Zużyte butelki, puszki, stare meble czy pamiętający lata osiemdziesiąte telefon. Mogłoby się wydawać, że takie przedmioty są bezużyteczne. Jednak dzięki pewnym ludziom zyskują one nową wartość oraz nowe życie. Co można zrobić ze starych rzeczy, wysłużonych już przedmiotów? Zobaczcie
Spis treści
Popularny trend nadawania meblom drugiego życia
Na początek jednak warto dowiedzieć się trochę więcej o sztuce tworzenia czegoś z niczego. Trend ten zaczął rozwijać się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i przyjął nazwę UPCYKLING. Dzięki temu, że nasza świadomość ekologiczna jest dużo wyższa niż kiedyś, upcykling jest obecnie bardzo ceniony, a trend nadawania starym przedmiotom drugiego życia stale rośnie.
Co można zrobić ze starych rzeczy?
Upcykling to proces w którym ze starych przedmiotów tworzy się produkty, które posiadają wysoką jakość oraz wartość. Z reguły tym nowym przedmiotom nadawane jest inne niż dotychczas przeznaczenie. Upcykling jest odwrotnością recyklingu gdzie odpady przetwarzane są na produkty o niższej jakości oraz wartości.
Lampy ze zużytych butelek.
Zużyte butelki wcale nie muszą lądować w koszu. Można je powtórnie wykorzystać jako niebanalne klosze do lamp. Właśnie taki sposób znalazł na nie Jonas Merian. Dekoracyjna żarówka, industrialny oplot oraz klosz wykonany z butelki. Oto cały przepis na oryginalne oświetlenie. Lampy genialnie wyglądają i tworzą niesamowite efekty świetlne.
TeleLAMPAfon.
TeleLAMPAfon to pomysł i wykonanie Maćka Pawelskiego z Refresz Dizajn. Ma on na swoim koncie również inne przedmioty, które znakomicie wpisują się w ideę upcyklingu. W tym pomyśle autor wykorzystał telefon z czasów PRL, który został przemieniony w designerską lampę. Takie oświetlenie będzie idealne do wnętrz urządzonych w stylu retro i vintage.
Stołek ze sprężyny od kombajnu.
Mogłoby się wydawać, że zardzewiała sprężyna pochodząca z kombajnu oraz dębowa deska ze śladami po kornikach na pewno już do niczego się nie przydadzą. Polska marka Rekoforma udowadnia, że wcale tak nie musi być. Jednak aby wpaść na taki pomysł, trzeba odznaczać się nieszablonową kreatywnością.
Żyrandol z encyklopedii.
Encyklopedia czasem też trafia do powtórnego przetworzenia. Tym razem nie był to recykling, a upcykling. Marka Stray Dog Designs stworzyła z encyklopedii magiczny żyrandol. Jak stwierdzili pomysł zrodził się z miłości do sztuki i ekologii.
Zegar z puszek.
W tym przypadku Jonas Merian wykorzystał blaszane puszki w których przechowywane były ciastka do stworzenia oryginalnych zegarów. Akurat, to tylko jeden z pomysłów ich wykorzystania, a autor miał ich dużo więcej. Możecie o nich przeczytać tutaj: Blaszane puszki – pomysł na upcykling.
Postaw na ekologię.
Jak widzicie upcykling to nie jedynie zwykłe przetwarzanie odpadów. Upcykling to sposób na życie. Dzięki naszej pomysłowości możemy powtórnie wykorzystać zużyte, niepotrzebne przedmioty i nadać im nowe istnienie. Jak zawsze wystarczy odrobina chęci i pomysłowość.