować każdy producent.

Największym plusem żarówek LED jest niższe niż w przypadku tradycyjnego oświetlenia zużycie energii. Średnio pobór mocy przez żarówkę LED jest 8-9 razy mniejszy niż w żarówkach tradycyjnych. Zwykle ich zakup zwraca się po 1,5 roku użytkowania. Warto przy wyborze LEDów zwrócić uwagę na klasę energooszczędności w skali od A do E. Im bliżej początku alfabetu tym, mniej prądu zużywa żarówka.

Nie każda oprawa nadaje się dla żarówek LED

Najistotniejszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest rozmiar i mocowanie żarówki LED. Powinien on być dostosowany do posiadanej oprawy, warto więc ją zmierzyć by kupić taką o analogicznych rozmiarach. Inaczej nie ma technicznych możliwości zainstalowania danej żarówki. Nie należy natomiast sugerować się rozmiarem tradycyjnej świetlówki, gdyż nie zawsze one pokrywają się w przypadku LEDów. Zazwyczaj duży gwint to E27, mały gwint to E14 natomiast uchwyty bagnetowe to GU10. Wszystkie opisywane typy żarówek LED znajdziesz w hurtowni Micros.

Mocowanie żarówki musi być dopasowane do wielkości oprawy. Często właśnie na oprawach producenci umieszczają taką informacje, jakie żarówki można w nich zastosować. Znajduje się tam również informacja na temat maksymalnej mocy jaką może mieć zamontowana świetlówka. Nie dotyczy to natomiast żarówek LED, gdyż nawet te najmocniejsze nie nagrzewają się tak jak świetlówki tradycyjne bądź halogenowe.

Żarówki LED mają różne kolory światła

Kolejnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest ilość lumenów jaką emituje żarówka LED. Im wyższa wartość wskaźnika tym emituje ona więcej światła. Można powiedzieć, że wartość 600 lumenów odpowiada tradycyjnej żarówce o wartości 60 W, natomiast 400 lumenów to 40 W. W przypadku LEDów istotna jest również barwa światła.

W przypadku tradycyjnych żarówek producenci nie pozostawiali konsumentom zbyt dużego wyboru w tej kwestii. Natomiast tutaj może ona być zimna, ciepła bądź neutralna, jest podawana w Kelvinach (K). Taka informacja powinna zostać zawarta przez producenta na opakowaniu. Skala barw rozpoczyna się od 1000 K, oznaczających kolor czerwony, a kończ się na 10 000 K – kolorze niebieskim. Zwykle jednak ogólnodostępne żarówki LEDowe mają następujące parametry:

[alert type=white ]Światło ciepłe 2700 – 3500 K, najlepiej sprawdza się w pokoju dziennym, sypialni, przedpokoju, korytarzu

Światło neutralne 4000 – 4500 K, idealnie pasuje do kuchni, łazienki, biura

Światło zimne 6000- 7000 K najlepiej sprawdza się w modernistycznych wnętrzach[/alert]

Ważnym parametrem jest wskaźnik CRI, informuje on o tym jak bardzo dana żarówka LED odzwierciedla światło naturalne. Mieści się on w przedziale od 0 do 100, przy czym im wyższa wartość tym emitowane światło jest przyjemniejsze i bardziej naturalne. Warto zatem wybrać taką żarówkę LED, której światło nie tylko będzie dobrze pasowało do danego wnętrza, ale również poprawiało samopoczucie.